Přestavba haly havlíčkobrodského nádraží se po měsících zase rozjela

  8:43aktualizováno  8:43
Na vlakové nádraží v Havlíčkově Brodě se po několika měsících znovu vrátili dělníci. České dráhy totiž znovu obnovily práce na přestavbě interiéru haly. Současné plány jsou ale oproti těm původním skromnější, v budově už se nepočítá s otevřením galerie s dalšími obchody.

V Havlíčkově Brodě pokračuje po několikaměsíční přestávce přestavba haly vlakového nádraží. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Přestavbu vlakového nádraží zahájila před pěti lety společnost AŽD. S Českými drahami se dohodla na dlouhodobém pronájmu. Jenže Úřad pro ochranu hospodářské soutěže smlouvu napadl a obě strany se v létě dohodly na jejím rozvázání. Brodské nádraží se tak opět vrátilo do rukou Českých drah.

V Havlíčkově Brodě pokračuje po několikaměsíční přestávce přestavba haly vlakového nádraží.V Havlíčkově Brodě pokračuje po několikaměsíční přestávce přestavba haly vlakového nádraží.

A ty budou v přeměně nádraží, byť mnohem skromnější, pokračovat. "Letos dokončíme práce, které AŽD už zahájila," uvedla mluvčí Českých drah Kateřina Šubová. Dojít by podle ní mělo především na opravu vstupu do budovy.

K vlakům se lépe dostanou i vozíčkáři

Slibuje ale také vybourání vnitřní vestavby, která už se schovala za neprůhledné ohrazení, zaslepení nevyužívaného ramene podchodu nebo ubourání přístavby výtahu u pošty. A ještě letos by se měli pohodlnějšího bezbariérového přístupu dočkat vozíčkáři, pro něž bude zbudována rampa z haly na I. a V. nástupiště.

"Snad to rychle skončí. Je hrozné, co se tady teď děje. Všude je plno prachu, celý den nám tady rámusí sbíječky a vrtačky," stěžuje si jedna ze zaměstnankyň Českých drah. "Raději na vlak čekám až nástupišti. I v té zimě je to lepší než v nádražní hale," doplnil pravidelný cestující Jiří Šimon.

V Havlíčkově Brodě pokračuje po několikaměsíční přestávce přestavba haly vlakového nádraží.

Nynější práce se přesunou i do příštího roku. A před jeho koncem se začne pracovat na další etapě. "Další práce budou pokračovat po dopracování projektové dokumentace. Vydání stavebního povolení předpokládáme ve třetím kvartálu příštího roku," přiblížila Šubová.

Oprava restaurace, nový výtah i přesunuté toalety

To přijdou na řadu jednotlivé provozovny v přízemí haly. Nově opravena by měla být restaurace, do podchodu bude vybudován výtah a přesunou se tam toalety, nové úpravy se dočká i přízemí přístavby na V. nástupišti. Poté bude v plánu úprava fasády a výměna oken a dveří.

Oproti původním plánům společnosti AŽD, která počítala s přeměnou nádraží na společenské a nákupní centrum, se nebude otevírat galerie s dalšími obchody. "Upustíme od využívání druhého podlaží pro komerční účely a z důvodů úspor budou nevyužívané prostory zakonzervovány," prozradila Kateřina Šubová.

Nejčtenější

Noční obloha nad Českem se opět rozsvěcuje, jev lidé hlásí stále častěji

Noční svítící oblaka nad Jihlavou, jak je zachytil fotograf Petr Lemberk. Jde o...

Opět po roce mohli lidé na Jihlavsku v minulých dnech pozorovat zvláštní úkaz na letní obloze. Po setmění se část nebe...

Puma americká se dostala na Vysočinu, před starostou utekla do pole

Puma americká je druhá největší kočkovitá šelma Ameriky. Může vážit i přes 100...

Puma, která se před časem pohybovala na Jindřichohradecku, je už zřejmě na Vysočině. V sobotu ráno ji pozoroval...

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal Calder Cup pro krále...

Puma mění teritorium, dostala se už na Žďársko. Policie před ní varuje

Puma americká

Velká kočkovitá šelma, kterou v sobotu ráno pozoroval starosta Želiva na Pelhřimovsku, se zřejmě přesunula na Žďársko....

Jeden útok v pátek, druhý v sobotu. Násilí poznamenalo festival v Jihlavě

Ilustrační snímek

O víkendu byli v centru Jihlavy zbiti dva muži. Jeden v pátek večer, druhý v sobotu. Oba incidenty se staly ve stejných...

Další z rubriky

Zdař Bůh, havíři! Jihlava si připomíná dávnou hornickou slávu

Jihlava si během víkendových slavností s názvem Havíření připomněla svou dávnou...

Zdař Bůh! Starobylý havířský pozdrav od pátku burácí Jihlavou, která si celý víkend připomíná svou dávnou stříbrnou...

Umění ze zmuchlaného papíru. Výročí slavného výtvarníka připomene výstava

Všestranný umělec Ladislav Novák působil od šedesátých let jako malíř, od...

Třebíčský výtvarník, básník a prozaik surrealista Ladislav Novák patří podle galeristů mezi dvacítku nejoriginálnějších...

Puma americká se dostala na Vysočinu, před starostou utekla do pole

Puma americká je druhá největší kočkovitá šelma Ameriky. Může vážit i přes 100...

Puma, která se před časem pohybovala na Jindřichohradecku, je už zřejmě na Vysočině. V sobotu ráno ji pozoroval...

Najdete na iDNES.cz