Pátek 10. dubna 2020, svátek má Darja
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 10. dubna 2020 Darja

Ostudný pavilon měl ustoupit knihovně. Místo toho rozšíří plicní a ODN

  13:39aktualizováno  13:39
Nemocnici v Havlíčkově Brodě už zase čeká stavební ruch. Koncem roku se tam má začít opravovat budova, která v areálu už dávno neměla stát. Do pavilonu 13, který je velkou a z daleka viditelnou ostudou města, se příští rok nastěhuje oddělení dlouhodobě nemocných a plicní oddělení.

Takto zašlý a zchátralý byl pavilon číslo 13 před rekonstrukcí. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V posledních letech je to jedna z ostud Havlíčkova Brodu. Ten zchátralý pavilon stojí hned na okraji areálu nemocnice. Pěkně na kopci, aby na něj bylo hodně z daleka vidět.

Jak se proměnila nemocnice

Od výstavby nové hlavní budovy nemocnice v polovině 90. let se postupně přestavělo sídlo záchranky, vznikl pavilon rehabilitace, opravu podstoupil infekční pavilon, zmizela stará prádelna, rekonstruovala se interna, přistavěla se budova urgentního příjmu a nastěhoval se domov pro seniory. Kromě toho vznikla dvě zpevněná parkoviště a z areálu psychiatrie se přistěhovala patologie. Několikrát se rovněž stěhovala jednotlivá oddělení v hlavní nemocniční budově.

Už dávno měl padnout k zemi, aby uvolnil místo pro novou budovu krajské knihovny. Jenže novostavba knihovny na křižovatce Havlíčkovy a Nerudovy ulice nikdy nevznikne. Kraj Vysočina tento očekávaný projekt definitivně „odpískal“.

A místo knihovny bude i nadále prostor dál sloužit nemocným. Zchátralý pavilon číslo 13 se od konce letošního roku začne měnit na nové oddělení dlouhodobě nemocných a plicní oddělení.

„Oprava pavilonu ze čtyřicátých let minulého století bude hrazena z rozpočtu Kraje Vysočina. Nově zde bude umístěno více než 50 lůžek, z toho přes polovinu pro oddělení dlouhodobě nemocných,“ uvedl náměstek hejtmana Libor Joukl.

Krajští radní už vyhlásili výběrové řízení na dodavatele stavby. Práce by měly být zahájeny na konci letošního roku a dokončeny v polovině roku příštího. Tři roky nevyužívaný pavilon mají přeměnit na dvě odpovídající a moderní oddělení.

„Pro pacienty se rapidně zlepší komfort. Všechny pokoje budou moderního charakteru s vlastním sociálním zařízením a zázemím. Navíc se zvětší kapacita oddělení dlouhodobě nemocných,“ konstatovala mluvčí nemocnice Petra Černo.

Současné oddělení dlouhodobě nemocných na přeplněné

Současné oddělení dlouhodobě nemocných sídlí na opačné straně areálu nemocnice, hned vedle domova pro seniory. Ve více než stoleté budově však nemá vyhovující podmínky a navíc jsou tu velmi stísněné prostory. „Oddělení je zaplněno i přes sto procent,“ dodala Černo.

Fotogalerie

V nové budově bude oddělení dlouhodobě nemocných patřit celé druhé a třetí patro. Ve druhém bude lůžková část rozdělená na jedno až třílůžkové pokoje. Ve třetím patře pak bude místo pro vedení oddělení, archivy a prostory pro rehabilitaci a ergoterapii.

Spodní část pavilonu 13 bude po rekonstrukci patřit plicnímu oddělení. Pohromadě zde bude vedení, lůžková část, ambulance i zákrokový bronchoskopický sál.

„Stavební úpravy pavilonu jsou navrženy s ohledem na minimální zásahy do nosných i nenosných konstrukcí. Budova bude zateplena, vyměněna bude střešní krytina i klempířské prvky. U objektu budou upraveny přístupové komunikace, vznikne bezbariérová rampa a také nová parkovací stání i část oplocení,“ vyjmenovala některé z dílčích činností mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová.

Rekonstrukcí pavilonů 13 a 10 stavební ruch v areálu utichne

Přestěhováním oddělení dlouhodobě nemocných a plicního oddělení se nemocnici uvolní pavilon číslo 10. Ten, po dalších nezbytných úpravách, díky propojení s nynějším domovem pro seniory umožní rozšířit jeho kapacitu.

„Umístění domova v areálu nemocnice se jeví jako výhodné i z důvodů využití kapacity nemocniční kuchyně, prádelny či dostupnosti lékařské péče,“ poznamenala Svatošová.

Na delší dobu to bude podle Petry Černo s největší pravděpodobností poslední velká rekonstrukce a následné stěhování některých z oddělení nemocnice. „Pavilony 13 a 10 jsou posledními, které ještě neprošly rekonstrukcí a modernizací,“ řekla mluvčí nemocnice.

  • Nejčtenější

Měl bych se víc hýbat, ale už chybí vůle, tvrdí legendární jihlavský bek

Koronavirus je sice strašákem i pro něj, ovšem daleko větší problémy má v současné době bývalý obránce hokejové Dukly...

Oblíbený pramen na vrchu Křemešníku s vodou, která se nekazí, opět teče

Studánka, která vyvěrá na vrchu Křemešník u Nového Rychnova na Pelhřimovsku, má opět dostatek vody. Pramen ji produkuje...

Kronospan chce další výjimku, Jihlava však požaduje hlučný provoz zastavit

Jihlavský magistrát se zasazuje o zastavení nebo alespoň omezení provozu dřevozpracující firmy Kronospan. Děje se tak...

Na rekonstruované D1 se v pondělí začne měřit rychlost u Velkého Meziříčí

Na rekonstruované části D1 začne od pondělí 6. dubna měření rychlosti. Půjde o šestikilometrový úsek u Velkého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vysočinu spalovala více než stovka požárů, platí zákaz rozdělávání ohňů

Marně hasiči v minulých dnech varovali, aby jim lidé v době vytížení kvůli epidemií koronaviru nepřidělávali starosti...

Premium

Klienti versus cestovní kanceláře: jak nepřijít o peníze za zájezd

Cestovní kanceláře jsou zahlceny žádostmi klientů o zrušení zájezdů. Sociální sítě se plní příspěvky nespokojených...

Premium

Ufňukaná generace. Mladí v pandemické panice možná konečně dospějí

Vše zlé může být k něčemu dobré. Dokonce i koronavirus. Magazín Víkend DNES se domnívá, že mladí lidé v pandemické...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

  • Další z rubriky

Lidé prchající před koronavirem do přírody plaší mláďata, varují myslivci

Omezení kvůli koronaviru přivádí do lesů i výletníky, kteří je běžně nenavštěvují. Myslivci a lesníci ale upozorňují,...

Veřejná doprava na Vysočině dál redukuje spoje, jezdí jako o víkendech

Redukce veřejné linkové dopravy na Vysočině pokračuje. Děje se tak v reakci na stále platný nouzový stav a zákaz...

Ze žďárských ulic zmizí staré sloupy a cedule, město chystá velký úklid

Zbavit město starých, nefunkčních a nevyužívaných zábradlí, sloupů, cedulí či chátrajících stánků chtějí nyní ve Žďáře...

Kronospan chce další výjimku, Jihlava však požaduje hlučný provoz zastavit

Jihlavský magistrát se zasazuje o zastavení nebo alespoň omezení provozu dřevozpracující firmy Kronospan. Děje se tak...

Testujeme 75 mlék Hami. Přihlaste se o ně!
Testujeme 75 mlék Hami. Přihlaste se o ně!

Kojení je tou nejlepší variantou pro všechna miminka, ale může se stát, že z nějakého důvodu musíte přejít na umělou stravu. Výběr je velmi široký, a tak jsme pro vás nachystali testování se značkou Hami.

Rouška zastaví koronavirus, potvrdili vědci. Laboratoří je i celé Česko

Experimenty potvrdily, že klasická chirurgická rouška výrazně snižuje výskyt koronaviru ve vydechovaném vzduchu....

Bruce Willis je v karanténě s exmanželkou Demi Moore. Dceři oholil hlavu

Bruce Willis (65) a Demi Moore (57) se rozvedli před dvaceti lety. Vycházejí spolu ovšem tak dobře, že tráví karanténu...

Díky koronaviru v pornu vydělávám velké peníze, říká bývalá Disney hvězda

Po neúspěchu v Hollywoodu přesedlala Maitland Wardová (42) na kariéru v pornoprůmyslu, kde se jí velmi daří. Herečka se...

Obchody zůstanou na pomlázku zavřené. Řetězce nevyužily stavu nouze

O Velikonočním pondělí zůstanou supermarkety zavřené a budou se tak držet zákona, který platí v běžných dobách. V...

Páté zvláštní poselství za 68 let vlády. Alžběta II. promluvila o koronaviru

Britská královna Alžběta II. (93) v neděli promluvila k veřejnosti. V předtočené nahrávce zdůraznila nutnost sebekázně...