Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 7. února 2023 Veronika

Žďár po čtvrtstoletí křísí technické služby, k externím firmám má výhrady

  16:29
Kvalitnější, rychlejší a operativnější údržbu městských komunikací i lepší péči o zeleň si ve Žďáře nad Sázavou slibují od vzniku technických služeb, které ve městě začínají opět fungovat - poprvé od devadesátých let. Dosud se o údržbu staraly externí firmy. Město k nim mělo výhrady.
Velké výhrady měli v uplynulých letech obyvatelé Žďáru hlavně k údržbě zeleně. Žďárská sídliště pravidelně zarůstala vysokou travou.

Velké výhrady měli v uplynulých letech obyvatelé Žďáru hlavně k údržbě zeleně. Žďárská sídliště pravidelně zarůstala vysokou travou. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

Externím firmám, jež měly v posledních letech tyto činnosti na starosti, smlouvy končí během zhruba nadcházejících tří měsíců. Následně je nahradí divize TS společnosti Satt, jejímž majitelem se město nedávno stalo.

„Věříme, že výsledkem bude mimo jiné lepší management zakázek, a to hlavně díky tomu, že na Sattu začne fungovat dispečerská služba. Tím se zlepší operativnost servisu pro město. Hlavně v případě zimní údržby je to naprosto zásadní věc. Zároveň se chceme samozřejmě posunout i v oblasti kvality,“ pověděl starosta Žďáru Martin Mrkos.

TS se v první řadě vrhnou do údržby veřejné zeleně, a to hned poté, co skončí stávající firma, tedy již od počátku letošního června. „Výjimkou bude pouze sekání trávy, to pro nás zatím bude i nadále vykonávat externí firma,“ upozornila žďárská místostarostka Ludmila Řezníčková.

O měsíc později divizi Sattu přibude na bedra také údržba městských komunikací. Postupně by však měly TS zajistit i mnohé další činnosti. „Bude se jednat o sečení travnatých ploch, správu veřejného osvětlení, technickou správu našich budov i dětských hřišť a mobiliáře města. To se ale bavíme o letech 2021 a dále,“ vyjmenoval Martin Mrkos.

Budou potřeba noví pracovníci. Ale ne jednostranně zaměření

TS mají o město pečovat nejen s pomocí dalších subdodavatelů, ale i vlastními silami. K tomu bude potřebovat nové pracovníky. Satt má v současné době 44 zaměstnanců. „Divizi TS tvoří prozatím tři, počet ale budeme rozšiřovat,“ informoval Petr Sheib, ředitel společnosti Satt.

Letos by podle jeho slov mohlo u technických služeb najít práci zhruba do deseti zaměstnanců dělnických profesí. Případní zájemci již mohou do firmy zasílat své životopisy.

„Naším cílem je nabrat kvalitní a spolehlivé lidi, kteří navíc nebudou jednostranně zaměření. Tím je myšleno, že člověk, který bude v létě sekat trávník, by měl být například schopen v zimě také vyhrnovat chodníky,“ nastínil Petr Sheib.

Vedoucí divize žďárských TS, jehož jméno ale ještě ředitel Sattu nechce zveřejňovat, má pětadvacetiletou zahradnickou praxi ze zahraničí. „V současné době již mapuje situaci ve městě a zjišťuje, na jaké věci by bylo dobré se v péči o zeleň do budoucna zaměřit, co by se mělo změnit a podobně,“ popsal Sheib.

Z prostředků Sattu byl již vytvořen také takzvaný plán péče o zeleň. Tvorba těchto plánovacích dokumentů bude na základě dohody s městem i do budoucna realizována z financí společnosti.

Společnost zatím nakoupí pouze menší univerzální techniku

Počet zaměstnanců se má v budoucnu měnit, a to podle toho, jak se postupně vyvine poměr zajišťování služeb od subdodavatelů a ze strany vlastních pracovníků. Obdobný postup je naplánován také v případě pořizování potřebné techniky.

„Chceme zakoupit spíše drobnější techniku, která však má širší spektrum využití. Budou to například auta do 3,5 tuny s valníkem, menší sekačky, křovinořezy, motorové pily, malotraktory, univerzální užitkové vozy. O větších strojích, například zametacích, budeme uvažovat až v budoucnu. Vše se bude odvíjet podle míry spolupráce s externími dodavateli“ přiblížil Petr Sheib.

Změna nastane také v oblasti komunikace s obyvateli. TS budou mít nejen vlastní webové stránky, ale také facebookový profil. Díky tomu zájemci snadno zjistí, co se v oblasti údržby žďárských komunikací nebo péče o zeleň aktuálně děje. Zároveň budou moci sami zasílat přímo poskytovateli služeb svoje návrhy a připomínky.

„Bereme to jako velký závazek a uvědomujeme si, jak jsou technické služby pro město důležité. Začátek nebude snadný, ale věříme, že si poradíme. Chceme se také v tomto oboru stále vzdělávat,“ zdůraznil Sheib.

Náklady na provoz firmy se v dohledné době zvyšovat nemají

Vedení města i Sattu například sbírá inspiraci i v dalších městech, kde již funkční technické služby mají. „Jsme také členem Sdružení veřejně prospěšných služeb, kde se setkávají zaměstnanci TS, sdílejí své zkušenosti, účastní se odborných přednášek a konferencí. V tom chceme i nadále pokračovat,“ dodal ředitel Sattu.

Náklady na provoz TS se podle vedení města v současné době nijak zvyšovat nebudou. Satt bude mít k dispozici stejný objem peněz, jaký byl v rozpočtu vyhrazen i pro původního poskytovatele služeb.

Pro tento rok bylo na letní a zimní údržbu komunikací vyčleněno devět milionů korun, na péči o zeleň včetně sečení trávy pak 11,7 milionu korun.

  • Nejčtenější

Mléko se prodává za čtyřnásobek naší ceny, stěžovala si farmářka premiérovi

Sníží se ceny potravin na pultech obchodů? Kdo za ně může? Jsou to zemědělci, potravináři nebo obchodníci? Odpovědi na...

Z nákladní soupravy spadl v zatáčce kus ledu, zdemoloval osobní auto

Kus ledu, který spadl z nákladního auta, zdemoloval v pondělí odpoledne na Pelhřimovsku osobní auto. Ve voze se zranili...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Anonym oznámil uložení bomby ve vlacích, na brněnském nádraží a poště

Policie na jihu Moravy i v dalších krajích se dnes dopoledne zabývala anonymními oznámeními o uložení bomby na...

Po 1. oddělení přišly Vraždy na dvojce. Policista ze Smíchova je psal do diáře

Právě dnes vyšla další kniha kriminálních příběhů založených na reálných případech. Sepsal ji Ondřej Fanta, v současné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sníh komplikuje dopravu napříč Českem, na Jihlavsku se čelně střetly kamiony

Sněžení, vítr a sněhové jazyky během pondělní noci a rána zkomplikovaly dopravní situaci v Česku. Hasiči od půlnoci...

Kriminalista Karel Tichý: Jestli se Radovan Krejčíř vrátí, budu první mrtvý

Premium Podle Karla Tichého už dříve Radovan Krejčíř vyslal signál, že chce zpátky do Česka. A byl za to ochotný vysvětlit...

Trable s láskou v posteli. Když chce jeden z partnerů víc než ten druhý

Premium „Ty už mě nemiluješ! Vůbec tě nevzrušuju!“ protne noční ticho výčitka ostrá jako břitva a následuje vzlykot, nad nímž...

Závislost na alkoholu? Při odvykání můžete vidět bílé myši, vysvětluje odbornice

Premium Dvě skleničky vína ještě neznamenají závislost na alkoholu. „Aby člověk mohl být označen za závislého, musí splnit...

Na výlet s mobilem a aplikací v ruce. Hitem řady měst se stávají hry a šifry

Premium Jak oživit výlet do některého z měst na Vysočině? Obcházení památek s brožurou v ruce už je minulost. Novodobým...

Hotel Přibyslav má po měsících nejistoty nového nájemce a bude opět hasičský

Dopadlo to nejlíp, jak mohlo, raduje se radnice v Přibyslavi. Tamní stejnojmenný hotel od února provozuje společnost...

Bývalá místostarostka Řezníčková ztratila podporu ANO, opouští i zastupitelstvo

Bývalá místostarostka Žďáru nad Sázavou Ludmila Řezníčková v novém volebním období nezasedne ani v zastupitelstvu. Od...

„Už za Průhonicemi mně bylo líp.“ Naďa Urbánková si Vysočinu zamilovala

Jako dárek k sedmdesátinám si před lety dala zdravotní prohlídku, během níž jí lékaři objevili rakovinu. Ale ani tehdy...

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

dílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Jak poznat přetížená játra. Příznaky, které by vás měly varovat

Již dávno neplatí, že za nemocná játra může jen a pouze nadměrná konzumace alkoholu. Stále častěji je totiž na vině...