Jihlavský rodák Ondřej Vetchý slaví 50. Jako dítě řádil na tankodromu

  13:06aktualizováno  13:06
Jeden z nejuznávanějších českých herců, jihlavský rodák Ondřej Vetchý, oslaví ve středu padesátiny. "Jako kluci jsme si chodili hrát na vojáky na tankodrom. Běhali jsme tam v různých vymletých kaňonech a rozebírali odstavené tanky," vzpomíná jeho kamarád z dětství Jarda Hypochondr.

Ondřej Vetchý | foto: Supraphon

"Oni měli chatu za rybníkem a my před rybníkem. Hráli jsme si spolu na Okrouhlíku už jako malé děti. Strávili jsme tam bezpočet krásných večerů u ohýnku," vypráví jihlavský muzikant a moderátor Jarda Hypochondr, který se s Ondřejem Vetchým občas vídá dodnes.

Co řekli o Ondřeji Vetchém

"Ve které roli ho mám nejraději? V divadle se mi líbilo skvělé představení Podivné odpoledne doktora Zvonka Burkeho, na tom jsem byl asi třikrát. Z filmů jsou velmi vydařená Báječná léta pod psa. Ondra hodně dal do Tmavomodrého světa. Martin Vetchý, bratr

"Bral bych ho hned, je to výborný herec. Je to ale technicky nemožné, abychom tady v Jihlavě měli byť jen na hostování takovou hereckou hvězdu, která pracuje mimo divadlo i ve filmu či v televizi. Volné termíny by asi nešlo sladit." Josef Fila, šéf Horáckého divadla

"Je to charismatický herec od pánaboha. Městu prospěje, když se k němu hlásí taková osobnost." Jaroslav Vymazal, primátor

V Jihlavě žije a pracuje hercův starší bratr Martin. Není divadelníkem, nýbrž inženýrem. Různé zájmy měli oba bratři odjakživa.

Byl starší Martin respektován mladším Ondřejem? "Možná jsem měl nějakou dobu fyzickou převahu díky věku, pak už ne. Bratr totiž dělal judo, kdežto já jsem hrál šachy," vysvětluje Martin Vetchý, který je spolumajitelem realitní a oceňovací kanceláře Janeček-Vetchý a spol.

Před volbami podpořil Vystrčila

Bratři spolu mají velmi dobrý vztah. Vídají se jednou za měsíc, zavolají si každý týden. Názory na život mají velmi podobné, často je spolu konzultují. "Třeba o Jihlavě spolu diskutujeme poměrně často," dodává Martin Vetchý, který je respektovaným členem ODS v krajském městě.

Do kampaně ODS na Vysočině vstoupil před minulými krajskými volbami i Ondřej Vetchý, když podpořil lídra kandidátky Miloše Vystrčila. "Ondřej Vetchý má v mnoha věcech úplně jasno: lež je lež, pravda je pravda, zloděj je zloděj. Debaty s ním mě hodně posilovaly, nazývá věci pravými jmény," říká senátor Vystrčil.

Ondřej Vetchý přijel podpořit Vystrčila těsně před volbami na jihlavský mítink. Jenže tenkrát bylo škaredé počasí. "Takže říkal zajímavé věci a slyšelo to jen málo lidí. Byl z toho nešťastný. Říkal: Tak já jsem vám ani pořádně nepomohl," vzpomíná Vystrčil. Ten byl přesto velmi rád, že podporu herce v kampani získal.

Fotogalerie

Na mítinku tehdy Vetchý Vystrčila překvapil. Herec čekal dlouho nepovšimnut u kašny, až na něj přijde řada. "Nehlásil se stylem: Tak už jsem tady! Stál tam tiše zachumlaný v oblečení. Poznal jsem ho jako skromného a citlivého člověka," vypráví Vystrčil.

Sbíral podpisy proti režimu, riskoval kariéru

Jarda Hypochondr zažívá s Ondřejem Vetchým úsměvné chvíle i takové, kdy obdivuje jeho odvahu. Jeden z veselejších momentů se týkal psů obou kamarádů. Muzikantova dalmatinka jednou kousla fenku Báru, která s Ondřejem Vetchým hrála i v Tmavomodrém světě.

"A Bára pak kulhala, jenže pouze když se Ondra díval. On mi to nevěřil, že je taky jako on vynikající herečka," vzpomíná se smíchem muzikant.

Vybavuje si i jiné chvíle se známým hercem. Třeba když před rokem 1989 sbíral v Jihlavě podpisy pod petici namířené proti tehdejšímu vedení státu. "Mohl tenkrát přijít o kariéru a vůbec o všechno. Riskoval mnoho, a přesto do toho šel," dodává Jarda Hypochondr.

Autor:

Nejčtenější

Na Vysočině ujel strojvedoucímu vlak s lidmi, zastavil za šest kilometrů

Poláci vyzvali Česko, aby s pomocí Evropské unie elektrifikovalo trať z...

Šest kilometrů urazil po Vysočině v úterý dopoledne vlak bez strojvedoucího. Mimořádná událost se stala na lokální...

Jágr pomohl hokejistům Kladna dvěma body k výhře nad Ústím

Kladenský Jaromír Jágr z Kladna rozehrává jednu z akcí v duelu s ústím nad...

První hokejová liga pokračovala zápasy 58. kola. Jaromír Jágr pomohl ve svém druhém duelu v sezoně dvěma asistencemi k...

Inspirovala se uprostřed kanadských lesů, dnes dělá ojedinělý byznys

Jana Kettnerová pracuje na půl úvazku pro Zdravotnickou záchrannou službu Kraje...

Když Jana Kettnerová, záchranářka z Vysočiny, navštívila kamarádku v Kanadě, fascinovaly ji svíčky s dřevěným knotem,...

Dvouletý chlapec z babyboxu žije u pěstounů, ovšem chtějí ho i příbuzní

Babybox v Pelhřimově

Odložený chlapec, kterého našli 18. ledna v babyboxu v Pelhřimově, se možná vrátí k biologické rodině na jih Čech....

Ostraha Dukovan neměla pistole, hlídala tam i neschválená firma

Cvičení Safeguard Dukovany 2014, do něhož se zapojili vojáci, policisté včetně...

Státní úřad pro jadernou bezpečnost zjistil, že čtyři členové ostrahy dukovanské elektrárny neměli pistole. Provoz...

Další z rubriky

Na neexistujícího nemocného chlapce vybraly podvodnice čtvrt milionu

Ilustrační snímek

Mnoho desítek lidí uvěřilo tklivému příběhu o onkologicky nemocném chlapci Vojtíškovi. Na sbírkový účet určený na jeho...

V roce 2100 má v Africe žít 40 procent světové populace, upozorňuje lékař

Jan Greguš nyní pracuje v Centru ambulantní gynekologie a Centru prenatální...

Tématem přelidnění a řízené porodnosti se intenzivně zabývá Jan Greguš. Lékař, který do loňského roku pracoval jako...

V Jihlavě přibyli placení politici, starat se mají o stadion i kulturu

Radní za ODS Jaroslav Vymazal a David Beke (vpravo) měli nakonec důvod k...

Jihlavští neuvolnění radní David Beke (ODS) a Silvie Čermáková (Žijeme Jihlavou!) dostanou za práci pro město další...

Advantage Consulting, s.r.o.
NÁSTROJÁŘ FOREM

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz