Sobota 22. února 2020, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 22. února 2020 Petr

Vražda Anežky Hrůzové před 120 lety rozpoutala protižidovskou kampaň

  11:49aktualizováno  11:49
Dnes je to 120 let, co byla v Polné u Jihlavy zavražděna Anežka Hrůzová. Její smrt rozpoutala protižidovské nálady, protože jako vrah byl mylně označen místní Žid Leopold Hilsner. Podle něho se kampaň nazývá hilsneriádou. Kdo byl však skutečným pachatelem, se nikdy průkazně zjistit nepodařilo.

Velká pátrací akce v lese Březina skončila. Sto lidí na Bílou sobotu 1. dubna 1899 hledalo ztracenou devatenáctiletou Anežku Hrůzovou z Věžničky na Jihlavsku, tehdy nazývané Malá Věžnice.

Ztracenou mladou ženu našel dvanáctiletý školák Ludvík Jirka, který se spolu s ostatními zapojil do pátrací akce. V mlází svítilo nahé, na břiše ležící ženské tělo, zčásti přikryté zakrváceným oděvem a zaházené několika smrkovými haluzemi.

Při prvním ohledání mrtvého těla jej jeden z členů ohledací komise obrátil, aby mohlo být prohlédnuto i z druhé strany. Hlava mrtvé se při tom pohybu nepřirozeně zvrátila od trupu dolů k zemi.

„Na krku se objeví rudá zející rána a na pravé straně rýha od škrticí smyčky. Pohled otřese i otužilými venkovskými lidmi, nesnese jej ani matka Hrůzová. Lidé se odvracejí, dokud strážmistr Klenovec nevyhrkne první myšlenku, co ho napadla: ‚Vždyť ona je podříznuta jako dobytče!‘ Jako fascinováni pohlédnou lidé znovu na ránu a kdosi vyřkne osudná slova: ‚Je podkošerována!‘ “

Symbolickému hrobu vévodí kříž jakoby ze svázaných větví

Tak popsal první ohledání zavražděné Anežky Hrůzové badatel Bohumil Černý, který se případem detailně zabýval.

Slovy o „podkošerování“ pravděpodobně začala jedna z nejostudnějších kapitol českých dějin, jež vešla do dějin jako „hilsneriáda“. Košerák byl totiž nůž používaný Židy při předepsaném košer porážení dobytka pro obyvatele polenského židovského města.

Fotogalerie

Domnělé spojení košeráku a vraždy Anežky Hrůzové mělo mít dalekosáhlé důsledky.

Jak dnes vypadá místo nálezu těla zavražděné? Symbolickému lesnímu hrobu z navršených kamenů vévodí kříž z pokroucené železné trubky, stylizovaný tak, aby vypadal jako vytvořený ze dvou křižmo svázaných větví. Na pahrbku z kamenů je bílý smuteční věnec, pár umělých květin a dvě červené hřbitovní svíčky.

Na jednom z okolních smrků je pod svatým obrázkem a křížkem nápis: Zde byla zavražděna Anežka Hrůzová 29. 3. 1899.

Lidé vycházeli z kontroverzního mýtu o chlebu z krve panen

Na okraji lesa Březina u Polné bylo zakrvácené tělo devatenáctileté švadleny Anežky Hrůzové z nedaleké Věžničky nalezeno v první dubnový den. Ačkoli pitevní protokol i zpráva o nálezu obsahovaly řadu fatálních nepřesností, jedno bylo ihned zřejmé: Anežka Hrůzová byla zavražděna.

Kdo byl však vrahem, to se nikdy nepodařilo s jistotou určit.

Za vraždu byl nicméně odsouzen na základě nepřímých důkazů polenský Žid Leopold Hilsner. Událost rozpoutala antisemitskou kampaň, protože podle převládajícího dobového mínění byla Hrůzová rituálně podřezána zmíněným židovským košerovacím nožem. To mělo podle po staletí tradované pověry patřit k temným židovským praktikám. Obsahem kontroverzního antisemitského mýtu bylo přesvědčení, že Židé požívají krve křesťanských panen k zadělávání macesů, nekvašených chlebů, jak jim to údajně přikazuje jejich víra.

Hilsnerovi přitížilo, že měl v Polné nevalnou pověst. Místo práce se potuloval a žebral. V osudný den 29. března, kdy byla Anežka Hrůzová viděna naposledy, byl Hilsner údajně spolu s dalšími Židy spatřen v lese Březina.

Hilsner byl za údajnou vraždu soudem v Kutné Hoře a o rok později při obnoveném procesu v Písku odsouzen k smrti. Ve vězení si nakonec odseděl 19 let. Poté sice dostal milost od císaře, ale dodnes nebyl rehabilitován, i když bylo učiněno několik pokusů o revizi jeho procesu.

Anežčin bratr Jan se k činu nepřiznal ani na smrtelné posteli

Hned v prvních dnech po vraždě vypukla v Polné protižidovská hysterie, podporovaná štvavou kampaní v dobovém tisku. Na obou stranách aféry se spolu přely osobnosti, politici i spisovatelé. Vycházely desítky tematicky zaměřených pohlednic, o vraždě Anežky Hrůzové se psaly básně a zpívaly písně. V případu se výrazně angažoval pozdější prezident T. G. Masaryk, který vystupoval proti antisemitským náladám a opětovně žádal věcné prošetření případu.

Podle některých směrů pátrání a spekulací mohl být vrahem Anežky Hrůzové její bratr Jan, příčinou mohl být rodinný spor o dědictví. Jan Hrůza však nikdy nebyl usvědčen a není dosud s jistotou známo, že by se sám někomu k činu přiznal.

Badatel Bohumil Černý mluvil s katolickým knězem Antonem Janko, který Jana Hrůzu zpovídal na smrtelné posteli. „Kdybych se byl při zpovědi dozvěděl věc, která by pomohla očistit nevinně nařčeného, nemohl bych sice také zpovědní tajemství vyzradit, byl bych však povinen o tuto očistu usilovat, abych sám nezůstal ve hříchu,“ vyjádřil se podle Černého Janko.

Sám Bohumil Černý k tomu řekl: „Z celého rozhovoru jsem nabyl přesvědčení, že Jan Hrůza skutečně svou sestru Anežku nezabil.“

Pachatel byl perverzní sadista a nekrofil, naznala univerzita

Vražda Anežky Hrůzové byla spojována také s podobnými případy: s údajnou vraždou Marie Klímové z Horní Věžnice z roku 1898 či vraždou Marie Pytlíkové z Filipovských Chaloupek v roce 1922. Podezřelá byla také série napadení dívek a žen, spojovaná s kriminální činností polenského násilníka a devianta Josefa Zatřepálka. Ten byl popisován napadenými jako muž s cvočkem v uchu - i on mohl být teoreticky vrahem Hrůzové.

Rakouskouherská Česká fakulta lékařská, přezkoumávající postupy polenských ohledavačů těla zavražděné Anežky Hrůzové, ve svém znaleckém posudku naznala, že „pachatelem byl muž stižený perverzním pohlavním pudem, popřípadě sadismem kombinovaným s nekrofilií“.

  • Nejčtenější

Z přebytku ryb vyrobila farma Kapří paštiku. Zákazníci jim trhají ruce

Úspěch se může narodit i tak trochu z nouze. Své o tom ví v rodinné firmě Farma Poříčí na Pelhřimovsku. Před lety...

Kantorka učila pod vlivem alkoholu, policisté si pro ni přišli do třídy

Na základní škole v Třebíči vyučovala učitelka pod vlivem alkoholu. Poznali to na ní žáci osmého ročníku. Přímo do...

Za řetězení smluv a nevyplácení platu vysoudila učitelka na škole miliony

Základní škola Švermova ve Žďáře nad Sázavou má zaplatit své bývalé učitelce miliony korun jako náhradu mzdy a úroky z...

Vystrčil z ODS vede Senát. Zváží, zda pojede na Tchaj-wan, jak chtěl Kubera

Místopředseda ODS Miloš Vystrčil je novým šéfem Senátu. „Dres, který má předseda Senátu na sobě, ten nejsilnější dres,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z jihlavské zoo utekly dvě opice, jedna si vytáhla uspávací injekci

Pracovníci jihlavské zoologické zahrady zažili ve středu perné chvilky. Z výběhu utekly dvě opice. Jednu se podařilo...

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

  • Další z rubriky

Škody po vichřici v Rohozné jsou osm milionů, pomáhá i víska z Hradecka

Obyvatelé Rohozné na Jihlavsku vyčíslili škody po vichřici Sabine asi na osm milionů korun. Podle starostky Štěpánky...

Rozhodly pouhé tři dny. Během nich Martin Stránský věděl, že bude hercem

Padesátiny oslavil minulý týden herec a jihlavský rodák Martin Stránský. Začínal v Horáckém divadle a má na kontě řadu...

Za řetězení smluv a nevyplácení platu vysoudila učitelka na škole miliony

Základní škola Švermova ve Žďáře nad Sázavou má zaplatit své bývalé učitelce miliony korun jako náhradu mzdy a úroky z...

Z jihlavské zoo utekly dvě opice, jedna si vytáhla uspávací injekci

Pracovníci jihlavské zoologické zahrady zažili ve středu perné chvilky. Z výběhu utekly dvě opice. Jednu se podařilo...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz