Sobota 17. dubna 2021, svátek má Rudolf
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 17. dubna 2021 Rudolf

Žďár po čtvrtstoletí křísí technické služby, k externím firmám má výhrady

  16:29
Kvalitnější, rychlejší a operativnější údržbu městských komunikací i lepší péči o zeleň si ve Žďáře nad Sázavou slibují od vzniku technických služeb, které ve městě začínají opět fungovat - poprvé od devadesátých let. Dosud se o údržbu staraly externí firmy. Město k nim mělo výhrady.

Velké výhrady měli v uplynulých letech obyvatelé Žďáru hlavně k údržbě zeleně. Žďárská sídliště pravidelně zarůstala vysokou travou. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

Externím firmám, jež měly v posledních letech tyto činnosti na starosti, smlouvy končí během zhruba nadcházejících tří měsíců. Následně je nahradí divize TS společnosti Satt, jejímž majitelem se město nedávno stalo.

Fotogalerie

„Věříme, že výsledkem bude mimo jiné lepší management zakázek, a to hlavně díky tomu, že na Sattu začne fungovat dispečerská služba. Tím se zlepší operativnost servisu pro město. Hlavně v případě zimní údržby je to naprosto zásadní věc. Zároveň se chceme samozřejmě posunout i v oblasti kvality,“ pověděl starosta Žďáru Martin Mrkos.

TS se v první řadě vrhnou do údržby veřejné zeleně, a to hned poté, co skončí stávající firma, tedy již od počátku letošního června. „Výjimkou bude pouze sekání trávy, to pro nás zatím bude i nadále vykonávat externí firma,“ upozornila žďárská místostarostka Ludmila Řezníčková.

O měsíc později divizi Sattu přibude na bedra také údržba městských komunikací. Postupně by však měly TS zajistit i mnohé další činnosti. „Bude se jednat o sečení travnatých ploch, správu veřejného osvětlení, technickou správu našich budov i dětských hřišť a mobiliáře města. To se ale bavíme o letech 2021 a dále,“ vyjmenoval Martin Mrkos.

Budou potřeba noví pracovníci. Ale ne jednostranně zaměření

TS mají o město pečovat nejen s pomocí dalších subdodavatelů, ale i vlastními silami. K tomu bude potřebovat nové pracovníky. Satt má v současné době 44 zaměstnanců. „Divizi TS tvoří prozatím tři, počet ale budeme rozšiřovat,“ informoval Petr Sheib, ředitel společnosti Satt.

Letos by podle jeho slov mohlo u technických služeb najít práci zhruba do deseti zaměstnanců dělnických profesí. Případní zájemci již mohou do firmy zasílat své životopisy.

„Naším cílem je nabrat kvalitní a spolehlivé lidi, kteří navíc nebudou jednostranně zaměření. Tím je myšleno, že člověk, který bude v létě sekat trávník, by měl být například schopen v zimě také vyhrnovat chodníky,“ nastínil Petr Sheib.

Vedoucí divize žďárských TS, jehož jméno ale ještě ředitel Sattu nechce zveřejňovat, má pětadvacetiletou zahradnickou praxi ze zahraničí. „V současné době již mapuje situaci ve městě a zjišťuje, na jaké věci by bylo dobré se v péči o zeleň do budoucna zaměřit, co by se mělo změnit a podobně,“ popsal Sheib.

Z prostředků Sattu byl již vytvořen také takzvaný plán péče o zeleň. Tvorba těchto plánovacích dokumentů bude na základě dohody s městem i do budoucna realizována z financí společnosti.

Společnost zatím nakoupí pouze menší univerzální techniku

Počet zaměstnanců se má v budoucnu měnit, a to podle toho, jak se postupně vyvine poměr zajišťování služeb od subdodavatelů a ze strany vlastních pracovníků. Obdobný postup je naplánován také v případě pořizování potřebné techniky.

„Chceme zakoupit spíše drobnější techniku, která však má širší spektrum využití. Budou to například auta do 3,5 tuny s valníkem, menší sekačky, křovinořezy, motorové pily, malotraktory, univerzální užitkové vozy. O větších strojích, například zametacích, budeme uvažovat až v budoucnu. Vše se bude odvíjet podle míry spolupráce s externími dodavateli“ přiblížil Petr Sheib.

Změna nastane také v oblasti komunikace s obyvateli. TS budou mít nejen vlastní webové stránky, ale také facebookový profil. Díky tomu zájemci snadno zjistí, co se v oblasti údržby žďárských komunikací nebo péče o zeleň aktuálně děje. Zároveň budou moci sami zasílat přímo poskytovateli služeb svoje návrhy a připomínky.

„Bereme to jako velký závazek a uvědomujeme si, jak jsou technické služby pro město důležité. Začátek nebude snadný, ale věříme, že si poradíme. Chceme se také v tomto oboru stále vzdělávat,“ zdůraznil Sheib.

Náklady na provoz firmy se v dohledné době zvyšovat nemají

Vedení města i Sattu například sbírá inspiraci i v dalších městech, kde již funkční technické služby mají. „Jsme také členem Sdružení veřejně prospěšných služeb, kde se setkávají zaměstnanci TS, sdílejí své zkušenosti, účastní se odborných přednášek a konferencí. V tom chceme i nadále pokračovat,“ dodal ředitel Sattu.

Náklady na provoz TS se podle vedení města v současné době nijak zvyšovat nebudou. Satt bude mít k dispozici stejný objem peněz, jaký byl v rozpočtu vyhrazen i pro původního poskytovatele služeb.

Pro tento rok bylo na letní a zimní údržbu komunikací vyčleněno devět milionů korun, na péči o zeleň včetně sečení trávy pak 11,7 milionu korun.

  • Nejčtenější

Pomník uprostřed pole je záhadou. Neví se, kdo, kdy a proč ho tu postavil

Premium U Přibyslavi na Havlíčkobrodsku stojí záhadný pomník. Je ukrytý v údolí mezi poli, málokdo o něm ví. A badatelé si s...

Blíží se Den D pro jihlavský Aventin. Obchodní centrum otevře 3. června

Ve složité době nuceného uzavření mnoha obchodů kvůli pandemii se v Jihlavě dokončuje miliardové nákupní centrum...

Kladno proti Jihlavě ve finále první ligy. S nejasnostmi kolem Jágra

Tak ještě závěrečný krok. Kladenští hokejisté jsou už jen kousek od vytouženého návratu do extraligy. V prvoligovém...

Vysočina je zřejmě za vrcholem epidemie, uvolňují se některé nemocnice

Na mapě původního protiepidemického systému PES vychází Kraj Vysočina stále jako území s nejvyšším skóre v Česku....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obrovský potenciál zůstává nevyužit. Brodu se nedaří zatraktivnit Sázavu

Řeka Sázava skrývá pro rozvoj a atraktivitu Havlíčkova Brodu obrovský potenciál. Jenže ten město dosud nedokázalo...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Brtnice si chce splnit svůj dávný sen, plánuje stavbu biotopu ke koupání

Koupaliště nebo přírodní biotopy už nejsou doménou pouze velkých měst. Po Třešti a Jemnici se rozhodla vybudovat...

Turisté na výletech musí improvizovat. Někde chybí značky, jinde celý les

Dunění harvestorů, zvuk motorových pil a dým z pálení větví. S takovými vjemy se nyní často setkávají turisté napříč...

Poškozenou stoletou lípu zachránila od okamžitého pokácení rychlá petice

Stoletá lípa na žďárském sídlišti Libušín se dočkala podrobného dendrologického průzkumu. Přitom původně měla jít už...

Vzduch pro jeden z největších kulturních domů Vysočiny přijde na miliony

Jedna z největších kulturních scén na Vysočině získá výkonnější i úspornější vzduchotechniku. Město Žďár nad Sázavou...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...

U takové svi.. nemusím být inteligentní. Ve Výměně se vyhrožovalo rozvodem

V jedné rodině pohoda, ve druhé napětí a tichá domácnost. Pavlovi s vyměněnou manželkou došlo, že doma může být dobře....

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...