VIDEO: Rodák Vetchý namluvil film o Jihlavě. Přesvědčil ho primátor

  13:00aktualizováno  13:00
Herec Ondřej Vetchý kývl na netradiční nabídku - možnost namluvit svým hlasem propagační spot o historii Jihlavy, odkud herec pochází. Čtyřminutový animovaný film vypraví o historii poutavou odlehčenou formou. Animovaný snímek je celý vyrobený z lepenky.

Výtvarnice Eva Bystrianská s kameramanem Hynkem Bernardem na filmu o historii města pracovala od loňského listopadu až do začátku letošního června.

"Nejdříve jsme se s historiky probírali událostmi a postupně vznikal psaný scénář," řekla Bystrianská. "Ve finální podobě byl scénář úžasně vtipný, ale měl dvanáct minut. Účel filmu je ale pouštět jej třeba na veletrzích či kulturních akcích, to by byla neúnosná délka," dodala výtvarnice.

Musel se proto o dvě třetiny zkrátit. "Strašně mě mrzelo třeba to, že se do filmu nevešlo, že se ježci jmenují Kamil a Marie," dodala Bystrianská. Právě ježci, symbol města, startují celý děj.

"Vše se odehrává v lepenkové krabici, kterou ježči přiletěli a dali základ stříbrným žilám," řekla Bystrianská. Kulisy filmu se podle ní vešly do asi deseti krabic.

Honorář pro Vetchého? Jen symbolický

"Když jsem film viděl rozkreslený, tak mě to nadchlo," řekl k filmu při jeho představení novinářům jihlavský primátor Jaroslav Vymazal. "Dostat historii Jihlavy do čtyř minut, to se zdá být nemožné. Ale myslím, že i to se podařilo," poznamenal Vymazal.

A právě první muž města přemluvil jihlavského rodáka Vetchého, aby filmu propůjčil svůj hlas. "Bylo to na několik telefonátů, problém byl pouze s časovým vytížením. Přestože má obrovsky nabitý program, tak si našel čas a skvěle to namluvil," ocenil primátor Jihlavy.

Ondřej Vetchý komentář k filmu namluvil za symbolický honorář. "Říkal, že honorář použije správným způsobem, že se nemáme obávat. Myslím že si ho zasloužil, musel udělat ve svém programu díru, přijet a věnovat se nám. Bylo to velmi rychlé a veselé," zmínila se o spolupráci s Vetchým Bystrianská.

Komentář se natáčel v Praze. Ondřej Vetchý namluvil celou dvanáctiminutovou verzi. Ta pak byla sestříhaná na čtyřminutový spot.

Ježci v raketoplánu

Ten začíná tím, že na planetě zemi přistane raketoplán, "celostříbrný kosmický koráb pro amatérské cestovatele", jak jej nazve v komentáři Ondřej Vetchý.

V korábu na Zemi přistanou dva ježci, Kamil a Marie. Právě ježek je totiž odvěký symbol města. "Jejich děti dospívají, a mají další děti. A zatím dospívá i člověk," dostává se ve vyprávění příběhu Vetchý k pověsti o historii města - bohatém kupci Otovi a nešťastném hrnčíři.

"Hrnce mu po vypálení v peci praskají. A Otovi se rozsvítí. Tohle znám od bráchy! No jasně, hrnčířova hlína obsahuje stříbro! Kupuju dům i s přilehlými pozemky," vykřikne Vetchý v plynoucím příběhu vyrobeném z lepenky.

"A brzy je v malé Jihlavě, hlava na hlavě," pokračuje ve vyprávění o jihlavské stříbrné horečce Vetchý.

Záhy připomíná válečné vřavy a přírodní neštěstí až se dostává ke dvěma velkým požárům, které zachvátily město a jejichž příčinou bylo smažení koblih.

"Po nich se jako fénix, rodí Jihlava ještě krásnější, renesanční skvost," dodává Vetchý. Ve druhé polovině spotu se dostává i k osobnosti světového skladatele Gustava Mahlera, jenž v Jihlavě prožil v dětství.

"Génius absolvuje s odřenýma ušima gymnázium a na studia do Vídně ho odváží nová železnice," dodává populární herec.

Závěr spotu patří dvacátému století, které, jak říká Vetchý, "bere Jihlavu útokem". "Jsou tady německá vojska, ruská vojska, hokejové vojsko, armáda exotických zvířat (Dukla Jihlava a zoologická zahrada, pozn. redakce)," dodává v závěru Vetchý s pozvánkou do "Jihlavy, města ježků".

Film dostane i cizojazyčné titulky

Hudbu ke snímku složil a natočil Matěj Kolář z Jihlavy. "Ve spotu se objevují fragmenty přímo jihlavských písní, hudba je skutečně autentická, i když pro ni není ve filmu velký prostor," dodala Eva Bystrianská.

Film stál městskou kasu na 197 tisíc korun. V budoucnu získá i anglické a německé titulky. Dabing zůstane pouze v češtině. "Hlas pana Vetchého tam chceme nechat, je to známá osobnost i za hranicemi," dodala Bystrianská.

Na radnici uvažují, že kulisy z filmu vystaví pro veřejnost. Veřejnou premiéru bude mít film v pátek 21. června na radnici u příležitosti zahájení městské slavnosti Havíření. Pak se objeví i na webu.

Nejčtenější

Podnikatel z Brodu zabil svoji ženu, pak ji nahlásil jako pohřešovanou

V místě nálezu utonulé poblíž rybníka nedaleko Habrů v pátek 2. srpna dopoledne...

Obviněným z vraždy osmačtyřicetileté ženy z Havlíčkova Brodu, jejíž zmizení na konci července nahlásil manžel, je podle...

Při útoku proti Saúdské Arábii nebyly použity české motory, brání se firma

Úlomky raket použitých proti Saúdské Arábii (18. 9. 2019)

Společnost První brněnská strojírna Velká Bíteš ze skupiny PBS Group ve čtvrtek popřela, že by její motory typu TJ100...

Fronta na banány? Ne, lidé v Jihlavě se registrovali u nového zubaře

Nedostatek zubařů v Jihlavě nutí pacienty k ponižujícím krokům. Museli si třeba...

Situace s chybějícími zubaři v Jihlavě a na celé Vysočině začíná být skutečně žalostná. Z marné snahy sehnat...

Rychlá železnice by měla vést přes Světlou a Jihlavu, uvažuje stát

Moderní rychlovlaky by měly mezi Prahou a Brnem jezdit 350kilometrovou

Správci železnic po odmlce představili své nové plány na vysokorychlostní trať, která by měla v roce 2030 protnout...

V Jihlavě vzniklo obří datové centrum, skladují v něm 10 petabajtů

Specialista Pavel Pokorný vytahuje šuplík jedné ze skříní ve speciální...

Nenápadná místnost v suterénu jedné z budov v areálu krajského úřadu na Žižkově ulici v Jihlavě skrývá technologický...

Další z rubriky

Po zvonech ve žďárském kostele opravují vitrážová okna i kazatelnu

Kostel svatého Prokopa s vyhlídkovou věží v centru Žďáru nad Sázavou.

Postupná obnova žďárského kostela svatého Prokopa pokračuje i letos. Dominanta středu města s typickou cibulovitou věží...

Když fouká, museli chrám kvůli bezpečnosti zavírat. Začíná jeho oprava

Chrám svaté Markéty je výraznou dominantou zámeckého komplexu i celého města...

Na poslední chvíli začíná generální oprava barokního chrámu svaté Markéty, který je dominantou zámeckého komplexu v...

Z výkopu čouhaly středověké hrnce, v Jihlavě se našla pec ze 13. století

Nálezce Šimon Kochan u zčásti odkryté hrnčířské pece s částečně vypálenou...

Překvapivý objev učinili archeologové v Jihlavě. Poblíž ulice U Skály našli metr pod povrchem středověkou hrnčířskou...

Rychlá železnice by měla vést přes Světlou a Jihlavu, uvažuje stát

Moderní rychlovlaky by měly mezi Prahou a Brnem jezdit 350kilometrovou

Správci železnic po odmlce představili své nové plány na vysokorychlostní trať, která by měla v roce 2030 protnout...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ PROJEKTŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 45 000 - 65 000 Kč

Najdete na iDNES.cz