„V úterý večer bylo na řadě míst Česka jasno, a tak zprávy o pádu jasného meteoru, přesněji bolidu, máme opravdu od Lobendavy na severu Čech až po jižní Moravu. Čas pádu je podle kamer 17:16:45 středoevropského času,“ stojí na webu České astronomické společnosti.
Bolid (jasně svítící meteor) byl v úterý na setmělé obloze zaznamenán i na několika pozorovacích stanicích - mimo jiné i v Kroměříži a Valašském Meziříčí, v Otrokovicích byl vidět pouze odraz exploze.
Ve středu se astronomové vzácný vesmírný kámen vydali hledat přímo do terénu. Bezvýsledně. Ve čtvrtek se proto snaží ještě víc zpřesnit výpočty, aby co nejvíc zúžili místo dopadu.
„S takhle velkým bolidem se setkáváme tak jednou za pět let,“ řekl iDNES Pavel Spurný z Astronomického ústavu Akademie věd. Podle pozorování měřila světelná dráha asi 170 kilometrů.
„Nedopadl jen ten hlavní kus, doprovodilo ho více úlomků na poměrně velké ploše,“ uvedl Spurný, který v ústavu vede oddělení meziplanetární hmoty.
Se svými kolegy byl ve středu přímo v terénu. Pro Radiožurnál upřesnil, že jde o kámen o velikosti zhruba deset centimetrů. „Teď pracujeme na výpočtech, které by místo dopadu ještě zúžily,“ prozradil Spurný.
Astronomům při pozorování pomáhá profesionální bolidová síť. „Bolid jsme zaznamenali speciálními kamerami, celkem dobře a přesně se dá rekonstruovat dráha letu v atmosféře,“ popisuje Pavel Spurný.
Kamery zachytí rychlost, velikost i to, jakým způsobem se těleso v atmosféře rozpadalo. Podle pozorovatelů bylo v té chvíli jasno jako při úplňku, úkaz trval asi šest vteřin.
Obavy mají odborníci z amatérských hledačů, kteří by mohli pátrání ohrozit. „Ne každý chce meteorit pro vědecké účely jako my. Někdo by s tím mohl obchodovat, tím bychom ztratili nedocenitelnou hmotu,“ obává se Spurný.
Proto se astronomové zatím zdráhají jakkoliv zúžit území podrobněji než na žďárský okres. Další komplikace při pátrání by znamenal sníh.