Bývalá škola se promění v azylový dům. Potřeba budou desítky milionů

  8:46aktualizováno  8:46
Sedm let trvalo, než našla havlíčkobrodská radnice nové využití pro budovu bývalé obchodní akademie na křižovatce ulic Štáflova a Boženy Němcové. V budoucnu by v ní měl sídlit azylový dům pro matky s dětmi. Pokud město získá peníze z dotací, nechá školu přestavět.

Z budovy bývalé obchodní akademie (snímek je z ledna 2017) by se dle rozhodnutí městských zastupitelů měl stát azylový dům pro matky s dětmi. | foto: Martin Vokáč, iDNES.cz

V budově na rohu ulic Štáflova a Boženy Němcové v centru Brodu se přestalo učit v roce 2010. Od té doby se radnice zhruba sto let starý dům snažila opakovaně pronajmout či prodat. Zpočátku se zdálo, že to nebude problém. První nájemce však v komplexu způsobil škodu a odešel. Najít nového už se nepodařilo.

Na tom, že by se do ní v budoucnu měl přestěhovat azylový dům pro matky s dětmi, se shodla velká většina z pětadvaceti zastupitelů. Pro zvedlo ruku šestnáct z nich.

„Hledali jsme možnosti, jak budovu využít. Nakonec jsme zvažovali dvě varianty. Jednou bylo přebudovat bývalou školu na polyfunkční bytový dům, druhou byl azylový dům. Smysl druhé varianty prokázaly zpracované studie,“ řekl místostarosta Libor Honzárek (TOP 09).

O vítězné variantě rozhodla šance na získání dotace

Pro potřeby azylového domu však bude potřeba celý objekt kompletně přestavět. Prozatím odhadované náklady hovoří o investici za 79 milionů korun.

„Azylový dům je v podstatě zdravotnické zařízení, které musí splňovat přísnější předpisy. Znamenalo by to třeba interiéry kompletně vybourat a protipožární příčky a stropy vybudovat znovu,“ vysvětlil Honzárek.

I proto si brodští zastupitelé dali do usnesení, že by se do přestavby pustili pouze v případě získání až devadesátiprocentní dotace. „Programy na to jsou. Bez dotace bychom tolik investovat nemohli,“ poznamenal místostarosta.

Druhou zvažovanou variantou byl bytový dům. Budova s vysokými stropy a okny by si v tom případě vyžádala přestavbu s náklady vypočtenými na 66 milionů korun. Žádnou dotaci by ale na tento způsob využití momentálně radnice čerpat nemohla. I proto ve vedení města zvítězila varianta azylového domu.

Pro knihovnu to nešlo, galerii tam nechtěla, spolky na ni nemají

Opozice však vůči takovému postupu „buď - anebo“ měla značné výhrady. „Budova se pro takové využití nehodí. Z velkých a vysokých místností dělat malé byty je zbytečné. Jsou to prostory, které by mohlo využít muzeum, galerie nebo by mohly sloužit pro schůzky nejrůznějších spolků či k divadelním zkouškám ochotníků,“ argumentoval Jiří Čáslavský (Změna pro Havlíčkův Brod).

Na to hned odpověděl radní Ivan Kuželka (SNK - Broďáci). „Zřídit tam krajskou knihovnu nešlo, galerie budovu nechtěla a pro spolky by pouhá správa budovy byla ekonomicky neúnosná,“ řekl.

Komunistickým zastupitelům vadilo, že se posuzují jen dvě finální varianty. „Máme udělat rozhodnutí, ale nikdy jsme neviděli žádné jiné varianty. Pro nás je v obou případech ekonomická analýza nepřijatelná,“ prohlásil Zdeněk Dobrý.

S nápadem přestěhovat do bývalé obchodní akademie azylový dům přišlo vedení města už na sklonku minulého roku. Tehdy argumentovalo připravovanou novelou zákona o sociálních službách. Ta mimo jiné zpřísňuje podmínky pro provoz azylových domů a ten současný brodský by je už nesplnil.

Nové byty by vyhovovaly novele, zvýšila by se i kapacita

„Současný azylový dům v Příčné ulici by například nesplnil vnitřní uspořádání budovy. Podle zákona by musel mít každý pokoj vlastní kuchyňku. Nyní máme společnou kuchyň pro šest bytů,“ vysvětlila ředitelka Oblastní charity, která azylový dům provozuje, Anna Blažková.

Jenže ačkoliv už na jaře novela zákona prošla vládou, poslanecká sněmovna ho do dnešního dne neschválila. A pro zastupitele KSČM proto není důvod tak náročnou přestavbu v Brodě plánovat.

„Možná bude někdy nový zákon, možná bude azylový dům nevyhovující, možná bude nějaká dotace. Je to všechno možná, všechno je na vodě,“ prohlásil Zdeněk Dobrý.

Pro brodskou charitu by však přestěhování služby do bývalé obchodní akademie znamenalo ještě jednu podstatnou věc. Zhruba na dvojnásobek by mohla navýšit kapacitu azylového domu.

„Velice by nám to pomohlo ke změně určitých provozních a personálních záležitostí,“ dodala Anna Blažková. V současném azylovém domě najde střechu nad hlavou nejvýše šest maminek s dětmi.

Nejčtenější

Na Jihlavsku boural školní autobus, jedno dítě má středně těžké zranění

Při nehodě školního linkového autobusu u Věžničky na Jihlavsku se zranilo 14...

U obce Věžnička na Jihlavsku havaroval v pondělí odpoledne školní autobus. Cestovalo v něm sedmnáct dětí, čtrnáct z...

Jihlava srovnala sérii s Kladnem, Budějovice podruhé uspěly ve Vsetíně

Kladenský Jaromír Jágr (vlevo) přijíždí ke skrumáži hráčů během druhého...

Budějovičtí hokejisté důrazně našlápli k účasti v baráži o extraligu. V druhém semifinálovém zápase na ledě Vsetína...

Za lány bledulí míří tisíce turistů, ze vsi se na měsíc stalo parkoviště

Když vyjde počasí, vypadá to v rezervaci zhruba takto. Mezi lány bledulí se...

Poslové jara jsou tady, hlásí lidé z Chlébského na Bystřicku. Vesnička na pomezí Vysočiny a Jihomoravského kraje se...

U letiště v Třebíči pilot zavadil kolem o střechu projíždějícího auta

Cessna 172

Policisté na Vysočině se zabývají kuriózním případem. V neděli před polednem malé letadlo v Třebíči zavadilo kolem o...

Hokejisté Kladna a Budějovic otevřeli semifinále venkovními výhrami

Jaromír Jágr (vpravo) z Kladna proti Jihlavě, sleduje ho Adam Zeman.

Do semifinálových sérií první hokejové ligy vstoupily lépe Kladno a České Budějovice. Rytíři zvítězili na ledě vítěze...

Další z rubriky

Na D1 u Měřína hořel kamion, dálnice ve směru na Brno hodinu stála

Požár kamionu na 124. kilometru dálnice D1.

Dálnice D1 byla ráno na 124. kilometru mezi Velkým Beranovem a Měřínem ve směru na Brno asi hodinu neprůjezdná. Hasiči...

Italští Collaltové přinesli na Vysočinu kult světice Juliány i svůj archiv

Brtnický collaltovský hrad a zámek na romantické kresbě Augusta Hauna z roku...

Po tři staletí utvářel centrální oblast Vysočiny italský rod Collaltů. Od roku 1623 až po konec druhé světové války...

Za lány bledulí míří tisíce turistů, ze vsi se na měsíc stalo parkoviště

Když vyjde počasí, vypadá to v rezervaci zhruba takto. Mezi lány bledulí se...

Poslové jara jsou tady, hlásí lidé z Chlébského na Bystřicku. Vesnička na pomezí Vysočiny a Jihomoravského kraje se...

PŘÍBĚH: Výsledky v pořádku, přesto nemohu otěhotnět
PŘÍBĚH: Výsledky v pořádku, přesto nemohu otěhotnět

Vždy to vypadá nadějně, ale stále nic. Měřím bazální teplotu, tento měsíc to vypadalo velmi nadějně. Teplota 37,5 a Ms meškala 7 dní. A stejně ta mrška červená přišla. :( Už nevím proč to nejde. Vždy se snažíme v době ovulace i pravidelně celý měsíc a stále nic. Už je mi z toho až smutno.

Najdete na iDNES.cz