Sobota 15. srpna 2020, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 15. srpna 2020 Hana

Jihlava připravila úpravy řeky. Pomáháte zábavnímu parku, zlobí se místní

  11:47aktualizováno  11:47
Ostrůvek v řece nebo dřevěná lávka. Tak by v budoucnu mohlo vypadat okolí dětského zábavního centra Robinson v Jihlavě. Magistrát k připravovanému projektu sbírá připomínky obyvatel lokality. A těch není málo. „Pouze děláte lepší podmínky pro podnikání zábavního parku,“ spílají lidé magistrátu.

Dopravní situace u zábavního centra Robinson bývá neúnosná. Návštěvníci obtížně hledají místa na parkování a auta stojí tam, kde to není povolené. Místní se obávají, že návštěvníci centra obsadí i nově vytvořená parkoviště. | foto: Archiv rodiny Menšíkových

Hlavním cílem celého projektu je upravit zejména pravý břeh řeky pod železničním viaduktem. Dnes zde je smetková rampa, jinak je plocha víceméně nevyužitá. Podle autora celé studie, projektanta Víta Doležela, by se však celý prostor měl proměnit v rekreační zónu.

„Jde o součást celkového projektu Stříbrné údolí, kdy chceme upravit celé údolí řeky od Starých Hor až po Hruškové Dvory, aby tudy byla Jihlava prostupná pro rekreaci,“ říká náměstek primátorky Vít Zeman.

Studie počítá s tím, že momentálně neupravovaný pravý břeh se přemění v zelenou plochu pro relaxaci. Vzniknout zde mají nepravidelné loučky obklopené divočejším zeleným podrostem.

Doplnit je mají menší skupiny stromů. Zároveň by měly zaniknout zahrádky, které zde jsou. S druhou stranou má tento břeh spojit jednoduchá dřevěná lávka.

Ostrůvek v řece bude přístupný po kamenech

„Minus celého území je, že břehy nejsou pro pěší a cyklisty nijak propojeny. Proto je zde navržená lávka zhruba v místě nástupu do Robinsona. Lávka v těchto místech ostatně v minulosti bývala,“ pronesl Doležel.

Fotogalerie

Dalším výrazným novým prvkem je pak nový ostrůvek v řece v ohybu pod železničním viaduktem. Pro jeho vznik se projektant nechal inspirovat mapou z 19. století. Ta ukazuje, že v řece podobný ostrůvek býval.

Bylo to však o několik desítek metrů dál po proudu, zhruba na úrovni dnešní čerpací stanice. Pás pevniny v korytě řeky zde vznikl kvůli náhonu k mlýnu.

„Ukousli bychom kousek ze břehu a vznikl by tento ostrůvek, který by byl přístupný po kamenech,“ uvedl Doležel.

Parkoviště obsadí návštěvníci Robinsona, namítají místní

Součástí jeho plánu je vytvoření i několika nových parkovacích míst na pravém břehu. A právě ta jsou místním obyvatelům nejvíce proti srsti. Vnímají je totiž jako další ústupek a zlepšení podmínek pro podnikaní zábavního centra Robinson.

Co se změní u Robinsonu

  • Ostrůvek v řece: Odbagrováním kusu břehu vznikne v řece ostrůvek určený pro relaxaci. Dostat se na něj bude možné po kamenech umístěných v korytě.
  • Dřevěná lávka: Břehy řeky Jihlavy má zhruba na úrovni zábavního parku Robinson spojit nová dřevěná lávka. Bývala zde už v dřívějších letech.
  • Přeložení silnice: Prvotní verze počítá s přeložením silnice na levém břehu o kus výš místo zahrádek, aby se auta nepotkávala s cyklisty.

Dopravní situace zde totiž bývá v některých dnech neúnosná. Návštěvníci obtížně hledají místa na parkování a auta pak bývají k vidění i na místech vedle řeky, kde to není povolené.

„Tohle je parkoviště, které obsadí běžní návštěvníci Robinsona. Je to soukromý subjekt. Byl postavený v krásné lokalitě, kterou ovlivnil a zkazil. A tato studie řeší hodně problémů, které jsou způsobené právě Robinsonem,“ zazněla jedna z mnoha připomínek na veřejném projednávání.

„Na tento typ stavby nebyly tehdy normy na parkování. Zábavní parky jsou v Česku poměrně novinka. Snažili jsme se to odhadnout a máme s tím trable,“ pronesl spolutvůrce Robinsonu Vladimír Bílek.

Situace s parkováním je momentálně řešená provizorně tak, že se parkuje na hřišti, které mají hasiči určené pro svá cvičení a soutěže. „My tam necháváme lidi parkovat zadarmo, ale jinak za ten pozemek platíme městu komerční nájemné,“ dodal Bílek.

„To, že Robinson má vytíženost a lidé, kteří tam chodí, budou toto parkování používat, tomu nikdo nezabrání,“ připustil náměstek Zeman.

Jihlavští politici chtějí jednat s šéfy Kauflandu

Zároveň však pronesl, že vedení města bude jednat s šéfy Kauflandu, který stojí asi o 200 metrů dál proti proudu řeky. Chce s ním dohodnout, aby z parkoviště, které je o několik metrů výš než pozemky přímo u řeky, postavil schody. Momentálně totiž plocha pro auta není s rekreační částí nijak spojená.

„Lidi, co tam přijedou si nakoupit, ale zároveň si chtějí užít procházku kolem řeky, by mohli toto parkoviště využít,“ uvedl Zeman.

Podněty ke studii podle něj sbírá magistrát do konce ledna. O měsíc později pak chce představit čistopis celé studie.

  • Nejčtenější

Nákladní vlak v Jihlavě narazil do lokomotivy, škoda přesahuje sedm milionů

Na nádraží v Jihlavě se ráno srazil nákladní vlak s lokomotivou kvůli nedodržení zákazu jízdy. Oba stroje vykolejily,...

Strojvůdce lokomotivy, která v Jihlavě najela do druhé, vyšetřuje u ČD nehody

Nehoda nákladního vlaku s lokomotivou v úterý ráno zkomplikovala dopravu na jihlavském nádraží. Jak zjistil portál...

Začínali v protiatomovém krytu. Dnes vyrobí tunu baleného ledu denně

Premium Vyrobit si doma led zvládne v lednici každý. Ale produkovat ho tunu za den a třiceti tunami zásobit hudební festival?...

Na Jihlavsku skončí povinnost nosit roušku v obchodech a veřejné dopravě

Hygienici od soboty na Jihlavsku rozvolní protiepidemická opatření nařízená kvůli zvýšenému počtu případů nákazy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

První jaderné vinici žehnal kněz, víno z ní ale nebude ve volném prodeji

Jadernému vinohradu v těsném sousedství dukovanské elektrárny ve středu za účasti generality tuzemské energetiky...

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Hostů je víc než loni, tvrdí ubytovatelé z atraktivních míst na Žďársku

Máme obsazenost přes osmdesát procent, hlásí uprostřed covidové sezony ubytovatelé z Koruny Vysočiny, turisty...

Rekonstrukce zámku přinesla první objevy, trámy z patnáctého století

Čilý stavební ruch panuje letos na zámku v Telči na Jihlavsku. Rozsáhlá rekonstrukce státního zámku, který je zároveň i...

Začínali v protiatomovém krytu. Dnes vyrobí tunu baleného ledu denně

Premium Vyrobit si doma led zvládne v lednici každý. Ale produkovat ho tunu za den a třiceti tunami zásobit hudební festival?...

Kouzelnými zámeckými zahradami provedou návštěvníky průvodci a čas

Vždy na konci května rodina Kinských v minulých letech otevírala svoje soukromé zahrady žďárského zámku. Epidemie...

WhatsApp se brzy zbaví toho, co nás na něm nejvíc štve

Populární chatovací aplikace WhatsApp chystá změnu, která leckoho potěší. Brzy bude mít podporu více aktivních zařízení...

Češi bydlí na Papui již tři roky. Byl to ze začátku šok, ale nelitují

Manželé se rozhodli vydat za prací do zahraničí. Zlákala je Papua Nová Guinea, kde žijí od roku 2017. Nejdříve v městě...

Modelka po plastice nedodržela sexuální abstinenci, praskl jí zadek

Šestadvacetiletá Amanda Nicole z Los Angeles se živí jako modelka a je samozvanou dvojnicí herečky Scarlett...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Herečka Prachařová bydlí na Letné. Nezvaní návštěvníci jsou už pryč

Při pohledu na starý činžák by jen málokoho napadlo, v jak krásném bytě dcera herců Dany Batulkové a Davida Prachaře...