Starostou se kvůli trestnímu oznámení stal muž, kterého lidé nezvolili

  11:54aktualizováno  11:54
Neobvyklé vyústění má povolební situace ve čtyřtisícových Jaroměřicích nad Rokytnou na Třebíčsku. Starostou se tam stal sedmašedesátiletý Karel Müller, který ve městě žije krátce a v říjnu ani nebyl zvolen do zastupitelstva. Navíc jeho ODS skončila až předposlední ze sedmi stran a sdružení.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Celou nezvyklou situaci v Jaroměřicích rámuje jedno trestní oznámení. To v těchto dnech prověřují kriminalisté.

Zmíněné oznámení vlastně umožnilo Müllerovi cestu do křesla starosty. Kvůli němu totiž opustil zastupitelstvo nově zvolený lídr ODS Miroslav Procházka. A jeho místo obsadil jako náhradník právě nový starosta.

„Mnohým obyvatelům se to krajně nelíbí. Starostu dělá člověk, který se na radnici v přímé volbě od občanů původně ani nedostal. To není férový přístup. Slyším to i od některých příznivců ODS,“ říká Jaroslav Soukup (ČSSD).

Ten byl posledních osm let starostou města. Se svojí stranou s odstupem vyhrál i letošní volby. Skončil ale nakonec v opozici a vrátil se pracovat ke krajským silničářům.

Povolebnímu veletoči předcházela kontrola v městské firmě Tesma, která poskytuje technické služby. Do loňska ji vedl právě občanský demokrat Miroslav Procházka.

Právnička jednoznačně doporučila podat trestní oznámení

Jenže jeho nástupce Libor Kravar začal mít podle Soukupa po čase pochybnosti, jak firma dříve fungovala. A tak tam letos v únoru začala kontrola, která trvala čtvrt roku.

„Zjistila se vážná pochybení, to nebyly malichernosti. Naše právnička nám jednoznačně doporučila, abychom podali trestní oznámení na neznámého pachatele. Chci, aby se to došetřilo,“ uvedl bývalý starosta Soukup.

Výsledky komunálních voleb v Jaroměřicích nad Rokytnou

Jednoznačně ale neřekl, jestli existuje podezření, že se někdo ve firmě neoprávněně obohacoval. Do toho má vnést jasno policie.

Podle policejní mluvčí Dany Čírtkové se případem zabývají třebíčští kriminalisté. „Věc je v prověřování. V současné době nelze poskytnout žádné bližší informace,“ uvedla mluvčí.

Dle mínění Miroslava Procházky se za vším skrývá předvolební boj ze strany exstarosty Soukupa. „Můj úsudek je, že tam byl velký cíl poškodit ODS. Odevzdali jsme kandidátku, kde jsem byl lídr, a záhy přišlo trestní oznámení,“ sdělil Procházka.

Za současné situace nechtěl být Procházka v zastupitelstvu do doby, než policie vše uzavře a vyjasní.

Nový starosta má v kanceláři čtvrtmetrový štos dokumentů

Zastal se ho i nový starosta a kolega z ODS Müller. Ten se podivuje, že bývalé vedení města poslalo do Tesmy kontrolu až nějaký čas po Procházkově odchodu. A ne už loni, ve chvíli, kdy se jednatelé firmy střídali.

„Kdyby se hned udělal audit, jak bývá jinde obvyklé, tak už jsme mohli mít vše vyřešeno,“ poznamenal nový starosta.

Zároveň uznává, že povolební řešení v Jaroměřicích není obvyklé. „Museli jsme ale reagovat na tu situaci,“ dodal Müller. V kanceláři má prý čtvrt metru vysoký štos dokumentů, které se týkají případu Tesma. A zatím nemá zprávy od policie, jak je prověřování daleko.

Jméno nového starosty Müllera si lidé na Třebíčsku můžou pamatovat z 90. let, kdy byl přednostou okresního úřadu. V roce 1999 jeho i některé další přednosty odvolala z funkcí vláda Miloše Zemana. Poté Müller působil na generálním ředitelství Hasičského záchranného sboru, na ministerstvech vnitra a zahraničí. Pak pracoval na velvyslanectví v Bulharsku. Ze Sofie se následně přemístil do Kosova, odkud odešel do důchodu.

V Jaroměřicích trvale bydlí od roku 2015 poté, co si tam v roce 2011 se ženou koupili a opravili domek. Předtím žili v Třebíči. Před rokem 1989 Karel Müller pracoval v provozu dukovanské elektrárny.

Jaroměřice teď vede koalice ODS, lidovců, Pirátů a dvou nezávislých sdružení. V opozici jsou kromě vítězné ČSSD ještě komunisté a jedno nezávislé sdružení.

Autor:

Nejčtenější

Noční obloha nad Českem se opět rozsvěcuje, jev lidé hlásí stále častěji

Noční svítící oblaka nad Jihlavou, jak je zachytil fotograf Petr Lemberk. Jde o...

Opět po roce mohli lidé na Jihlavsku v minulých dnech pozorovat zvláštní úkaz na letní obloze. Po setmění se část nebe...

Puma americká se dostala na Vysočinu, před starostou utekla do pole

Puma americká je druhá největší kočkovitá šelma Ameriky. Může vážit i přes 100...

Puma, která se před časem pohybovala na Jindřichohradecku, je už zřejmě na Vysočině. V sobotu ráno ji pozoroval...

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal Calder Cup pro krále...

Puma mění teritorium, dostala se už na Žďársko. Policie před ní varuje

Puma americká

Velká kočkovitá šelma, kterou v sobotu ráno pozoroval starosta Želiva na Pelhřimovsku, se zřejmě přesunula na Žďársko....

Jeden útok v pátek, druhý v sobotu. Násilí poznamenalo festival v Jihlavě

Ilustrační snímek

O víkendu byli v centru Jihlavy zbiti dva muži. Jeden v pátek večer, druhý v sobotu. Oba incidenty se staly ve stejných...

Další z rubriky

Sídliště bojuje s auty, místo parkovacího domu ale vyrostou další bytovky

Brodští zastupitelé měli výhrady i k představené vizualizaci, jak by měly tři...

Na okraji havlíčkobrodského sídliště Výšina vyrostou další tři bytové domy. Těsná většina zastupitelů schválila jejich...

Vídeň v minulosti měnili i jihlavští rodáci, mají tam náměstí i ulice

Socha jihlavského rodáka Rudolfa Panholzera zdobí vídeňský park na dohled od...

Několik jihlavských rodáků se v minulosti výrazně prosadilo ve Vídni. Ať už jde o sochaře Panholzera, lékaře a politika...

Puma mění teritorium, dostala se už na Žďársko. Policie před ní varuje

Puma americká

Velká kočkovitá šelma, kterou v sobotu ráno pozoroval starosta Želiva na Pelhřimovsku, se zřejmě přesunula na Žďársko....

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.

Najdete na iDNES.cz