Budova transfuzního oddělení v Pelhřimově sloužila pacientům už od roku 1984. Není tedy divu, že se bez stavebního zásahu po více než třiceti letech provozu dále neobešla. Modernizace vyšla na 81 milionů korun.
Jaké investice čekají další nemocnice na VysočiněNemocnice Havlíčkův Brod: Zásadní rekonstrukce se týká pavilonu 13, kam se bude stěhovat plicní oddělení. Počítá se i se zahájením prací na stavbě nového domova důchodců v areálu nemocnice, a to v místech, kde dosud stojí pavilon 10. Ten by měl být zdemolován. Nemocnice Jihlava: Letošní rok tu bude náročný - začne logisticky složitá rekonstrukce pavilonu E, kde sídlí interna. V projektu, jenž je rozdělený na jedenáct etap, se počítá s úpravami všech osmi podlaží. Celé plicní oddělení včetně ambulancí je přestěhováno do budovy, v níž funguje infekční oddělení. Rekonstrukce by měla trvat 3 roky. Nemocnice Třebíč: Nejdražší stavbou - za přibližně 400 milionů korun - bude pavilon chirurgických oborů v Třebíči. Stavební firma nejprve začne s přeložkami stávajících kabelových sítí. |
„Práce v zrekonstruovaných prostorách je jednoznačně příjemnější, oproti staré budově je to diametrální rozdíl. Ta kapacitně nestačila pacientům, dárcům ani laboratornímu provozu,“ uvedla vedoucí laboratoře Mária Kušnierová.
Vznikla také přístavba, díky čemuž mohou lékaři nyní poskytnout péči většímu počtu pacientů.
„V oblasti klinické hematologie se rozšířily ambulantní prostory. Kapacita se zvýšila zhruba o 20 až 30 procent. Na transfuziologii pak na dvojnásobek. Rozšířené laboratorní prostory nám v budoucnu umožní umístění dalších přístrojů. A ulehčení přišlo i v podobě vyvolávacího systému,“ přiblížil pohled lékařského personálu na investici primář hematologického a transfuzního oddělení Petr Kessler. I toto oddělení se navíc konečně dočkalo bezbariérového přístupu.
„Celkové náklady na rekonstrukci pavilonu a pracoviště hemodialýzy byly ve výši 81 milionů korun,“ doplnila Jitka Svatošová z tiskového odboru Kraje Vysočina.
Výrazné prostorové nedostatky se nedaly řešit jinak
Rozsáhlou přestavbu iniciovalo samo vedení nemocnice. „V rámci pravidelné návštěvy Státního úřadu pro kontrolu léčiv v roce 2010 jsme byli upozorněni na výrazné prostorové nedostatky v části určené pro výrobu krve a krevních derivátů. Situace se nedala řešit jinak než rozšířením a úpravou prostor stávajících, jinak by hrozilo uzavření tohoto úseku,“ vysvětlil ředitel pelhřimovské nemocnice Jan Mlčák.
Investici spojenou se stavební částí projektu uhradil Kraj Vysočina jakožto zřizovatel nemocnice. „V objektu byla instalována nová zdravotnická technologie za osm milionů korun. „Na ostatní nové vybavení ve stejné cenové hodnotě poskytl kraj nemocnici půjčku,“ upřesnil.
V horním patře budovy našla své útočiště laboratoř. Pod mikroskopem tu nahlížejí například na patologie v krevním obrazu pacientů, kteří mají zvýšený počet bílých krvinek v důsledku infekce v těle. Modernizace oddělení byla důležitým krokem v řadě faktorů.
Nemocnice bude zpracovávat krev i z jihlavského špitálu
„Postupně se zavádějí nové laboratorní metody sloužící k výraznému zlepšení diagnostického procesu a ke sledování účinnosti některých léčiv. Například právě léků, ovlivňujících srážlivost krve,“ poodhalil primář Kessler s tím, že se oddělení věnuje i léčbě krevních nádorových onemocnění, jako je například leukémie.
V přízemí se odehrává proces darování krve. Kromě toho zde probíhá i kompletní zpracování krve - od přípravy dárce, přes samotný odběr až po oddělení plazmy a následné uskladnění transfuzních přípravků. Momentálně se v Pelhřimově provádí odběry jednou týdně, přičemž se tu sejde okolo padesáti dárců.
Výhledově se nemocnice chystá zpracovávat i krev z jihlavského špitálu, kde fungují coby odběrové středisko. „Spolupráce by měla být v úseku zpracování a distribuce krve a krevních derivátů. Dalším plánovaným krokem je vytvoření databáze krevních výrobků pro celý kraj se vzájemnou spoluprací na tomto úseku,“ uvedl ředitel Mlčák.