V rekordním průvodu půjde přes tisíc havířů, do ulic vyrazí i po setmění

  16:19aktualizováno  16:19
Tisícihlavý průvod havířů v historických krojích bude vévodit letošnímu jihlavskému Havíření. Třídenní slavnost ve dnech 21. až 23. června připomene středověkou hornickou minulost města. Letos bude navíc Jihlava hostitelem setkání hornických měst a obcí. Zúčastní se ho 70 delegací z tuzemska i zahraničí.

„Před dvaceti lety nás šlo v prvním obnoveném jihlavském hornickém průvodu 130. Od té doby počet účastníků narůstá. Nikdy nás ještě nebylo tolik, kolik bude letos - v průvodu bude nejméně tisíc lidí, další tisíce lidí budou kolem,“ řekl Milan Kolář, který v roce 1999 tradici hornických průvodů obnovil.

V průvodu se objeví nové postavy trucbab a bubeníků či nosičů stříbra, praporů a cedulí. Noví budou také pregéři a klopíři, kteří se zabývali výrobou mincí.

V úterý si zkoušela na půdě základní školy v Křížové ulici kostýmy poslední skupina jihlavských účastníků průvodu. „Těším se, líbí se mi, že průvod sleduje strašně moc lidí. Už jsem jednou šla v průvodu za hornického pomocníka, letos půjdu za horníka z denní směny,“ řekla Zuzana z páté třídy základní školy.

Ve skladu je asi 180 kostýmů. „Původní byly šité na pevné míry. Ale repliky už dáváme šít tak, aby vypadaly stejně jako jejich předlohy, ale daly se přizpůsobit na různé typy postav. To hodně usnadňuje oblékání účastníků, protože každý rok je jejich skladba jiná, děti odrůstají,“ řekla švadlena Miluše Dvořáčková.

Za svitu luceren a lampionů havířům požehná obří loutka anděla

Letošní Havíření by ze všech dosavadních ročníků mělo mít nejbohatší program. „Na návštěvníky čekají čtyři koncertní scény, přes třicet hudebních skupin, divadla v parcích, pouliční happeningy, žonglérské a ohňové show, výstava a hlavně tři velkolepé slavnostní průvody,“ sdělila Aneta Hrdličková z kanceláře primátora města.

Fotogalerie

Havíření letos přinese řadu novinek. Jednou z nich bude, že v pátek 21. června ve 21 hodin vyrazí havířský průvod za svitu pochodní a luceren.

„Zveme všechny, aby se do průvodu přidali s vlastními lampiony, světýlky a lucernami. Čím víc nás bude, tím mocnější to bude zážitek,“ vyzval Kolář.

Průvod vyjde z Masarykova náměstí kolem brány Matky Boží a dále půjde parkem u kina Dukla. „U gymnázia se zjeví obří loutka anděla, která havířům požehná,“ přiblížil Kolář.

V sobotu se pak od 10 hodin uskuteční Hornická paráda - slavnostní průvod všech účastníků. Pozváno je více než sedmdesát hornických spolků, mimo jiné z Polska, Slovenska nebo Maďarska. Průvod dojde do pivovaru Ježek. Tam a v sousedních Smetanových sadech se pak odehraje hudební program.

Koncerty kapel, výstava fotografií i vzpomínka na zakladatele

Mezi vystupujícími se objeví například kapely Žlutý pes, Naďa Urbánková, Bokomara, Nezmaři, YoYo Band či Jarret. Pro starší bude určena scéna s dechovou hudbou v parku Gustava Mahlera.

V neděli bude od devíti hodin tradiční Pouť ke svatému Jánu - k někdejšímu hornickému kostelíku svatého Jana Křtitele. Celý den pak bude v parčíku u kostelíka program s divadly, dixielandem či folklorem. Vystoupí zde divadelník Víťa Marčík.

V rámci doprovodného programu budou na radnici vystaveny dobové fotografie zakladatele hornických průvodů a fotografa Johanna Haupta či faksimile vzácných jihlavských rukopisů - Gelnhausenova kodexu a Zbraslavské kroniky. V sobotu o půl druhé odpoledne účastníci uctí Hauptovu památku - na jeho hrob na ústředním hřbitově položí květiny.

Nejčtenější

Noční obloha nad Českem se opět rozsvěcuje, jev lidé hlásí stále častěji

Noční svítící oblaka nad Jihlavou, jak je zachytil fotograf Petr Lemberk. Jde o...

Opět po roce mohli lidé na Jihlavsku v minulých dnech pozorovat zvláštní úkaz na letní obloze. Po setmění se část nebe...

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal Calder Cup pro krále...

Puma americká se dostala na Vysočinu, před starostou utekla do pole

Puma americká je druhá největší kočkovitá šelma Ameriky. Může vážit i přes 100...

Puma, která se před časem pohybovala na Jindřichohradecku, je už zřejmě na Vysočině. V sobotu ráno ji pozoroval...

Prezident navštíví obce, kde ho volili, pak na člunu vypluje na rybník

Prezident Miloš Zeman tráví dovolenou v Novém Veselí na Žďársku. Ani letos...

Vysočina se připravuje na návštěvu hlavy státu. Třídenní program prezidenta Miloše Zemana a jeho choti odstartuje 25....

Softbalisté nadějný náskok neudrželi, s Japonskem na MS padli

Momentka ze zápasu světového šampionátu softbalistů Česko - Japonsko

Čeští softbalisté neudrželi ve třetím utkání na mistrovství světa s Japonskem nadějný náskok 3:0 a s favoritem v...

Další z rubriky

Oceněného fotografa připravili o humor komunisté, ateliér mu vzali dvakrát

Václav a Ema Formanovi, kteří vedli ústav Americká domovina v Brně, díky němuž...

Byl žďárským kronikářem 20. století a nepotřeboval pero ani psací stroj. Vilém Frendl se z chudých poměrů vypracoval v...

Vysočina potřebuje rychlou železnici a opravenou D1, zaznělo na konferenci

Konference MAFRA event se tentokrát uskutečnila v Jihlavě. Věnovala se Kraji...

Kvalita života na Vysočině se zlepšuje. Shodli se na tom účastníci páteční konference Lepší místo pro život, jež se...

Puma americká se dostala na Vysočinu, před starostou utekla do pole

Puma americká je druhá největší kočkovitá šelma Ameriky. Může vážit i přes 100...

Puma, která se před časem pohybovala na Jindřichohradecku, je už zřejmě na Vysočině. V sobotu ráno ji pozoroval...

ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta
ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta

Jak to u vás vypadá, když dáte dětičky na hlídání tátovi?

Najdete na iDNES.cz