Úterý 7. dubna 2020, svátek má Heřman, Hermína
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 7. dubna 2020 Heřman, Hermína

Žďár po čtvrtstoletí křísí technické služby, k externím firmám má výhrady

  16:29aktualizováno  16:29
Kvalitnější, rychlejší a operativnější údržbu městských komunikací i lepší péči o zeleň si ve Žďáře nad Sázavou slibují od vzniku technických služeb, které ve městě začínají opět fungovat - poprvé od devadesátých let. Dosud se o údržbu staraly externí firmy. Město k nim mělo výhrady.

Velké výhrady měli v uplynulých letech obyvatelé Žďáru hlavně k údržbě zeleně. Žďárská sídliště pravidelně zarůstala vysokou travou. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

Externím firmám, jež měly v posledních letech tyto činnosti na starosti, smlouvy končí během zhruba nadcházejících tří měsíců. Následně je nahradí divize TS společnosti Satt, jejímž majitelem se město nedávno stalo.

Fotogalerie

„Věříme, že výsledkem bude mimo jiné lepší management zakázek, a to hlavně díky tomu, že na Sattu začne fungovat dispečerská služba. Tím se zlepší operativnost servisu pro město. Hlavně v případě zimní údržby je to naprosto zásadní věc. Zároveň se chceme samozřejmě posunout i v oblasti kvality,“ pověděl starosta Žďáru Martin Mrkos.

TS se v první řadě vrhnou do údržby veřejné zeleně, a to hned poté, co skončí stávající firma, tedy již od počátku letošního června. „Výjimkou bude pouze sekání trávy, to pro nás zatím bude i nadále vykonávat externí firma,“ upozornila žďárská místostarostka Ludmila Řezníčková.

O měsíc později divizi Sattu přibude na bedra také údržba městských komunikací. Postupně by však měly TS zajistit i mnohé další činnosti. „Bude se jednat o sečení travnatých ploch, správu veřejného osvětlení, technickou správu našich budov i dětských hřišť a mobiliáře města. To se ale bavíme o letech 2021 a dále,“ vyjmenoval Martin Mrkos.

Budou potřeba noví pracovníci. Ale ne jednostranně zaměření

TS mají o město pečovat nejen s pomocí dalších subdodavatelů, ale i vlastními silami. K tomu bude potřebovat nové pracovníky. Satt má v současné době 44 zaměstnanců. „Divizi TS tvoří prozatím tři, počet ale budeme rozšiřovat,“ informoval Petr Sheib, ředitel společnosti Satt.

Letos by podle jeho slov mohlo u technických služeb najít práci zhruba do deseti zaměstnanců dělnických profesí. Případní zájemci již mohou do firmy zasílat své životopisy.

„Naším cílem je nabrat kvalitní a spolehlivé lidi, kteří navíc nebudou jednostranně zaměření. Tím je myšleno, že člověk, který bude v létě sekat trávník, by měl být například schopen v zimě také vyhrnovat chodníky,“ nastínil Petr Sheib.

Vedoucí divize žďárských TS, jehož jméno ale ještě ředitel Sattu nechce zveřejňovat, má pětadvacetiletou zahradnickou praxi ze zahraničí. „V současné době již mapuje situaci ve městě a zjišťuje, na jaké věci by bylo dobré se v péči o zeleň do budoucna zaměřit, co by se mělo změnit a podobně,“ popsal Sheib.

Z prostředků Sattu byl již vytvořen také takzvaný plán péče o zeleň. Tvorba těchto plánovacích dokumentů bude na základě dohody s městem i do budoucna realizována z financí společnosti.

Společnost zatím nakoupí pouze menší univerzální techniku

Počet zaměstnanců se má v budoucnu měnit, a to podle toho, jak se postupně vyvine poměr zajišťování služeb od subdodavatelů a ze strany vlastních pracovníků. Obdobný postup je naplánován také v případě pořizování potřebné techniky.

„Chceme zakoupit spíše drobnější techniku, která však má širší spektrum využití. Budou to například auta do 3,5 tuny s valníkem, menší sekačky, křovinořezy, motorové pily, malotraktory, univerzální užitkové vozy. O větších strojích, například zametacích, budeme uvažovat až v budoucnu. Vše se bude odvíjet podle míry spolupráce s externími dodavateli“ přiblížil Petr Sheib.

Změna nastane také v oblasti komunikace s obyvateli. TS budou mít nejen vlastní webové stránky, ale také facebookový profil. Díky tomu zájemci snadno zjistí, co se v oblasti údržby žďárských komunikací nebo péče o zeleň aktuálně děje. Zároveň budou moci sami zasílat přímo poskytovateli služeb svoje návrhy a připomínky.

„Bereme to jako velký závazek a uvědomujeme si, jak jsou technické služby pro město důležité. Začátek nebude snadný, ale věříme, že si poradíme. Chceme se také v tomto oboru stále vzdělávat,“ zdůraznil Sheib.

Náklady na provoz firmy se v dohledné době zvyšovat nemají

Vedení města i Sattu například sbírá inspiraci i v dalších městech, kde již funkční technické služby mají. „Jsme také členem Sdružení veřejně prospěšných služeb, kde se setkávají zaměstnanci TS, sdílejí své zkušenosti, účastní se odborných přednášek a konferencí. V tom chceme i nadále pokračovat,“ dodal ředitel Sattu.

Náklady na provoz TS se podle vedení města v současné době nijak zvyšovat nebudou. Satt bude mít k dispozici stejný objem peněz, jaký byl v rozpočtu vyhrazen i pro původního poskytovatele služeb.

Pro tento rok bylo na letní a zimní údržbu komunikací vyčleněno devět milionů korun, na péči o zeleň včetně sečení trávy pak 11,7 milionu korun.

  • Nejčtenější

Měl bych se víc hýbat, ale už chybí vůle, tvrdí legendární jihlavský bek

Koronavirus je sice strašákem i pro něj, ovšem daleko větší problémy má v současné době bývalý obránce hokejové Dukly...

Bosch, největší zaměstnavatel na Vysočině, omezil kvůli koronaviru výrobu

Po několika velkých firmách zaměřených na subdodávky pro automobilový průmysl omezil výrobu také jihlavský Bosch...

Rouškovníkem se v Jihlavě stalo i zábradlí, lidé ho očesávají střídmě

Tak jako ve slavné pohádce Tři veteráni rostl kouzelný strom Frňákovník, objevil se předevčírem na zábradlí schodiště v...

Oblíbený pramen na vrchu Křemešníku s vodou, která se nekazí, opět teče

Studánka, která vyvěrá na vrchu Křemešník u Nového Rychnova na Pelhřimovsku, má opět dostatek vody. Pramen ji produkuje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na rekonstruované D1 se v pondělí začne měřit rychlost u Velkého Meziříčí

Na rekonstruované části D1 začne od pondělí 6. dubna měření rychlosti. Půjde o šestikilometrový úsek u Velkého...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky

Vochoč byl partyzánem v Jugoslávii, později na jevišti ztvárnil Brežněva

Před devadesáti lety se narodil Karel Vochoč. Kulaté výročí jeho narození uplyne 7. dubna. Tento divadelní a filmový...

Na živnostníky dopadá nouzový stav, od podnikání utíkají na úřad práce

Nouzový stav, vyhlášený 12. března vládou kvůli pandemii COVID-19, tvrdě dopadá na živnostníky a drobné podnikatele. Ti...

Na rekonstruované D1 se v pondělí začne měřit rychlost u Velkého Meziříčí

Na rekonstruované části D1 začne od pondělí 6. dubna měření rychlosti. Půjde o šestikilometrový úsek u Velkého...

Desítky řidičů parkují na trávě i v blátě, teď se ulice v Brodě změní

V Ledečské ulici v Havlíčkově Brodě stojí auta pod stromy na trávnících a kdo chce zaparkovat nebo naopak odjet, mívá...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....

Ornella Koktová je podruhé maminkou. Dítě dostalo severské jméno

Ornella Koktová (27) je dvojnásobnou maminkou. Po synovi Quentinovi (7) přivítali šťastní rodiče 1. dubna na svět...

Páté zvláštní poselství za 68 let vlády. Alžběta II. promluvila o koronaviru

Britská královna Alžběta II. (93) v neděli promluvila k veřejnosti. V předtočené nahrávce zdůraznila nutnost sebekázně...