Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jihlava kupuje kvůli rekonstrukci stadionu pivnici za dvojnásobek ceny

  11:16
Zastupitelé Jihlavy odsouhlasili, že za dvacet milionů korun odkoupí budovu pivnice, která přiléhá k Horáckému zimnímu stadionu. Důvodem je plánovaná stavba nové multifunkční arény. Magistrát chce dosluhující hokejovou halu zbourat a postavit na jejím pozemku novou. Soukromá pivnice tomu bránila.
Pivnice Posilovna přilepená k Horáckému zimnímu stadionu v Jihlavě. Město ji nyní kupuje za dvacet milionů korun, což je dvojnásobek odhadní ceny.

Pivnice Posilovna přilepená k Horáckému zimnímu stadionu v Jihlavě. Město ji nyní kupuje za dvacet milionů korun, což je dvojnásobek odhadní ceny. | foto: Archiv MAFRA

K přepisu vlastníka by mělo dojít během dvou až tří měsíců. Možnou komplikací při přípravách projektu nové multifunkční haly mohla být právě tato nemovitost, která není v majetku města. Navíc na ni byla kvůli finančním problémům stávajícího vlastníka uvalena exekuce a je v insolvenčním řízení. Výše aktuálních pohledávek věřitelů přesahuje 38 milionů korun.

Hrozilo také, že stavbu s jedním podzemním a třemi nadzemními podlažími, kde funguje mimo jiné i pivnice s názvem Posilovna a kde je i část ubytovacích kapacit, koupí spekulanti, kteří by mohli znepříjemnit vybudování nové haly.

Podle radního Davida Bekeho (ODS), který je zároveň i manažerem stavby nové haly, bylo město od začátku ve spojení s insolvenčním správcem. Ten zajistil znalecký posudek.

Autoři posudku nemovitost oceňovali třemi různými metodami - nákladovou, srovnávací a výnosovou. Sumy, ke kterým došli, se pohybují v rozpětí od 8,6 milionu korun do 14,2 milionu korun. Hodnotu objektu nakonec stanovili na 9,6 milionu korun.

Radní pak na červencové schůzi schválili účast ve výběrovém řízení na prodej této nemovitosti v rámci exekučního řízení. A to s tím, že maximální možná výše nabídkové ceny je dvacet milionů korun. „Věřitelé si nakonec vybrali přímý prodej městu za dvacet milionů,“ řekl insolvenční správce Lukáš Hojdn.

Cena se městu nelíbí, ale je výsledkem kompromisu

Podle Bekeho je to cena kompromisní. „Není to částka, která by se nám úplně líbila, ale přišlo nám to jako rozumný kompromis. Odhad nemovitosti je zhruba deset milionů, cena, za kterou kupujeme, je dvacet milionů. Ale nutno říct, že ještě dva roky městu bude putovat nájemné,“ poznamenal.

„Pokud by se nám na výkupu této nemovitosti zasekla výstavba haly, nebo bychom museli zvolit při její realizaci různá opatření, vícenáklady by mohly paradoxně tuto rozdílovou částku přesáhnout. Z toho důvodu jsme se přiklonili k tomu, že je výhodnější objekt koupit,“ řekl dále Beke.

S cenou souhlasili i opoziční zastupitelé. „Ta částka je sice přemrštěná a zdaleka převyšuje cenu odhadní, ale z hlediska zájmu města je opodstatněná. Pokud by měla jiného vlastníka, dělalo by to do budoucna problémy,“ sdělil zastupitel Radek Popelka (ANO).

Nyní by se měla začít připravovat dokumentace k samotnému převodu nemovitosti. „Očekávám, že za dva měsíce by to už mohlo být města. Jenom katastr nemovitostí má třicet dnů na to, aby rozhodl,“ poznamenal Lukáš Hojdn. Následně by mělo dojít i k výmazu zástavních práv.

Do architektonické soutěže dorazilo šest různých návrhů

Již příští týden ve středu jihlavská radnice zveřejní výsledky architektonické soutěže na novou podobu Horácké multifunkční arény. Do soutěže se zapojilo celkem šest autorů.

„Dostali jsme šest někdy velmi odlišných pohledů na jedno zadání a mohli jsme z této palety pohledů vybírat. A nespoléhat se jen na jedno řešení, jak by tomu bylo při zadání jednomu architektovi. Všechny tři oceněné návrhy si dovedu představit, že by bylo možné realizovat,“ poznamenal Beke.

Zadání obsahovalo konkrétní podmínky, jako je kapacita stadionu, možnost multifunkčního využití ledové plochy, zkvalitnění prostor v okolí, napojení na dopravní infrastrukturu i ohleduplnost vůči parku Smetanovy sady.

Multifunkční aréna by podle Bekeho měla být kromě akcí bruslařů místem také pro další halové sporty, velké koncerty, plesy či muzikály na ledě. Počítá se také s využitím pro tematické krátkodobé výstavy či veletrhy.

„Je pro nás důležité, aby návrhy počítaly s maximálně rychlou a flexibilní přestavbou ledové plochy pro ostatní akce,“ dodal.

Po vyhlášení výsledků architektonické soutěže začne město jednat s autorem vítězného návrhu. Podle primátorky Karolíny Koubové (Fórum) by smlouva mohla být podepsána ke konci roku.

  • Nejčtenější

Dítě se topilo v bazénu, zachránil ho pozorný návštěvník. Policie viní matku

18. června 2024  10:14

Skočila do vody a už se nevynořila. Tak dopadlo nedělní skotačení pětileté holčičky ve vnitřním...

Jako z pohádky. Zámek vysuší malá krabička na zdi, elektřinu nepotřebuje

20. června 2024

Premium Zámek ve Světlé nad Sázavou připravuje nevšední pokus. Majitelé ho budou vytápět celou letní...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Po čelním nárazu v osobním autě uhořel řidič. Nepodařilo se ho identifikovat

19. června 2024  7:18

Jednu oběť si vyžádala úterní večerní dopravní nehoda osobního a nákladního vozidla na silnici I/19...

Obchvat toho hodně vyřešil, řekl Kupka v Brodě. Už se pracuje na jeho další části

19. června 2024  6:30,  aktualizováno  17:47

Vláda už pošesté zasedala v regionech, tentokrát zamířila do Havlíčkova Brodu. Ministři jednali o...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Archeologický výzkum pod brodským obchvatem měnil historii a naplnil muzeum

16. června 2024  9:08

Doklad o osídlení Posázaví v pravěku. Existence středověkých hutí netušeného významu. Unikátní...

Z přírody mizejí čejky ve velkém. Vzácné ptáky ohrožují i pobíhající psi

23. června 2024  12:02

Čejka chocholatá, jeden z nejrychleji ubývajících tuzemských ptačích druhů, se usídlil v těsné...

Žáby nejsou na mazlení, může jim ublížit, říká mladý chovatel exotických zvířat

22. června 2024  9:33

Když se řekne studentský pokoj, většina lidí si asi představí psací stůl, knihovnu, postel a nějaké...

Brod hodil záchranné lano Jiskře, opozice má pochyby o jejím hospodaření

21. června 2024  14:23

Havlíčkobrodská sportovní organizace Tělovýchovná jednota Jiskra získá od města tři miliony korun....

Festivaly otevírají brány. Smršť letní zábavy už odstartoval Bernard fest

21. června 2024  9:36

Největší tuzemské hudební hvězdy, reprezentující celou řadu žánrů od popu přes rock či rap až po...

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...