Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Havlíčkův Brod musí ženě zaplatit za úraz na chodníku, rozhodl soud

  • 87
Když Jaroslava Bártů uklouzla před téměř dvěma lety v Havlíčkově Brodě na namrzlém chodníku a zlomila si zápěstí, obrátila se na radnici s žádostí o odškodné. Město ale peníze odmítlo ženě zaplatit a případ skončil u soudu. Ten nyní po více než roce tahanic definitivně rozhodl, že žena dostane přes 20 tisíc korun.

"Jsem ráda, že už je to u konce, protože od začátku říkám, že jsem tuto záležitost nechtěla řešit soudní cestu. Bylo to výslovné přání zástupců radnice, kteří tvrdili, že soud je jediné řešení, protože město není na podobné úrazy pojištěné," uvedla Bártů.

Ta loni v únoru uklouzla na zledovatělém chodníku u městského úřadu na rohu Chotěbořské a Pražské ulice a v zápěstí si vážně zlomila levou ruku. Protože se jednalo o chodník městský a sníh z něho nebyl odhrnutý, požádala město o odškodnění a náhradu mzdy po dobu, kdy byla na neschopence.

Přestože brodská radnice na webových stránkách zveřejnila návod, jak v takových případech postupovat a jak o odškodnění žádat, její zástupci cokoliv platit odmítli.

Spor se dostal až k soudu, který nyní vyhověl Jaroslavě Bártů. Dle konečného verdiktu by měla dostat spolu s úroky přes dvacet tisíc korun, zhruba dvě třetiny požadované částky.

S rozhodnutím radnice nesouhlasí, odvolat se ale nemůže

Podle královéhradeckého soudce Vladimíra Lanžhotského bylo v silách města, potažmo jím spravovaných technických služeb, sníh z chodníku odklidit a ledovku minimálně posypat.

"Ledovka byla v místě dle výpovědí svědků dokonce několik dní. Muselo být v mezích města ji před pádem žalobkyně odstranit nebo alespoň zmírnit," konstatoval.

Město svou obhajobu opřelo o schválený zimní operační plán, který stanovuje, v jakých lhůtách se jaké chodníky uklízí. Technické služby podle něho postupovaly. "Taková obrana je nedostatečná," řekl Lanžhotský. Příčinou pádu navíc podle něho nebyl sníh na chodníku, ale ledovka pod sněhem.

Havlíčkobrodská radnice už další možnost obrany nemá. Rozsudek je konečný, neexistuje proti němu odvolání ani dovolání. O to víc se zástupcům města nelíbí.

"Po právní stránce se s rozsudkem neztotožňujeme. Ale musíme jej respektovat, neboť proti němu nelze podat dovolání. Navíc krajský soud rozhodl krátce předtím, než v podobné věci bylo publikováno stanovisko Nejvyššího soudu. To nově vyložilo závady ve schůdnosti pozemní komunikace, a to způsobem, který je v rozporu s rozsudkem odvolacího soudu," prohlásil starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl.

O peníze nešlo, chtěla pomoci i ostatním

Peníze by měly přijít Jaroslavě Bártů na účet od pojišťovny začátkem příštího týdne. V dopise ji o tom informoval městský právník. Bártů to zaskočilo.

"Jestli je tomu tak, mohli jsme si všichni ušetřit spoustu času a energie a nebyla tedy pravda, že město odpovídající pojištění nemělo, jak jeho zástupci říkali na jednání 14. dubna loňského roku u tehdejší starostky Jany Fischerové," kroutí hlavou.

Hlavní snahou Jaroslavy Bártů, jak několikrát v minulosti zopakovala, bylo pomoci všem, kteří v Brodě utrpěli na neodklizeném chodníku úraz a marně se dožadovali finanční náhrady po městu. "Město k tomu totiž přistupuje zvláštním způsobem," pravila.

Jenže v tomto neuspěla. Radnice zpětně přezkoumávat odmítnuté žádosti o odškodnění nebude a už podle prvoinstančního soudu v Havlíčkově Brodě to ani dělat nemusí. Každý případ je nutné posuzovat jednotlivě, nejde jedním rozhodnutím všechny paušalizovat.

Případ Jaroslavy Bártů byl na Vysočině vůbec prvním od platnosti nového "chodníkového" zákona, který se dostal k soudu. Přispěl k tomu i postoj havlíčkobrodské radnice. Zatímco jiné radnice lidem, kteří se v zimě zranili na špatně udržovaném městském chodníku vyplatili desítky tisíc, Brod všechny žádosti striktně odmítá.


Video