Jihlava připravila úpravy řeky. Pomáháte zábavnímu parku, zlobí se místní

  11:47aktualizováno  11:47
Ostrůvek v řece nebo dřevěná lávka. Tak by v budoucnu mohlo vypadat okolí dětského zábavního centra Robinson v Jihlavě. Magistrát k připravovanému projektu sbírá připomínky obyvatel lokality. A těch není málo. „Pouze děláte lepší podmínky pro podnikání zábavního parku,“ spílají lidé magistrátu.

Dopravní situace u zábavního centra Robinson bývá neúnosná. Návštěvníci obtížně hledají místa na parkování a auta stojí tam, kde to není povolené. Místní se obávají, že návštěvníci centra obsadí i nově vytvořená parkoviště. | foto: Archiv rodiny Menšíkových

Hlavním cílem celého projektu je upravit zejména pravý břeh řeky pod železničním viaduktem. Dnes zde je smetková rampa, jinak je plocha víceméně nevyužitá. Podle autora celé studie, projektanta Víta Doležela, by se však celý prostor měl proměnit v rekreační zónu.

„Jde o součást celkového projektu Stříbrné údolí, kdy chceme upravit celé údolí řeky od Starých Hor až po Hruškové Dvory, aby tudy byla Jihlava prostupná pro rekreaci,“ říká náměstek primátorky Vít Zeman.

Studie počítá s tím, že momentálně neupravovaný pravý břeh se přemění v zelenou plochu pro relaxaci. Vzniknout zde mají nepravidelné loučky obklopené divočejším zeleným podrostem.

Doplnit je mají menší skupiny stromů. Zároveň by měly zaniknout zahrádky, které zde jsou. S druhou stranou má tento břeh spojit jednoduchá dřevěná lávka.

Ostrůvek v řece bude přístupný po kamenech

„Minus celého území je, že břehy nejsou pro pěší a cyklisty nijak propojeny. Proto je zde navržená lávka zhruba v místě nástupu do Robinsona. Lávka v těchto místech ostatně v minulosti bývala,“ pronesl Doležel.

Fotogalerie

Dalším výrazným novým prvkem je pak nový ostrůvek v řece v ohybu pod železničním viaduktem. Pro jeho vznik se projektant nechal inspirovat mapou z 19. století. Ta ukazuje, že v řece podobný ostrůvek býval.

Bylo to však o několik desítek metrů dál po proudu, zhruba na úrovni dnešní čerpací stanice. Pás pevniny v korytě řeky zde vznikl kvůli náhonu k mlýnu.

„Ukousli bychom kousek ze břehu a vznikl by tento ostrůvek, který by byl přístupný po kamenech,“ uvedl Doležel.

Parkoviště obsadí návštěvníci Robinsona, namítají místní

Součástí jeho plánu je vytvoření i několika nových parkovacích míst na pravém břehu. A právě ta jsou místním obyvatelům nejvíce proti srsti. Vnímají je totiž jako další ústupek a zlepšení podmínek pro podnikaní zábavního centra Robinson.

Co se změní u Robinsonu

  • Ostrůvek v řece: Odbagrováním kusu břehu vznikne v řece ostrůvek určený pro relaxaci. Dostat se na něj bude možné po kamenech umístěných v korytě.
  • Dřevěná lávka: Břehy řeky Jihlavy má zhruba na úrovni zábavního parku Robinson spojit nová dřevěná lávka. Bývala zde už v dřívějších letech.
  • Přeložení silnice: Prvotní verze počítá s přeložením silnice na levém břehu o kus výš místo zahrádek, aby se auta nepotkávala s cyklisty.

Dopravní situace zde totiž bývá v některých dnech neúnosná. Návštěvníci obtížně hledají místa na parkování a auta pak bývají k vidění i na místech vedle řeky, kde to není povolené.

„Tohle je parkoviště, které obsadí běžní návštěvníci Robinsona. Je to soukromý subjekt. Byl postavený v krásné lokalitě, kterou ovlivnil a zkazil. A tato studie řeší hodně problémů, které jsou způsobené právě Robinsonem,“ zazněla jedna z mnoha připomínek na veřejném projednávání.

„Na tento typ stavby nebyly tehdy normy na parkování. Zábavní parky jsou v Česku poměrně novinka. Snažili jsme se to odhadnout a máme s tím trable,“ pronesl spolutvůrce Robinsonu Vladimír Bílek.

Situace s parkováním je momentálně řešená provizorně tak, že se parkuje na hřišti, které mají hasiči určené pro svá cvičení a soutěže. „My tam necháváme lidi parkovat zadarmo, ale jinak za ten pozemek platíme městu komerční nájemné,“ dodal Bílek.

„To, že Robinson má vytíženost a lidé, kteří tam chodí, budou toto parkování používat, tomu nikdo nezabrání,“ připustil náměstek Zeman.

Jihlavští politici chtějí jednat s šéfy Kauflandu

Zároveň však pronesl, že vedení města bude jednat s šéfy Kauflandu, který stojí asi o 200 metrů dál proti proudu řeky. Chce s ním dohodnout, aby z parkoviště, které je o několik metrů výš než pozemky přímo u řeky, postavil schody. Momentálně totiž plocha pro auta není s rekreační částí nijak spojená.

„Lidi, co tam přijedou si nakoupit, ale zároveň si chtějí užít procházku kolem řeky, by mohli toto parkoviště využít,“ uvedl Zeman.

Podněty ke studii podle něj sbírá magistrát do konce ledna. O měsíc později pak chce představit čistopis celé studie.

Nejčtenější

Mladík usnul na poli s hrachem, sekačka ho připravila o části nohou

Při tragické nehodě na Přerovsku zemřeli dva lidé (7. června 2019).

Mnohočetná zranění utrpěl čtyřiadvacetiletý mladík, který v úterý odpoledne usnul na poli u Brtnice na Jihlavsku....

Dvacetikilometrové kolony na D1 mohou kvůli zúžení trvat až do středy

D1 Kolaps u Velkého Meziříčí

Dvacetikilometrové kolony, místo plynulé jízdy jen popojíždění, ztracené desítky minut. Tak od počátku týdne vypadá...

Dálnici D1 u Velkého Meziříčí už od rána oboustranně blokovaly kolony

Kvůli zprovoznění části dálnice D1 a zakreslení vodorovného značení na 45....

Provoz na dálnici D1 na Vysočině u Velkého Meziříčí v pondělí po celý den obousměrně komplikovaly kolony. Auta v nich...

Za rok nikdo většího kapra nechytil. Úlovek studenta je v knize rekordů

Fantastic. Tak pojmenoval Stanislav Blažka z Jihlavy obřího, 32 kilogramů...

Do České knihy rekordů přibyl další zápis. Nově do ní byl zanesen výkon osmnáctiletého Stanislava Blažky z Jihlavy,...

Za smrt chlapce pod koly vláčku navrhla policie obžalobu, tají proti komu

V zábavním areálu Šiklův mlýn zemřel pětiletý chlapec pod koly vláčku (14. 7....

Policie po roce uzavřela vyšetřování tragické nehody, která se stala v areálu zábavního parku Šikland ve Zvoli u...

Další z rubriky

Hračky s námi doma normálně žijí, vypráví sběratelka lidových výrobků

S červenou dřevěnou panenkou si Marta Kovaříková hrávala jako dítě na statku...

Lidové hračky ze všech koutů republiky vlastní Marta Kovaříková ze Svratky na Žďársku. Její rozsáhlá sbírka, byť ona...

Za pokácení stromu s hnízdem a usmrcení orlů nikdo potrestán nebude

Jeden mrtvý orel mořský byl letos nalezen i na Třebíčsku. Analýza prokázala, že...

Byl to případ, který ochránce přírody doslova šokoval. V květnu na Jihlavsku kdosi cíleně pokácel strom s hnízdem...

U Sázavy začala stavba drahé cyklostezky, lidi pobouřilo kácení stromů

Dělníci dostavují jediný chybějící úsek cyklostezky podél Sázavy v centru...

V Havlíčkově Brodě začala stavba další části cyklostezky podél řeky Sázavy. Dlouho dopředu avizovanou investici však...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz