Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Trolejbusy na baterky stály město miliony, zastavil je první větší mráz

  14:18
Za 129 milionů korun zakoupil loni Dopravní podnik města Jihlavy (DPMJ) deset moderních parciálních trolejbusů. Sedm z nich může několik kilometrů ujet jen na baterie. Jenže stačily první silnější mrazy a tyto vozy ani nevyjely. Jak se ukázalo, vysočinská zima jim vůbec nesvědčí.
Nový parciální trolejbus v Jihlavě. Tyto vozy jsou schopné ujet několik kilometrů bez trolejí jen na baterii. Podle řidičů však mají problémy.

Nový parciální trolejbus v Jihlavě. Tyto vozy jsou schopné ujet několik kilometrů bez trolejí jen na baterii. Podle řidičů však mají problémy. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Největší problém byl 15. února, kdy kvůli velkým mrazům nemohl vyjet ani jeden z nových trolejbusů.

„Do 10. února s nimi výraznější problémy nebyly. Od druhé únorové dekády došlo v několika dnech k odstavení vozů pro technické závady. Došlo k poruše na systému EBS, kdy z důvodu nedostatečného odkalení došlo k zamrznutí a poškození modulátoru EBS,“ uvedl předseda představenstva DPMJ Radim Rovner. Zmíněný systém je součástí elektronického brzdového systému na nápravách vozů.

Nedostatečné odkalení způsobuje v brzdové soustavě výskyt vodních par, které zkondenzují a voda zůstává v systému. V zimním období při mrazech pak dochází k zamrzání komponentů pracujících se stlačeným vzduchem.

„V našem případě nám zamrzaly modulátory EBS, vzduchové stahování sběračů a dveřní kostky,“ vysvětlil Rovner.

Problém byl podle něj v krátkém čase dvou sekund, který byl nastaven pro odloučení vlhkosti po stlačení vzduchu. Vlhkost se v tomto čase nestačila odloučit.

„Problém odstranil výrobce v rámci reklamačního řízení, a to v nastavení pro odkalení, které se prodloužilo na všech vozech na 15 sekund. U dvou vozů došlo k výměně modulátoru EBS, což je součást elektronického brzdového systému na nápravách vozů,“ informoval Rovner.

Město je spokojeno, řidiči už mnohem méně

Veškeré závady řeší dopravní podnik s výrobcem v rámci záručních oprav.

„Pokud jde o provozní nasazení trolejbusů, tak vozy plní nájezdy kilometrů dané dotačními podmínkami. Aktuálně je odstaven vůz číslo 13, kde čekáme na náhradní díl od výrobce. Cestující kladně hodnotí nasazení nových vozů na prodloužené lince C ke Kauflandu a na lince B k Motorpalu,“ dodal předseda představenstva.

Z nových vozů však nejsou příliš nadšeni ani někteří řidiči.

„Osobně mi pohodlím i kvalitou dílenského zpracování více vyhovuje předchozí typ trolejbusu. Na to, kolik ty nové vozy stály peněz, tak nejsou nic moc. Občas bývají i problémy s hlásičem požáru, který se falešně spustí. U některých vozů zase praská podlahová krytina,“ uvedl například řidič a člen dopravní komise města Marek Řezáč.

S parciálními trolejbusy je naopak spokojený radní pro dopravu Jaroslav Vymazal (ODS).

„Člověk je samozřejmě radši, když koupí výrobek, který hned funguje, jak má, než když musí řešit závady. Důležité je, že firma spolupracuje a závady se postupně odstranily. S parciálními trolejbusy jsme spokojení moc,“ poznamenal Vymazal.

Troleje natírají nemrznoucí emulzí

Na zkvalitnění dopravy se podle něj podepsalo i nedávné zprovoznění speciálního rozmrazovacího zařízení, kterým jsou ošetřeny dráty trolejového vedení.

Podle Radima Rovnera je Jihlava po Plzni druhým dopravním podnikem v zemi, kde se začala na troleje automaticky aplikovat tekutina zabraňující námraze.

Speciální systém, jenž nanáší na dráty nemrznoucí směs, je instalován na trolejbusu Škoda 26 Tr. Vůz by měl v případě potřeby projet všechny trolejbusové linky a nanést na trolejové vedení nemrznoucí emulzi.

„Už by se tak neměla opakovat situace z listopadu, kdy po nočním mrholení namrzly troleje tak, že řada trolejbusů nabírala zpoždění,“ upozornil Radim Rovner.

Jihlavský magistrát plánuje nákup dalších šesti parciálních trolejbusů. Ty by měly nahradit autobusy, které zajíždějí do průmyslové zóny a do Antonínova Dolu. Vše souvisí se zavedením trolejové dopravy na sever krajského města.

„V příštím roce by se měla začít budovat trolejová dráha z Havlíčkovy ulice přes Královský vršek do průmyslové zóny k firmě Bosch. Parciální trolejbusy by pak na trakční baterie jezdily až do Antonínova Dolu,“ upřesnil Vymazal s tím, že další parciální trolejbusy by Jihlava měla získat v roce 2023.

Jízda jen na baterie je velmi pomalá

Toho, že tento nový typ trolejbusů nahradí klasické autobusy, se obává řidič Řezáč.

„Jízda s parciálními trolejbusy na baterie je velmi pomalá. Zatím ten jejich výkon je maximálně 50 kilometrů v hodině. Obvykle ale jezdí rychlostí 40 kilometrů a víc už to nejede. V kopci u Motorpalu mi na baterie jede jenom rychlostí 20 kilometrů. Neumím si představit, že nahradí autobusy. Domnívám se, že cestování by se strašně prodloužilo,“ dodal Řezáč.

Zklamaný novými trolejbusy je rovněž opoziční zastupitel Radek Popelka (ANO). „Honit auta a trolejbusy přes baterky mi nedává smysl. Určitě bych raději volil klasické trolejbusy s dráty a trolejemi. Bylo by to rozumnější a ve finále možná i levnější řešení. A pokud už nějakou alternativu, jsem spíše pro vodíkový pohon,“ zamyslel se.

  • Nejčtenější

Dítě se topilo v bazénu, zachránil ho pozorný návštěvník. Policie viní matku

Skočila do vody a už se nevynořila. Tak dopadlo nedělní skotačení pětileté holčičky ve vnitřním relaxačním bazénu jihlavského Vodního ráje. Díky rychlému zásahu jednoho z návštěvníků, který si tonutí...

Jako z pohádky. Zámek vysuší malá krabička na zdi, elektřinu nepotřebuje

Premium

Zámek ve Světlé nad Sázavou připravuje nevšední pokus. Majitelé ho budou vytápět celou letní sezonu. Teplo shromáždí ve zdech a podlahách. Přes zimu se bude energie uvolňovat, což umožní celoroční...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Po čelním nárazu v osobním autě uhořel řidič. Nepodařilo se ho identifikovat

Jednu oběť si vyžádala úterní večerní dopravní nehoda osobního a nákladního vozidla na silnici I/19 mezi obcemi Kámen a Obrataň na Pelhřimovsku. Po čelním střetu začala obě vozidla hořet.

Obchvat toho hodně vyřešil, řekl Kupka v Brodě. Už se pracuje na jeho další části

Vláda už pošesté zasedala v regionech, tentokrát zamířila do Havlíčkova Brodu. Ministři jednali o dopravních a ekologických projektech na Vysočině a v Pardubickém kraji, řešili i přípravu...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nakloněná podlaha i facka Krampolovi. Herci vzpomínali na režiséra Lipského

Filmový kaskadér skákající do papírových krabic ze střechy Komerční banky na pelhřimovském náměstí, vyprávění herců Nadi Konvalinkové a Jiřího Lábuse či odhalení triků z komedií Šest medvědů s...

Logo s Havlíčkovým knírkem budí emoce. Politici jsou v klidu, kritiku čekali

Před měsícem zveřejnila havlíčkobrodská radnice novou vizuální identitu města včetně loga. Obyvatelé se s ním setkávají stále častěji. Ale také o něm stále diskutují. Na svém posledním jednání ho...

Kvůli havárii potrubí byla v pondělí odpoledne a večer část Jihlavy bez vody

Jihlavu v pondělí odpoledne postihla velká havárie na vodovodním přivaděči. Bez pitné vody v tu chvíli bylo zhruba 2 500 lidí. „Havárii opravili před osmou hodinou večer, do půlnoci všem lidem voda...

V Brodě dobře vědí, že bez nadhozu to v softbalu zkrátka nejde

Ta bilance je na první pohled přímo strašidelná. Ve čtyřech víkendových venkovních zápasech proti Spectru Praha a Břeclavi utrpěli extraligoví softbalisté Havlíčkova Brodu čtyři vysoké porážky, při...

Zanedbaná pacovská synagoga získá další část fasády i kopie původních oken

Spolek Tikkun v Pacově pokračuje v cestě za záchranou židovské památky. Letos budou aktivisté opravovat třetí a nejponičenější část fasády. Chystají se i na osazení kopií původních oken. Na obnově...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Kellnerová s partnerem koupili hotel v Krkonoších. Součástí je atomový bunkr

Novým majitelem čtyřhvězdičkového Harmony Club Hotelu ve Špindlerově Mlýně se stal právník a investor Tomáš Otruba,...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...

Velká proměna Michala Davida: dvacet kilo dole. Žádné pivo, ale fitko a tenis

Michal David (63) zhubl v posledních měsících dvacet kilo a cítí se výborně. V rozhovoru pro iDNES.cz muzikant...