České mléko je v ohrožení, z obchodů ho vytlačuje levnější dovoz

  8:15aktualizováno  8:15
Na tuzemském trhu je přebytek mléka. Může za to zákaz dovozu do Ruska i krize na trhu s mlékem v Číně. Přesto jeho výroba v Česku roste. Snižuje se tak jeho cena a tratí zemědělci i mlékárny.

Ilustrační snímek. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Při zahájení Mlékárenské dne v Přibyslavi to prohlásil předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček. „Situace je vážná, zatím však není kritická,“ uvedl.

Zemědělci dostávali od zpracovatelů v srpnu za litr surového mléka v průměru sedm korun. „Meziročně cena poklesla o 26 procent,“ vyčíslil Kopáček.

Snižování cen do svých nákladů promítly i zpracovatelé mléka a mlékárny. I ty šly s cenami dolů. Podle Kopáčka však nyní ze situace těží obchodní řetězce. Jak upozornil, cenu adekvátně nesnižují a zvyšují si marže. „Cenu mléčných výrobků snížily za rok v průměru jen o 15 procent,“ konstatoval.

Česká republika byla za poslední rok jednou z pěti evropských zemí, kde se produkce mléka ještě o něco zvýšila. „V oblasti mléka a mléčných výrobků bychom mohli být naprosto soběstační,“ prohlásil náměstek ministra zemědělství Jindřich Šnejdrla.

Přesto to tak na pultech obchodů nevypadá. Polovina mléčných výrobků je z dovozu. A to se farmářům i zpracovatelům příliš nelíbí.

„I když je litr českého mléka o korunu dražší, je pořád výhodnější ho kupovat než pořizovat jiné z dovozu. Zůstanou nám tu daně, zemědělci a producenti mají práci, mohou platit zaměstnance a řetězec od nich bude mléko odebírat. Když dá zákazník přednost dovozovému mléku, to české, protože o něj nebude zájem, z obchodů zmizí. Lidé z oboru přijdou o peníze, o práci, nebudou tolik nakupovat jiné věci a stát přijde o daně,“ vysvětloval František Němec, majitel Farmy rodiny Němcovy z Netína na Žďársku.

Přílivu mléčných výrobků, původně určených na trh do Ruska, kde je však prodej evropského zboží zakázán, na český trh se nelíbí ani jinak vždy pozitivně smýšlejícímu tajemníkovi českého komitétu mezinárodní mlékařské federace Oldřichu Obermaierovi. „To může být problém,“ přiznal.

Ztráty kompenzují dotacemi

Do Ruska z celé Evropské unie proudilo asi 1,5 procenta veškerého exportu. „Ono se to nezdá být moc. Ale toto číslo například znamená, že v Evropě zůstalo 38 tisíc tun sýru, který se producenti snaží udat na zdejších trzích,“ hlásil Kopáček.

Na Rusku výrazně tratil i jeho mlékárenský svaz. Nedávno zde investoval celkem tři miliony eur do propagace českých mléčných výrobků. Rozhodnutím prezidenta Putina zakázat dovoz výrobků z Evropy tak ze dne na den o drahou kampaň přišel.

Momentálně se svaz začíná pokoušet proniknout na trhy do arabských států, jako jsou Spojené arabské emiráty nebo Saudská Arábie. Podle Jindřicha Šnejdrla na tom však čeští zemědělci i při nízké ceně za mléko rozhodně nejsou tak špatně, jako kolem roku 2008, kdy vrcholila krize. Stát se snaží zemědělcům ztráty kompenzovat dotacemi. „Před sedmi lety dostávali farmáři 75 korun na jednu dojnici. Dnes je to násobně více,“ doplnil.

Že se v Česku mlékárnám a mléčným farmám pořád daří, potvrzují i další čísla. V republice zůstává 35 fungujících mlékáren a zhruba dva tisíce mléčných farem. Zvláště druhé číslo se neustále zvyšuje. „Mlékárenství je stále perspektivní a ziskutvorný obor, který má perspektivu,“ prohlásil Obermaier. A to i přesto, že rok a půl cena mléka klesá.

Nejčtenější

Mladík usnul na poli s hrachem, sekačka ho připravila o části nohou

Při tragické nehodě na Přerovsku zemřeli dva lidé (7. června 2019).

Mnohočetná zranění utrpěl čtyřiadvacetiletý mladík, který v úterý odpoledne usnul na poli u Brtnice na Jihlavsku....

Dvacetikilometrové kolony na D1 mohou kvůli zúžení trvat až do středy

D1 Kolaps u Velkého Meziříčí

Dvacetikilometrové kolony, místo plynulé jízdy jen popojíždění, ztracené desítky minut. Tak od počátku týdne vypadá...

Dálnici D1 u Velkého Meziříčí už od rána oboustranně blokovaly kolony

Kvůli zprovoznění části dálnice D1 a zakreslení vodorovného značení na 45....

Provoz na dálnici D1 na Vysočině u Velkého Meziříčí v pondělí po celý den obousměrně komplikovaly kolony. Auta v nich...

Za rok nikdo většího kapra nechytil. Úlovek studenta je v knize rekordů

Fantastic. Tak pojmenoval Stanislav Blažka z Jihlavy obřího, 32 kilogramů...

Do České knihy rekordů přibyl další zápis. Nově do ní byl zanesen výkon osmnáctiletého Stanislava Blažky z Jihlavy,...

Za smrt chlapce pod koly vláčku navrhla policie obžalobu, tají proti komu

V zábavním areálu Šiklův mlýn zemřel pětiletý chlapec pod koly vláčku (14. 7....

Policie po roce uzavřela vyšetřování tragické nehody, která se stala v areálu zábavního parku Šikland ve Zvoli u...

Další z rubriky

U Sázavy začala stavba drahé cyklostezky, lidi pobouřilo kácení stromů

Dělníci dostavují jediný chybějící úsek cyklostezky podél Sázavy v centru...

V Havlíčkově Brodě začala stavba další části cyklostezky podél řeky Sázavy. Dlouho dopředu avizovanou investici však...

Krize v jihlavské koalici pokračuje, je svoláno mimořádné zastupitelstvo

Náměstek jihlavské primátorky Jaromír Kalina (KDU-ČSL). Jako jediný člen...

Krize na jihlavské radnici se prohlubuje. Otázkou, zda vydrží současná koalice, se budou na mimořádném jednání zabývat...

Radní se snaží oživit Brod letními kiosky, provozovatelé nemají zájem

Nová budova s občerstvením a zázemím v rekonstruované části havlíčkobrodského...

Letní občerstvení v nově postavené budově, která se nachází v upravené části havlíčkobrodského parku Budoucnost, se do...

Najdete na iDNES.cz