Sobota 26. listopadu 2022, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 26. listopadu 2022 Artur

Ve Vírské přehradě klesá kvalita vody, nutná bude rekonstrukce úpravny

  8:51
Na čtyřicet tisíc domácností zásobuje vodou přehradní nádrž Vír u Bystřice nad Pernštejnem. Voda protéká úpravnou, která funguje pod hrází vodního díla již od roku 1964. I kvůli tomu, že se kvalita surové vody zhoršuje, si letité zařízení úpravny žádá kompletní rekonstrukci.

Úpravna funguje již od roku 1964 přímo pod hrází vírského vodního díla. V příštím roce by se měla dočkat velké rekonstrukce. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„Rekonstrukce by měla přinést nejen žádoucí rozšíření stávající kapacity úpravny, ale povede také ke zlepšení kvality pitné vody. Rádi bychom, aby se technologie po modernizaci vyrovnala té, která nyní úspěšně funguje v úpravně na vodní nádrži Mostiště, nebo ji spíš ještě předčila,“ vyjádřil se Radek Zlesák, místopředseda Svazu vodovodů a kanalizací (SVK) Žďársko - svazku obcí, který úpravnu vlastní a provozuje ji prostřednictvím Vodárenské akciové společnosti.

Vzhledem k tomu, že přestavba bude probíhat za provozu, půjde o organizačně i technicky velmi náročnou akci. „Rekonstrukce bude znamenat velké omezení jak pro zhotovitele díla, tak pro nás jako provozovatele,“ konstatoval Jiří Dvořák, mistr provozu úpravny vody Mostiště a Vír.

„Neobejdeme se bez budování různých provizorií, abychom byli schopni neustále vyrábět a dodávat pitnou vodu. Také na stavbě bude muset panovat určitá kázeň s velkým důrazem na hygienu, aby nepřicházela do styku výroba vody a stavba,“ shrnul Dvořák.

Kromě letitého vybavení vírské úpravny je podle něj hlavním problémem, a tedy i důvodem k rekonstrukci zařízení, neustále se zhoršující kvalita surové vody. Způsobuje ji stárnutí nádrže, kdy se v ní usazují sedimenty, z nichž se pak do vody uvolňují různé nežádoucí látky - například mangan. Dalším negativním jevem je biologické oživení ve vodě, tedy hlavně výskyt sinic a řas.

„V posledních letech nám působí potíže i pesticidní látky, které jsou už dnes bohužel ve většině nádrží,“ doplnil Dvořák. Časem se pravděpodobně neblaze projeví rovněž splachy ze svahů kolem Víru, jež byly kvůli kůrovci z velké části odlesněny.

Voda se déle čistí, je třeba zvýšit průtok

V současné době se surová voda ve vírské úpravně zpracovává v několika krocích. Zahrnuje čiření, kdy se do vody nadávkuje koagulant - síran hlinitý, ten vytváří vločky, na něž se navážou nečistoty, které se následně separují při filtraci přes křemičitý písek.

K tomuto způsobu čištění přibyla v roce 2014 filtrace přes aktivní granulované uhlí, jež je schopné do sebe absorbovat velké množství nežádoucích látek, především těch pesticidních. Voda je posléze ještě hygienicky zabezpečena chlorem, postupem let k němu přibyl ještě oxid chloričitý a UV záření.

Různá vylepšení úpravny, jež byla vzhledem k neustále se zhoršující kvalitě surové vody nezbytná, mají však vliv na kapacitu zařízení. Vystavěno bylo původně na průtok 100 litrů za sekundu. Jak stoupala spotřeba, v osmdesátých letech se kapacita navýšila na 200 vteřinových litrů. Zmíněné úpravy technologické linky v minulých letech však vedly k poklesu průtoku na současných zhruba osmdesát litrů za sekundu.

„Díky plánované rekonstrukci bychom rozšířili kapacitu úpravny na sto vteřinových litrů, potřebnou pro region. Úplně jiné by bylo i zabezpečení kvality vyráběné pitné vody. Změnila by se skladba technologické linky úpravy vody,“ uvedl Jiří Dvořák.

Oprava má začít za rok, spolyká 400 milionů

V plánu rekonstrukce je rovněž doplnění prvního separačního stupně - flotace - a vedle filtrace přes zrnitý materiál by přibyla ještě takzvaná mikrofiltrace přes keramické membrány a rozšíření filtrování vody přes aktivní granulované uhlí.

„Hygienické zabezpečení bychom chtěli zanechat ve stávajícím rozsahu, kdy máme tři bariéry - UV záření, oxid chloričitý a chlor,“ dodal Dvořák.

Velkou změnou by mělo být i celkově modernější a z velké části automatizované vybavení úpravny. Dojde také k oddělení provozních prostor od zázemí pro personál úpravny vod.

V současné době se pracuje na přípravě projektové dokumentace k rekonstrukci. Na její vytvoření se povedlo svazku získat pětimilionovou dotaci.

„Máme již vysoutěženého projektanta, který se teď podrobně seznamuje s provozem úpravny, a nyní soutěžíme manažera projektu. Ten by měl koordinovat všechny práce, sloužit jako technický dozor, komunikovat se státními orgány a podobně,“ popsala za investora Dagmar Zvěřinová, předsedkyně SVK Žďársko.

Po dokončení projektu a získání stavebního povolení bude zahájeno výběrové řízení na zhotovitele. Na modernizaci úpravny chce svazek rovněž usilovat o státní dotaci. „Pokud vše půjde tak, jak má, mohli bychom s rekonstrukcí začít v příštím roce,“ nastínila Zvěřinová s tím, že předpokládané náklady se nyní blíží 400 milionům korun. Nemusí jít ale o konečnou částku.

  • Nejčtenější

Tryskáč ze Žďáru naštval Voráčka, bojí se hadů, ale na závod s McDavidem si troufá

Premium Je vážně radost sledovat jeho počínání na ledových scénách v NHL. I díky ukrutné letní dřině v posilovně se po nich...

Devítiletá dívka už čtyřikrát darovala svoje vlasy na paruky nemocným

Neobvyklý rekord zaznamenali komisaři z pelhřimovské agentury Dobrý den. Do databáze Muzea rekordů a kuriozit byla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jihlava nechala namalovat nový cyklopruh přes kanály, kritiku však odmítá

Šlendrián, nebo jen nepochopený záměr? Jihlava má novou atrakci. Na Tolstého ulici se objevily stovky metrů nového...

Rekonstrukce za dvě miliardy zrychlí cestu po železnici z Brodu na Brno

Správa železnic se pomalu začíná připravovat na jednu ze svých největších investic na Vysočině. Modernizovat by chtěla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kolik vyhodíte, tolik peněz zaplatíte. Brod přemýšlí o revoluci v odpadech

Od příštího či přespříštího roku připravuje havlíčkobrodská radnice revoluci v systému svozu odpadů. Uvažuje nad tím,...

Zubařka Saxana a dvě mrtvoly. Doma pořádala seance, policie ji viní z vraždy

Premium Policie zadržela dvě ženy a prověřuje, zda byly členky sekty. Obvinila je z vraždy. Jednou z žen je úspěšná dentistka,...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

USA byly pro nás symbolem svobody a blahobytu. Teď nám vhánějí slzy do očí

Premium Amerika nás naučila cestovat. Obdivovali jsme ji pro její svobodu, sílu i neomezené možnosti. Se svým manželem jsme do...

Jihlava nechala namalovat nový cyklopruh přes kanály, kritiku však odmítá

Šlendrián, nebo jen nepochopený záměr? Jihlava má novou atrakci. Na Tolstého ulici se objevily stovky metrů nového...

Třebíčskou speciální školu čeká stěhování, kraj zvažuje stavbu nové budovy

Stovka žáků navštěvuje speciální základní školu v třebíčské Cyrilometodějské ulici. Děti se specifickými vzdělávacími...

Den D pro jihlavskou arénu se blíží, soukromé firmy ale nejspíš nepomohou

Dvacátý prosinec má být dnem, kdy jihlavští zastupitelé rozhodnou o budoucnosti Horácké multifunkční arény. Vedení...

Devítiletá dívka už čtyřikrát darovala svoje vlasy na paruky nemocným

Neobvyklý rekord zaznamenali komisaři z pelhřimovské agentury Dobrý den. Do databáze Muzea rekordů a kuriozit byla...

Žena vypadá jako divoženka, muži jsou jejím vzhledem fascinováni

Umělkyně, modelka i pornoherečka si říká Annuschkatz a na svém těle má tolik tetování, že už je jen málokde vidět její...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Nelituji toho, že jsem kdysi pila, říká sestra Jiřího Korna. Žila i na ulici

Yvetta Kornová (60) promluvila o alkoholismu a svěřila se, že plánuje svatbu. Známá dětská herečka a sestra zpěváka...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Česku, Maďarsku i Rumunsku hrozí měnová krize, varuje Nomura

České republice, Maďarsku a Rumunsku hrozí v příštím roce měnová krize, a to kvůli rostoucím rozpočtovým a vnějším...