Žďár vypověděl smlouvu na zimní údržbu, chyběla mu dispečerská služba

  8:39aktualizováno  8:39
O zimní i letní údržbu komunikací ve Žďáře nad Sázavou se bude starat jiná firma než dosud. Město vypovědělo smlouvu stávající společnosti. Důvodem byla chybějící dispečerská služba a stížnosti na neudržované chodníky. Žďáru ale hrozí, že nebude mít údržbu zajištěnu na nadcházející zimu.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„K tomuto kroku jsme přistoupili po dlouhých úvahách a mnoha jednáních s odbory našeho městského úřadu. Chceme, aby se tím narovnaly některé nepřesnosti v původní smlouvě, například dispečerská služba, která v ní doposud zahrnuta nebyla,“ uvedla žďárská místostarostka Ludmila Řezníčková.

Jak při tom upozornila, vyřešit situaci dodatkem k současné smlouvě a „přesoutěžením“ pouze dispečerské služby nelze. Podle ní to neumožňuje zákon o veřejných zakázkách.

Na podzim se chtějí na radnici věnovat přípravě výběrového řízení, jež by mohlo být vyhlášeno v listopadu či prosinci. Jeho vítěze by pak vedení města rádo znalo do června příštího roku.

Jak to však bude s letošní zimní sezonou a údržbou silnic a chodníků?

„Smlouva je vypověditelná devět měsíců, takže město předpokládá, že společnost, která údržbu v současné době provádí, bude ještě devět měsíců normálně fungovat. Byli bychom také rádi, kdyby se firma přihlásila i do nového výběrového řízení,“ uvedla Ludmila Řezníčková.

Stávající firma se do výběrového řízení hlásit nebude

Stávající dodavatel služby, společnost STAKO Josefa Pitky, však věc vidí poněkud jinak. „Do výběrového řízení už se opravdu hlásit nehodlám,“ konstatoval majitel firmy Josef Pitka, který se zimní údržbě věnuje již třicet let a problémů kolem poskytování této služby, jež ve Žďáře vygradovaly minulou zimní sezonu, má už podle svých slov dost.

Že by se i po nadcházejících devět měsíců věnovala jeho společnost údržbě komunikací ve městě, jak na radnici doufají, nepotvrdil.

„Výpověď ještě na stole nemám, takže to nechci nějak víc komentovat. Město může dát výpověď z určitého důvodu, ale je tam i další důvod, který vede k okamžitému ukončení. Takže ano, může se stát, že zimní údržbu už letos dělat nebudeme,“ nechal se slyšet Pitka.

Vedení města sice doufá, že vše bude nadcházejícího tři čtvrtě roku fungovat pod taktovkou současného dodavatele, je však připraveno i na druhou variantu.

„V tomto případě bychom to řešili jako při loňských problémech se sečením trávy, tedy oslovením některých menších firem nebo například krajské správy a údržby silnic, s níž ostatně spolupracujeme ohledně údržby komunikací i nyní. My ale věříme, že k této variantě nedojde,“ vyjádřila se starostka Řezníčková.

Minulou zimu se hromadily stížnosti i žádosti o odškodnění

V minulé zimní sezoně se Žďár potýkal s velkými problémy s údržbou hlavně v lednu. Radnice i firma STAKO čelily stovkám stížností. A město také zhruba čtyřiceti žádostem o odškodnění za úrazy na zledovatělých chodnících. Řešeny byly přes pojišťovnu v rámci pojištění města, přičemž za každou vyřízenou pojistku platilo město spoluúčast tisíc korun.

Stav chodníků byl tehdy velmi špatný i podle zkušeností lékařů. „Počet zlomenin hlavně v souvislosti s péčí o chodníky ve Žďáře stoupl o dvě třetiny. Chirurgii dělám od roku 1979, polovinu z toho v nemocnici, polovinu času pak soukromě. Ale tolik hrůzy, kdy lidé padali jeden za druhým a čekárna ani rentgen nestačily, nepamatuji. Znamenalo to hodiny a hodiny přesčasů a pacienti byli rozrušení vzteky na vedení města,“ bilancoval žďárský chirurg Vlastimil Krejs.

Náklady na zimní údržbu města se odvíjejí hlavně od průběhu zimy a sněhové nadílky. „Pro letošní rok je na zimní údržbu v rozpočtu vyhrazeno zhruba sedm a půl milionu korun,“ informoval žďárský místostarosta Josef Klement.

Nejčtenější

Podnikatel z Brodu zabil svoji ženu, pak ji nahlásil jako pohřešovanou

V místě nálezu utonulé poblíž rybníka nedaleko Habrů v pátek 2. srpna dopoledne...

Obviněným z vraždy osmačtyřicetileté ženy z Havlíčkova Brodu, jejíž zmizení na konci července nahlásil manžel, je podle...

Zavražděná z Havlíčkova Brodu pachatele dobře znala, obviněný je ve vazbě

V místě nálezu utonulé poblíž rybníka nedaleko Habrů v pátek 2. srpna dopoledne...

Vysočinským kriminalistům se podařilo dopadnout muže, který na konci července zavraždil osmačtyřicetiletou ženu z...

Chomutov začal první ligu vítězně, uspěly i Budějovice. Vsetín doma padl

Václav Čejka (vlevo) z Třebíče atakuje Jana Veselého z Českých Budějovic.

Chomutovští hokejisté po konci v extralize vstoupili do první ligy výhrou nad nováčkem Sokolovem 4:1. Další neúspěšný...

V Jihlavě vzniklo obří datové centrum, skladují v něm 10 petabajtů

Specialista Pavel Pokorný vytahuje šuplík jedné ze skříní ve speciální...

Nenápadná místnost v suterénu jedné z budov v areálu krajského úřadu na Žižkově ulici v Jihlavě skrývá technologický...

První liga: Budějovice vyhrály i potřetí, zatím neztratila ani Poruba

Českobudějovický útočník Radek Prokeš (vlevo) se snaží uniknout Lukášovi...

Hokejisté Českých Budějovic a Poruby potupili ve třetím kole první ligy soupeře devíti góly a vládnou tabulce se...

Další z rubriky

Včelař se na kilo medu nadře vždy stejně, ať je sezona dobrá či špatná

Jiří Zavřel z Radešínské Svratky na Novoměstsku se stará o desítky včelstev....

Včelaři mají plné ruce práce téměř po celý rok. Jejich činnost nespočívá pouze ve stočení medu do sklenic na počátku...

Smrt si vás najde jako moji dceru. Kaskadéři školili personál nemocnice

I když při cvičení zdravotníků v novoměstské nemocnici byly některé situace...

„Otevři dveře! Smrt si vás najde jako moji dceru,“ vyhrožoval muž hrající útočníka s pistolí. Do nemocnice v Novém...

Odmala chodila do garáže, teď pořádá motoristickou show v léčebně

Veronika Vošická Buráňová, osmadvacetiletá krajská koordinátorka BESIP, pořádá...

Dívky a mladé slečny obvykle sní o tom stát se herečkou, modelkou nebo zpěvačkou. Osmadvacetiletá Veronika Vošická...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz