Za krajského náměstka někdo zaplatil hypotéku. Kdo to je, politik tají

  8:54aktualizováno  8:54
Náměstka hejtmana z ČSSD Libor Joukla finančně vyčerpává kauza sypačů. Renomovaní právníci a znalecké posudky ho stojí horentní sumy. I při svých příjmech má problém splatit sedmimilionovou hypotéku. A tak jí někdo uhradil za něj. Kdo to je, náměstek hejtmana prozradit nechce.

Hypotéku za vysočinského náměstka Libora Joukla (vlevo) zaplatil utajovaný dobrodinec. Politika stojí nemalé peníze právníci a znalecké posudky, které potřebuje ve své kauze. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Bývalý podnikatel a současný náměstek hejtmana Libor Joukl (ČSSD) měl vždy pověst člověka, pro něhož nejsou peníze žádný problém. Do toho ale přišlo jeho trestní stíhání v kauze údajně předraženého nákupu sypačů. Politik začal dávat statisíce korun za dobré právníky a znalecké posudky. Do toho splácel dům. Ještě loni uváděl, že má hypotéku 8,2 milionu korun.

Peněz už ale přestával mít tolik, aby to pokrývalo jeho značné výdaje. A to přesto, že jako náměstek hejtmana má plat 73 tisíc korun měsíčně. Dalších 185 tisíc si loni přivydělal ve vedlejších funkcích. Především ve společnosti ČD Cardo, kde je členem výboru pro audit. Také jako asistent poslance si přišel na padesát tisíc.

V této své finanční situaci prý jednou seděl a povídal si se svým dlouholetým známým, jehož jméno nechce prozradit. „Říkal jsem mu, že budu muset vyřešit financování právníků. Také hypotéku jsem splácel každý měsíc,“ popsal Joukl.

Podnikatel mu nabídl pomoc. Náměstek hejtmana souhlasil a muž za sociálního demokrata zaplatil hypotéku. Peníze poslal přímo do banky. Joukl ve svém majetkové přiznání uvedl, že šlo o osobní půjčku ve výši 7,2 milionu korun.

Jméno dobrodince je tajné. „On by půjčil i vám,“ říká Joukl

A kdo je tím dobrodincem? Libor Joukl ho jen zevrubně popisuje jako hádanku.

„Je to soukromník, můj dlouhodobý známý, který má nějakou tu korunu. Dokázal by půjčit i vám, kdybyste potřeboval. Není z Vysočiny. Nepodniká v něčem, co by souviselo s naším krajem. A myslím, že nemá ani jednu zakázku se státem. Není z naší strany a dokonce si myslím, že je nestraník,“ uvedl náměstek hejtmana.

O vysoké půjčce neinformoval svoje kolegy z vedení kraje, protože to považuje za svoji soukromou věc. „Já odděluji svoje soukromé, pracovní a politické věci. Toto není pracovní ani politické,“ dodal Joukl.

Krajský šéf ČSSD Petr Krčál se o půjčce dozvěděl až od MF DNES. Podle něj by měl jeho kolega sdělit, od koho má miliony. „Asi ano, je to veřejná osoba. Já osobně bych to netajil. Nevím, co za tím je,“ řekl Krčál.

Zároveň chápe, že Joukl je kvůli kauze sypačů ve složité situaci. Krčál považuje případ za jednoznačný, který by se dal soudně vyřešit velmi rychle.

Plánuje, že až soud vyhraje, bude žádat finanční náhradu

Jihlavský soudce Zdeněk Chalupa sice v březnu zastavil stíhání Joukla a šéfa krajských silničářů Jana Míky, to ale neznamenalo konec celého příběhu. V květnu podal státní zástupce Kamil Špelda stížnost. Zastavení stíhání považuje za velmi nešťastné. A tak se čeká dál na definitivní verdikt.

„Bude se to vléct možná další dva roky. Je to nepříjemné pro pana Joukla i jeho rodinu,“ dodal Krčál.

Náměstek hejtmana by prý začal splácet půjčku svému dobrodinci, až kauza skončí. Už teď plánuje, jak vše vyhraje a bude žádat finanční náhradu od státu za znalecké posudky a výdaje na advokáty. Počítá s tím, že za posudky dostane vše zpět, za právníky ale ne.

„To by se bralo v základních sazbách a já si musel vzít právníky, kteří něco umí, a ti jsou dražší,“ popisuje politik. Přitom stále nemůže vědět, jak vše dopadne.

Přesnou částku výdajů, kolik zaplatil kvůli kauze, zatím nechce prozradit. „To se raději ani neptejte,“ odpověděl.

Opoziční krajský zastupitel a senátor Miloš Vystrčil (ODS) míní, že si Joukl neměl půjčovat od člověka, který nechce zveřejnit svoje jméno.

„Měl by se chovat tak, aby se do této situace nedostal,“ míní Vystrčil. Když už náměstek na tuto podmínku přistoupil, těžko se mu bude porušovat slib anonymity pro svého dobrodince.

Joukl už kvůli kauze sypačů nekandiduje v krajských volbách. Říká, že už obdržel lukrativní a zajímavé nabídky práce. Zatím ale ještě žádnou nepřijal a nechává si pro sebe, co plánuje dělat po volbách.

Hejtman si vydělal za loňský rok dva a tři čtvrtě milionu korun

V nových majetkových přiznáních za loňský rok popsali své vedlejší příjmy či dluhy také další lidé z vedení kraje. Třeba hejtman Jiří Běhounek (nestraník za ČSSD) má měsíční plat 81 tisíc korun. Zároveň je poslancem, za což loni obdržel 1,1 milionu korun. Dalších 400 tisíc dostal za předsednictví ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny. Jako lékař v pelhřimovské nemocnici si vydělal 174 tisíc. Působil i v ordinaci v Kamenici nad Lipou (94 tisíc za rok) a jako zastupitel v Pelhřimově (10 tisíc za rok). Běhounek svůj poslanecký plat rozdává na dobročinné účely.

Necelého půl milionu korun si loni vydělal vedle své funkce na kraji náměstek hejtmana Vladimír Novotný (ČSSD).

Je také předsedou správní rady Správy železniční dopravní cesty, tedy jakýmsi spoluvládcem nad českými kolejemi. Za to mu bylo vyplaceno 433 tisíc korun. Za působení v dozorčí radě žďárské společnosti Satt získal odměnu 37 tisíc. K tomu uvedl úvěry přesahující půl milionu korun.

Autor:
  • Nejčtenější

Z Gebre Selassie je Vodná. Doma má syna a hokejistu, učí, stíhá i házenou

Na nudu si ligová házenkářka Anna Vodná v poslední době rozhodně stěžovat nemůže. Za poslední dva roky stihla porodit...

Před pěti lety útočnice zabila studenta u šaten, jeho otec cítí zlost

Roky běží, emoce zůstávají. Na den přesně před pěti roky se odehrál krvavý útok ve žďárské střední obchodní škole....

Řidiči našli u silnice mrtvého chlapce, jeho smrt vyšetřuje policie

Policisté na Havlíčkobrodsku zjišťují okolnosti smrti šestnáctiletého mladíka, kterého našli řidiči v sobotu nad ránem...

Premium

Zranila nás stejným nožem. Na smrtící útok ve škole myslí vyjednavač často

Tři centimetry hluboká rána na hlavě, tři široká, na tři stehy. Takové zranění si policejní vyjednávač Petr Gruber...

Až Gott dal chodníku slávy na Vysočině správný punc, teď tam hoří svíčky

Karel Gott má své velké pietní místo i na Vysočině. Změnil se v něj hvězdný chodník před vyhlášenou restaurací U Raušů...

Premium

Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

iDNES Premium už používá 150 tisíc lidí. Cena nebude mít konkurenci

Unikátní služba iDNES Premium funguje měsíc. Už bezmála sto padesát tisíc čtenářů oslovil mix exkluzivního čtení a...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Židé nasedli na transport a už je nikdo neviděl. V Polné mají další kameny

Položením dalších pěti kamenů zmizelých, které byly zasazeny do dlažby na Karlově náměstí, si Polná připomenula další...

Kulturní událost roku v Jihlavě se blíží, na zimní stadion se vrátí Lucie

Už jen měsíc zbývá do hudební události roku na Vysočině. Zatímco loni kapela Lucie vyprodala velké hokejové arény,...

Žďár zavede příští rok chytré semafory, zrychlí městskou dopravu

Rychlejší průjezd autobusů MHD, plynulejší provoz i snazší řešení kolizních situací na silnicích. Taková proměna...

Řidiči našli u silnice mrtvého chlapce, jeho smrt vyšetřuje policie

Policisté na Havlíčkobrodsku zjišťují okolnosti smrti šestnáctiletého mladíka, kterého našli řidiči v sobotu nad ránem...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz