Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 7. února 2023 Veronika

Bíteš se může dočkat první části obchvatu, dopravě pomůže ale jen z části

  14:11
Obyvatelé Velké Bíteše, jejíž vedení roky usiluje o odklonění kamionové dopravy z obydlených zón, se dočkají obchvatu. Pokud dopadne žádost o dotaci, mohlo by se s výstavbou komunikace v severozápadní části města začít v příštím roce. Silnice za sto milionů je favoritem na získání evropských peněz.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Martin Polívka, MF DNES

„Projekt se v závěru loňského roku dostal mezi vybrané akce ministerstva dopravy, které by měly být podpořeny evropskými dotacemi. Ačkoliv konečný výsledek ještě neznáme, jsme v tomto ohledu optimisté. Podle našich informací šanci na získání finanční podpory rozhodně máme,“ vyjádřil se starosta města Milan Vlček.

Obchvat bude budován v režii Kraje Vysočina, který má uhradit i čtyřicet procent celkových nákladů, tedy zhruba čtyřicet milionů korun. Zbývající částku by měla pokrýt právě dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP).

„Velká Bíteš nebude přispívat, ba právě naopak - po dokončení projektu by měla dostat nazpět městem vydané peníze za vykoupené pozemky a za projekt akce,“ přiblížil Milan Vlček s tím, že v současné době probíhá hodnocení přihlášených projektů.

„Výsledek hodnocení lze očekávat přibližně začátkem května 2020. Pokud se nám podaří získat evropskou dotaci, je reálné, že následná stavba pak proběhne v letech 2021 až 2022,“ informovala Jitka Svatošová, mluvčí Krajského úřadu Kraje Vysočina.

Výstavba je rozplánovaná do dvou etap

Severozápadní obchvat Velké Bíteše, který je podle představ radnice pouze prvním krokem ke snížení zatížení města dopravou, bude měřit přibližně 2,1 kilometru. Propojí frekventovanou státní silnici I/37 vedoucí na Žďár nad Sázavou s krajskou komunikací II/379, jež vede z centra Velké Bíteše ve směru na Tišnov.

Výstavba obchvatové trasy však neproběhne naráz, je rozplánovaná do dvou etap. Ta první zahrnuje úsek mezi zmiňovanou „sedmatřicítkou“ a silnicí III/3791 vedoucí z Velké Bíteše na obec Vlkov, tedy mezi Krevlicemi a Vlkovskou ulicí.

Druhou etapu potom utvoří úsek mezi komunikací III/3791 - konkrétně od prostor za firmou PBS, a silnicí II/379 vedoucí na Tišnov. Tato druhá část obchvatu bude končit u usedlosti zvané Rasovna.

V jakých termínech budou jednotlivé etapy budovány, ještě není jasné. „V současné době nelze s konečnou platností říct, jaký bude harmonogram stavby, vše se bude odvíjet od výsledku hodnocení projektu,“ upozornila Svatošová.

Kamiony při zatáčení v křižovatce najíždějí až na chodník

Podle starosty Vlčka je severozápadní obchvat výsledkem mnohaletého úsilí města, které dělalo pro jeho vybudování maximum.

„Postarali jsme se například o výkup pozemků, nechali vypracovat projekt, účastnili jsme se četných schůzek a jednání týkajících se postupu příprav a možností získání dotace. Rádi bychom, aby město bylo díky odklonění dopravy, a to především kamionové, v budoucnu klidnější, zdravější a především bezpečnější,“ zdůraznil bítešský starosta.

Podle něj jsou ve Velké Bíteši totiž některé lokality, kde se kvůli nadměrné dopravě o bezpečí bohužel příliš hovořit nedá. „Například křižovatka na Hybešově je hodně riziková, kamiony tam často při zatáčení najíždějí až na chodník,“ popsal Vlček.

Stěžejní část obchvatu ale bude až ta na jih od města

Právě proto město severozápadním obchvatem ve svém úsilí končit nemíní. V plánu je do budoucna rovněž výstavba komunikace na jihovýchodě Velké Bíteše, tedy propojky silnic vedoucích na Náměšť nad Oslavou a na Rosice. Na tu ale podle starosty aktuálně není možné získat evropské dotace, a její vybudování se proto bude muset v budoucnu odehrát v režii Kraje Vysočina, města a Ředitelství silnic a dálnic České republiky.

Nejdelší úsek městského obchvatu, přibližně tříkilometrový, je spojen s náhradou přímo silnice I/37 od dálnice D1 na okraj Velké Bíteše ve směru na Žďár nad Sázavou. Měl by být financován ze státních prostředků. „Loni jsme nechali vypracovat a také uhradili technicko-ekonomické posouzení tohoto jihozápadního úseku obchvatu města,“ popsal Milan Vlček.

Podle informací, které z posouzení vyplynuly, je však ještě zapotřebí velké množství územně plánovacích úprav, aby mohla být stanovena nejoptimálnější trasa vedení této nové komunikace. Náročná příprava by podle starosty Bíteše měla zabrat ještě minimálně tři roky.

  • Nejčtenější

Mléko se prodává za čtyřnásobek naší ceny, stěžovala si farmářka premiérovi

Sníží se ceny potravin na pultech obchodů? Kdo za ně může? Jsou to zemědělci, potravináři nebo obchodníci? Odpovědi na...

Z nákladní soupravy spadl v zatáčce kus ledu, zdemoloval osobní auto

Kus ledu, který spadl z nákladního auta, zdemoloval v pondělí odpoledne na Pelhřimovsku osobní auto. Ve voze se zranili...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Anonym oznámil uložení bomby ve vlacích, na brněnském nádraží a poště

Policie na jihu Moravy i v dalších krajích se dnes dopoledne zabývala anonymními oznámeními o uložení bomby na...

Po 1. oddělení přišly Vraždy na dvojce. Policista ze Smíchova je psal do diáře

Právě dnes vyšla další kniha kriminálních příběhů založených na reálných případech. Sepsal ji Ondřej Fanta, v současné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sníh komplikuje dopravu napříč Českem, na Jihlavsku se čelně střetly kamiony

Sněžení, vítr a sněhové jazyky během pondělní noci a rána zkomplikovaly dopravní situaci v Česku. Hasiči od půlnoci...

Kriminalista Karel Tichý: Jestli se Radovan Krejčíř vrátí, budu první mrtvý

Premium Podle Karla Tichého už dříve Radovan Krejčíř vyslal signál, že chce zpátky do Česka. A byl za to ochotný vysvětlit...

Trable s láskou v posteli. Když chce jeden z partnerů víc než ten druhý

Premium „Ty už mě nemiluješ! Vůbec tě nevzrušuju!“ protne noční ticho výčitka ostrá jako břitva a následuje vzlykot, nad nímž...

Závislost na alkoholu? Při odvykání můžete vidět bílé myši, vysvětluje odbornice

Premium Dvě skleničky vína ještě neznamenají závislost na alkoholu. „Aby člověk mohl být označen za závislého, musí splnit...

Vysokorychlostní trať má splynout s krajinou, chce od projektu Správa železnic

Správa železnic uzavřela další smlouvu na projekční práce pro síť vysokorychlostních tratí (VRT). Technický návrh získá...

Z ciferníku na jihlavské radnici je umělecké dílo, visí na chodbě úřadu

Mohutný plechový hodinový ciferník z věže jihlavské radnice, který odborná firma loni nahradila původním číselníkem,...

Na výlet s mobilem a aplikací v ruce. Hitem řady měst se stávají hry a šifry

Premium Jak oživit výlet do některého z měst na Vysočině? Obcházení památek s brožurou v ruce už je minulost. Novodobým...

Anonym oznámil uložení bomby ve vlacích, na brněnském nádraží a poště

Policie na jihu Moravy i v dalších krajích se dnes dopoledne zabývala anonymními oznámeními o uložení bomby na...

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

dílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Jak poznat přetížená játra. Příznaky, které by vás měly varovat

Již dávno neplatí, že za nemocná játra může jen a pouze nadměrná konzumace alkoholu. Stále častěji je totiž na vině...