Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Balkony jihlavského sídliště mají dodnes hvězdy. Bydleli tu i šéfové StB

Seriál   16:00
Na dohled od dnešního policejního ředitelství v Jihlavě stojí od padesátých let sídliště. To bývalo jedno z nejbezpečnějších v republice. Vyrostlo totiž téměř výhradně pro příslušníky Sboru národní bezpečnosti, pracovníky StB a úředníky. Dodnes jsou na domech vidět budovatelské obrazy.

Možná to byl nejkrutější člověk, který na tom sídlišti kdy bydlel. Jmenoval se Antonín Achylis. Působil u jihlavské Státní bezpečnosti v letech 1949 až 1958 a proslul jako nejobávanější ze zdejších estébáků. Podílel se i na vyšetřování babického případu.

Nejdříve byl řidičem potravinářského podniku. Jako řidič začínal též u StB; s takovými posudky, že to na nějakou vyšší funkci nevypadalo. Hodnotili ho jako člověka s pomalejšími myšlenkovými pochody, neukázněného, ostrého a vznětlivého. Přesto - nebo snad právě proto - se stal vyšetřovatelem.

Dokonce si doma vyráběl mučicí nástroje. Například koženou rukavici s kovovými trny. Při výsleších svazoval lidi do kozelce, píchal je pod nehty. Koncem padesátých let byl propuštěn ze služebního poměru.

Bydlel ve Vrchlického ulici 30. Na sídlišti, které už přes šedesát let stojí v blízkosti dnešního krajského ředitelství policie.

V té době to byla nově postavená centrála Sboru národní bezpečnosti (SNB). A tehdejší policisté (respektive příslušníci) potřebovali někde bydlet. První dva nájemní domy ve Vrchlického ulici jim začaly sloužit už v první půli padesátých let. Řadu bytů tam dostala i armáda.

Dodnes jsou na balkonech rudé hvězdy...

Třeba bývalý voják z povolání Miroslav Kafoněk se na sídliště přistěhoval do třípokojového bytu v roce 1957. „A celou tu dobu je tady krásné bydlení,“ popisuje. Pamatuje si, jak tam zpočátku bydlela řada vojáků, policistů i třeba úředníků. „Tady to stavěli muklové,“ vzpomíná.

I další obyvatelé sídliště si dobře vybavují, jak jim rodiče vyprávěli, že vězně na stavbě hlídali dozorci. „Asi podle toho ty byty i vypadají, tam nenajdete pravý úhel. Po řemeslné stránce nejsou dobře udělané,“ popisuje obyvatelka domu v ulici Leoše Janáčka.

Ten má dodnes v mřížích na balkonech rudé hvězdy. Za pozornost stojí, že stejné hvězdy bývaly i na sousedním domě. Tam už je ale někdo před lety vyřezal a balkony natřel černou barvou.

„My jsme tady jednou měnili vanu, a když jsme vyndali tu starou, tak jsme pod ní našli staré vojenské výložky,“ vzpomíná další obyvatel domu v Janáčkově ulici.

Jeho dědeček prý byt dostal jako zaměstnanec Motorpalu. A jeho otec odtud šel jako první z prvňáčků do nové školy v Rošického ulici.

Svůj bytový dům si zde tehdy nechal postavit i podnik s názvem Československé státní silnice.

...a nad vchody domů budovatelské reliéfy

Plán výstavby pro tuto část města vytvořili v jihlavském Stavoprojektu. Domy s vojenskými byty podél Zborovské ulice navrhl v roce 1955 Vojenský projektový ústav v Hradci Králové.

Příběhy sídlišť

Těsně po válce Jihlava bytovou krizí netrpěla, protože jich zůstalo mnoho volných po odsunu Němců. V padesátých letech se to změnilo. Třeba v roce 1958 už město evidovalo téměř čtyři tisíce žádostí o byt.

Do celého sídliště dodnes zapadá i poliklinika - Dům zdraví. Byla dostavěna v roce 1954 podle projektu architekta Oldřicha Lisky z Hradce Králové v duchu kvalitního meziválečného funkcionalismu.

Prostoru mezi Domem zdraví a sídlem SNB dali komunisté „korunu“ v roce 1978, kdy zde vztyčili sochu Klementa Gottwalda. Byla odstraněna po roce 1989.

Některé budovatelské obrazy z padesátých let se ale dodnes dochovaly nad vchody domů, které stojí mezi ulicemi Bratří Čapků a Mahenovou. Jsou na nich třeba zedníci u míchačky. „Některé reliéfy ale byly nedávno zničeny při zateplování,“ zmínil Martin Herzán, autor knih o historii Jihlavska.

Velitel StB se v osmašedesátém postavil proti okupaci

On taky zmapoval, kdo ještě žil na sídlišti u krajského sídla policie. Třeba v ulici Doktora Procházky 13 bydlel Mojmír Doubek, šéf StB na Jihlavsku v letech 1963 až 1966. Následně velel uniformované Veřejné bezpečnosti v okrese až do roku 1969.

V roce 1968 se Doubek postavil proti příchodu okupačních vojsk. Na svém postoji trval, a tak ho na konci roku 1969 sesadili z šéfovského místa a musel úplně opustit bezpečnostní složky. Poté ho i vyloučili z komunistické strany. Vystudovaný právník pak pracoval jako dělník ve Snaze.

Šéfem StB jiného ražení byl Slavomil Davídek, který měl na sídlišti adresu Vrchlického 53. To je na dohled od krajského sídla policie.

Davídek vedl Státní bezpečnost na Jihlavsku v letech 1966 až 1977. Tento muž okupační vojska v roce 1968 vítal. A nabízel jim veškerou pomoc, za což později dostal medaili. Spolupracoval i se třemi zástupci sovětské KGB, kteří do Jihlavy tehdy přišli. Jmenovali se Solověv, Durandin a Bondarenko.

Za normalizace Davídkova kariéra rostla. V roce 1976 absolvoval v Moskvě tříměsíční kurz na vysoké škole KGB. O rok později ještě povýšil. Stal se náčelníkem SNB v Jihlavě. V roce 1984 pak odešel do důchodu.

Autor:
  • Nejčtenější

Na D1 u Humpolce zemřel mladý řidič. Narazil do zaparkovaného návěsu

19. dubna 2024  7:16

Devatenáctiletý řidič osobního auta cizí státní příslušnosti zemřel ve čtvrtek večer po nehodě na...

Ve vaně mi spí cizí muž, nejde vzbudit, volal na policii zoufalý majitel domu

24. dubna 2024  12:29

Policisté na Havlíčkobrodsku vyšetřují neobvyklý případ. Do domu v Úsobí se v úterý večer...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kříže už tu nepřibývají. O hřbitov obětí dálnice D1 se nemá kdo starat

24. dubna 2024

Premium Na symbolickém hřbitově obětí dálnice D1 v Jihlavě-Pávově už tři roky nepřibyl žádný kříž....

Nadšenec staví hlavolamy uvnitř lahví. Baví mě vymýšlet, jak to udělat, říká

21. dubna 2024  9:51

Leopold Heneš z Třebenic na Třebíčsku má neobvyklého koníčka. Skládá složité konstrukce uvnitř...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obrátil v protisměru felicii na střechu a utekl. Řidiče hledá policie

21. dubna 2024  10:45

Policisté z Jihlavska pátrají po řidiči, který v sobotu havaroval mezi obcemi Zvolenovice a Telč....

Žďár nad Sázavou slaví. Lidé projdou novou částí Cesty cisterciáků

26. dubna 2024  15:35

Oslavy týkající se obdržení významného titulu European Heritage Label (EHL) neboli Evropské...

Věžnice roky chystala přestavbu jezu, při povodni ho však vzala velká voda

26. dubna 2024  8:53

Několik let chystala Věžnice na Havlíčkobrodsku opravu poškozeného jezu na říčce Šlapance, který...

Není jara bez Zahrady. Populární výstava opět přiláká do Brodu tisíce lidí

25. dubna 2024  16:23

Není léta bez slunce, podzimu bez spadaného listí a zimy bez alespoň trochy sněhu. A jara? No přeci...

Muž se nadýchal chemikálie, která unikla z tlakové lahve. Patrně jde o chlor

25. dubna 2024  13:45

Kvůli úniku neznámého štiplavého plynu zasahovali hasiči ve středu a ve čtvrtek v Gorkého ulici v...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...