Podle šéfa pivovaru v Poličce Karla Witze se zákon o elektronické evidenci tržeb (EET) nejvíc projevoval od prosince 2016 do loňského května, v srpnu začal jeho vliv odeznívat.
Kupříkladu v prosinci 2016 zredukovali někteří odběratelé Měšťanského pivovaru v Poličce objednávky na 49 procent.
Některé firmy v pohostinství měnily vlastníka, přejmenovávaly se nebo měnily na kluby. „Nakonec zvítězil rozum a peníze. Žádná hospoda nezůstala moc dlouho zavřená,“ říká Witz.
Připravované akce pivovarů z Vysočiny v letošním roceBystřice nad Pernštejnem Dalešice Havlíčkův Brod Humpolec Chotěboř Kamenice nad Lipou Pelhřimov Polička |
Protikuřácký zákon se podle něj projevil loni v září. „Deštivé počasí provozovatelům našich hospod ubralo zákazníky,“ zmínil s tím, že část pivařů se stala klienty klubů a garáží, kde se kuřáci dále oddávali své neřesti. „Samozřejmě část kuřáků nepřestala kouřit a skončila v domácnosti,“ doplnil ředitel pivovaru v Poličce.
Připomněl, že v Rakousku se chystají od 1. května letošního roku zavést také nový protikuřácký zákon.
„Pod vlivem našeho příkladu si ale tento předpis upravili. V prostorách do 50 metrů čtverečních se nebude kouření kontrolovat, větší prostory si budou zavádět nekuřácké kouty a čas na nekouření v hospodách,“ popsal Witz.
„Mnozí hostinští v České republice čekají na transformaci zákazu kouření. Kuřáků neubylo, jenom změnili své působiště. Bohužel hlas senátora Kubery (chtěl mimo jiné ponechat na samotných podnikatelích, ať zvolí, zda se v jejich provozu bude kouřit, pozn. red.), který předem hlasitě odhadoval situaci, nebyl vyslyšen,“ uzavřel šéf pivovaru v Poličce. Tamní produkce piva loni klesla o 4,5 procenta na 114 551 hektolitrů.
Někde nárůsty, jinde poklesy
„Zákaz kouření i EET přinesly uzavření řady provozoven. S tím je samozřejmě spojen pokles tržeb. Tak dlouho se společnost snažila dostat lidi z hospod, až se jí to povedlo,“ vyjádřil se Vladimír Veselý, vedoucí Pivovaru Poutník v Pelhřimově. Tento provoz přesto loni rostl, uvařil přes 51 tisíc hektolitrů piva, tedy asi o tři procenta víc než předloni.
Havlíčkobrodský Rebel registruje meziročně mírný úbytek tržeb přibližně o 3,5 procenta.
V chotěbořském pivovaru se zákonné změny projevily podle manažerky Věry Schmittové především v mírném nárůstu prodeje lahvového piva.
„Jeho podíl překročil hranici 21 procent, což je o dva procentní body více než v roce 2016. Prodej sudového piva nepatrně snížil, přičemž to bereme jako důsledek změn zákona ve věci EET či zákazu kouření,“ dodala.
Produkce chotěbořských se meziročně téměř nezměnila. Loni byla 22 895 hektolitrů.
Humpolecký Rodinný pivovar Bernard registruje větší vliv u zákazu kouření. „EET se neprojevuje tak, jak se předpokládalo, naopak zákaz kouření je pro malé a především vesnické hospody větším problémem,“ sdělil jeho mluvčí Zdeněk Mikulášek. Bernard sám o sobě loni propad nezaznamenal. „Velmi důležitý je především nárůst zhruba o 5,7 procenta u sudového piva. Trend v Evropě, ale i v České republice je totiž opačný,“ upozorňuje Mikulášek. V sudech pivovar loni prodal 198 tisíc hektolitrů piva.
Odbyt lahvového piva Bernard meziročně stoupl o 5,2 procenta.
Mnoho regulací naráz
Podle informací, které má Český svaz pivovarů a sladoven, ukončilo loni kvůli EET činnost tři tisíce hospod a restaurací, především na venkově. „Nejsme zastánci plošných regulací. Jsme přesvědčeni o tom, že trh se umí postupně regulovat sám. Navíc za poslední období bylo regulací příliš mnoho v krátkém časovém období a trh se s tím nestihl vyrovnat. Poslední kapkou byl protikuřácký zákon,“ uvedla Martina Ferencová, výkonná ředitelka pivovarnického svazu.
EET začala pro restaurace platit od prosince 2016. A zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek je účinný od loňského května. Zakazuje mimo jiné kouření v restauracích.
V Česku máme nedostatek sládků. Jen nadšení nestačíOsmnáct let, rovnou od ukončení studií se Martina Ferencová věnuje pivovarnictví. Od loňského ledna je výkonnou ředitelkou Českého svazu pivovarů a sladoven. Trápí tuzemské pivovary ještě něco jiného než úbytek hospod kvůli elektronické evidenci tržeb? Má Česko dostatek sládků? Jak situaci řešit? Co taková rekvalifikace obnáší? Jakým směrem jde pivovarnictví? Dá se ve „světě piva“ ještě vymýšlet něco nového? A co chutě pivařů? |