Pravoslavní jsou z největší části Ukrajinci, kteří po loňském napadení své země Ruskem svou vlast opustili. Obě bohoslužby sloužil duchovní správce Pravoslavné církevní obce v Jihlavě Jan Pavel Baudiš.
První mše se uskutečnila v po hlavu zaplněném chrámu sv. Ignáce na Masarykově náměstí.V současnosti zevně rekonstruovaný chrám k bohoslužbě pravoslavným věřícím zapůjčila římskokatolická církev.
Po zahájení obřadu kněz svým svícnem na znamení Kristova vítězství nad temnotou a smrtí zapaluje svíce věřícím, kteří si poté dál mezi sebou plamínek předávají, takže během několika minut je chrám ozářen svitem svíček. V polovině bohoslužby věřící líbají evangelium, které drží kněz stojící před ikonostasem.
Po bohoslužbě obřad pokračoval svěcením svátečních pokrmů, které si věřící přinášejí v různě vyzdobených proutěných košících. Během svěcení košíků věřící také přispívali do finanční sbírky na vybavení chrámu sv. Ducha ve Smetanových sadech pro potřeby pravoslavné církve.
Tento malý a prakticky nevyužívaný kostel pro rozrůstající se pravoslavnou komunitu zapůjčila jihlavská římskokatolická farnost.Kněz se svými pomocníky nakonec vyšel před chrám, kde v duchu tradice posvětil také pokrmy dalších zhruba pětiset věřících, kteří se již nevešli do chrámu.
Ve zmíněné kapli sv. Ducha se v neděli od 10:30 hodin uskutečnila druhá velikonoční mše - paschální liturgie.Ta je odlišná tím, že při jejím zahájení duchovní vychází ven z kostela, věřícím před chrámem zapaluje svíčky a pak spolu se svými pomocníky a zpěváky nese kříž, ikony, kadidelnici, svíce a evangelium a obchází chrám. Pak začíná zpívat a celý průvod se vrací zpět do chrámu. Liturgie končí svatým příjímáním a líbáním kříže. Zcela nakonec kněz opět světí připravené pokrmy věřících v chrámu i před chrámem.
Bohoslužby se jako hosté zúčastnili také farář od jihlavské římskokatolické farnosti u sv. Jakuba Marian Jiří Husek a jihlavský primátor Petr Ryška. Ten nad znovuoživením kostelíka sv. Ducha a integrací Ukrajinců převzal symbolickou záštitu.
„K čemu sebekrásnější kostel, pokud do něj nepřicházejí lidé,“ řekl po bohoslužbě Husek.
„Chtěl bych vyslovit přání, aby integrace, neboli spolupráce občanů české národnosti a cizích národností byla úspěšná. Abychom měli v Jihlavě co nejméně problémů a spolupráce vedla k rozvoji Jihlavy a všichni jsme žili vedle sebe jako dobří sousedé,“ proslovil Ryška.