Voda proudící postranními tryskami během pár dní zalila žďárské náměstí. Odstřikovala od roštu a nevracela se zpět do systému. Oprava byla nutná.

Voda proudící postranními tryskami během pár dní zalila žďárské náměstí. Odstřikovala od roštu a nevracela se zpět do systému. Oprava byla nutná. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

UFO kropilo žďárské náměstí. Z nové kašny unikala až třetina vody

  • 0
Pro její moderní vzhled ji lidé překřtili na UFO nebo čínskou misku. V provozu však vydržela jen pár dní. Provoz nové kašny ve Žďáru nad Sázavou byl totiž nehospodárný. Až třetina vody se rozlévala po náměstí, odstřikovala od roštů mimo žlab. Firma konečně závadu vyřešila speciální spárovací hmotou.

Nová kašna na náměstí Republiky tryskala naplno jen pár dní. Pak ji radnice nechala ztlumit na poloviční výkon bez využití bočních trysek.

Důvod? Zhruba třetina vody odstřikovala od zdobných bronzových mřížek na kruhovém odtokovém žlabu kolem kašny a protékala až na silnici I. třídy procházející náměstím. Hrozilo tak i podemletí nově položené dlažby.

Minulý víkend lidé v centru města oslavili Den Žďáru, hned poté se stavbaři pustili do úprav. „Dlažbu v okruhu asi jeden a půl metru kolem kašny jsme rozebrali a osadili do speciální malty, abychom zabránili průsakům. Pod kašnu jsme umístili štěrbinové žlaby, které vodu zachytí a vrátí zpět,“ řekl stavbyvedoucí Michal Pokorný.

Kašna ve Žďáře

* Kameníci a kamenosochaři pracovali s žulovým kvádrem výjimečné velikosti, vážil přes 80 tun.

* Kašnu pro náměstí Republiky ve Žďáře nad Sázavou vytvořili přímo v mrákotínském lomu. Rozpůlený kámen postupně opracovali do tvaru mísy, která má v průměru čtyři metry a váží deset tun.

* Reliéf na vnější straně znázorňuje pět řek pramenících ve Žďárských vrších.

* Kašna má několik režimů, plní se až po okraj a voda pak prýští i ze 48 bočních trysek tvořících „závoj“.

Rekonstrukci povrchů v centru Žďáru projektovala architektonická kancelář RAW z Brna, zakázku za 28 milionů korun vysoutěžila firma Gremis. Po domluvě projektanta se stavebníky a investorem vzešla tato varianta. Ve hře přitom byla i výměna mřížky či úprava trysek.

„Dodavatel stavby provádí avizovanou úpravu dlažby v okolí kašny, aby byla vytékající voda svedena ke žlábku. Vzhledem k tomu, že jde o reklamaci, jsou úpravy prováděny bezplatně,“ řekla mluvčí radnice Nikola Adlerová.

Kdo za to může? Je to reklamace, není nutné to zjišťovat

Že něco není v pořádku, bylo jasné už při slavnostním spuštění kašny v půlce dubna. „Ještě musíme vyladit odstřikování vody, aby nestříkala tak výrazně mimo odtokový kanálek,“ řekl tehdy autor návrhu kašny Jiří Plieštik, který také odléval bronzové mřížky. „Konzultovali jsme to i s inženýrem, který měl na starosti práce kolem vody,“ uvedl ve čtvrtek Plieštik.

„Nikdo nepočítal s tím, že odstřik vody od mřížek bude tak velký,“ podotkl stavbyvedoucí Michal Pokorný. „Bronzové rošty mají jen asi šedesátiprocentní propustnost, v některých místech se celý vodní paprsek odrážel pryč,“ dodal s tím, že firma postupovala podle projektu.

Už v pátek by měly být úpravy kolem kašny dokončené a zřejmě od pondělí bude kašna, kterou si díky 48 bočním tryskám oblíbily hlavně děti, fungovat zase naplno.

Ptáte se, kdo za závadu může? „Dodavatel stavby závadu sám a na vlastní náklady odstranil, nebylo nutné zjišťovat, kdo závadu zapříčinil, a vymáhat po něm náhradu škody,“ reagovala mluvčí radnice.