Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. prosince 2022 Jitka

Železniční most skládají dělníci vedle řeky, oblouky vyzvedl obří jeřáb

  16:10
Na východním okraji Havlíčkova Brodu začala vznikat nová dominanta. Správa železnic těsně za vilovou čtvrtí sestavuje nový ocelový most. Ve středu začalo dílo dostávat konečnou podobu, obří jeřáb usazuje části oblouků. V říjnu se celá konstrukce nasune nad řeku.

Oblouky mostu jsou rozložené na šest dílů. Kamiony v úterý večer na staveniště dovezly první čtyři. Části dlouhé osmnáct metrů váží desítky tun. Od rána je na hotovou spodní část mostní konstrukce začal usazovat třistapadesátitunový jeřáb.

„Do konstrukce nasadíme oblouky a připravíme na přejímku. Před samotným svařováním je ještě zkontroluje investor, zda jsou dobře usazené,“ popsal středeční dění u soutoku Sázavy a Šlapanky stavbyvedoucí Radek Vévoda ze zhotovitelské společnosti Firesta.

Po svaření a instalaci ocelových lan bude třeba konstrukci opatřit izolací a finálním nátěrem. Most by měl být vyveden v bílé a oranžové barvě.

Rekonstrukce železničního mostu na trati z Havlíčkova Brodu na Pardubice začala na počátku března. Do té doby vlaky jezdily po mostě provizorním usazeným už v roce 1986. Tehdy, ještě za totalitního režimu, se počítalo s tím, že bude brzy vyměněn za nový. To se však děje až letos po pětatřiceti letech.

Dělníci bojují s nedostatkem místa

Od počátku stavby se dělníci potýkají s nedostatkem prostoru. Most nad soutokem Sázavy a Šlapanky se nachází za vilovou čtvrtí. Kvůli zřízení staveniště a vytvoření místa pro těžkou techniku i budování podpěr musel zhotovitel drobně zasáhnout do sousední zahrady a vybudovat montážní plošinu v korytu řeky. Přes tu si dělníci instalovali jednoduchý přívoz, aby nemuseli s každou drobností běhat až na vzdálenější lávku u svatého Jána.

„Je tu opravdu málo místa. Máme přístup k mostu pouze z jedné strany a ještě k tomu dost omezený. Když tu dnes máme návěsy s oblouky a jeřáb, už sem nedostanu auto s betonem,“ popisoval Vévoda.

Potíže měl už s demontáží původního mostu. Ten se nemohl z místa odvézt v kuse, musel se rozmontovat. „Už byl na hraně životnosti, spoustu šroubů jsme museli uřezat, jak byly zarezlé,“ zmínil stavbyvedoucí.

I přesto letitá ocelová konstrukce ještě může v případě potřeby někde posloužit. „Původní konstrukce se momentálně repasuje, aby mohla být předána Státní správě hmotných rezerv,“ prozradila mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

Jemná práce, při níž rozhodují milimetry

Složitě se na místo dostával i nadměrný náklad, který už v úterý večer, když byl menší provoz, přivezl z Brna ocelové díly oblouků mostu nového.

„Vytočit se, couvat celou ulicí a zajet k jeřábu jednoduché nebylo, ale dostat se to sem musí. Záleží na šikovnosti řidičů a doprovodu,“ usmíval se Martin Hladík, řidič jednoho ze dvou kamionů, které díly přivezly.

„Toto je osmnáct metrů dlouhý náklad. Večer to nebude tak snadné, to bude ještě o pět metrů delší. To budeme točit třeba natřikrát,“ přemýšlel. Ve středu večer měl v plánu jet do Brodu ještě jednou. Přivézt měl středové díly obou oblouků, které by měl jeřáb usazovat dnes dopoledne.

Přestože se jedná o obrovské díly o hmotnosti desítek tun, jejich usazení je poměrně jemnou prací. Rozhoduje doslova každý milimetr. Prozatím jsou usazeny provizorně, po kontrole investora musí být důkladně svařeny a následně prohlédnuty rentgenem.

Usazením oblouků na dokončenou spodní část mostní konstrukce podívaná pro obyvatele města neskončí. Další atraktivní situace nastane ve druhé polovině října. To se již celá hotová konstrukce, která se montuje přímo na železničním náspu vedle řeky, nad Sázavu pomalu nasune. Teprve pak se spustí na ložiska.

Vlaky se na most vrátí počátkem prosince

Opatřen ložem a kolejemi má být nový most během listopadu. Už první prosincový den by se na trať měly vrátit vlaky. Ty zatím při výluce jezdí tunelem. „Poslední dokončovací práce budeme dělat za provozu,“ zmínil Radek Vévoda.

Termín kompletního dokončení rekonstrukce mostu byl stanoven na konec roku. Podle stavbyvedoucího se ho však dodržet zřejmě nepodaří. Jak říká, důvodem je požadavek projektantky na provedení dynamické zatěžkávací zkoušky pomocí vlaku. A to bude nejspíš možné až na jaře. „Na provoz to už ale nebude mít žádný vliv,“ podotkl Vévoda.

Nový most přijde investora, Správu železnic, na více než 110 milionů korun. „Stavba zajistí připravenost pro navazující modernizaci uzlu Havlíčkův Brod a umožní zvýšení rychlosti na 70 kilometrů v hodině. Projekt počítá i s možnou budoucí elektrifikací trati, most na ni bude stavebně připraven,“ sdělil už dříve další z mluvčích Správy železnic Dušan Gavenda.

  • Nejčtenější

Jako po autostrádě. Rozšíření silnice za 179 milionů zrychlilo dopravu

Už téměř měsíc jezdí řidiči po vylepšené silnici číslo II/353 mezi Stájí a Zhoří, kterou letos nechal Kraj Vysočina...

Tvůj pes, tvoje ho*no. Výzva ve městě brojí proti bezohledným pejskařům

Premium Psí exkrementy v ulicích jsou problémem prakticky každého většího města. V Třešti však už lidem došla trpělivost s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

U Jihlavy narazil vlak do spadlého stromu. Provoz bude stát až do pondělí

Na trati mezi Havlíčkovým Brodem a Veselím nad Lužnicí je u Jihlavy od nedělního rána zastavený provoz. Lokomotiva...

Sousedi se hádali kvůli hlučné oslavě, chlapec zaútočil na muže mečem

Nejprve hrozil pěstmi, poté nožem a nakonec mečem. Nezletilý chlapec na Třebíčsku během letní večerní oslavy nejprve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Začala stavba části jihovýchodního obchvatu Jihlavy za půl miliardy

Po dlouhých peripetiích spojených s výběrovým řízením dnes začala stavba 2,5 kilometru dlouhé jižní části...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Kraj se chystá na zimní vlnu válečných běženců, okamžitě může pomoct Žďár

Na případnou novou zimní vlnu příchodu válečných uprchlíků z Ukrajiny se připravuje Kraj Vysočina, to v souvislosti s...

Sousedi se hádali kvůli hlučné oslavě, chlapec zaútočil na muže mečem

Nejprve hrozil pěstmi, poté nožem a nakonec mečem. Nezletilý chlapec na Třebíčsku během letní večerní oslavy nejprve...

Žďárskou jedli v evropském parlamentu zdobí foukané secesní ozdoby

Čtyřmetrová jedle ze Žďáru nad Sázavou voní od úterý v Evropském parlamentu v Bruselu. Ozdobená je ručně vyráběnými...

Řádění kůrovce letos na Vysočině zbrzdilo počasí, boj o lesy ale pokračuje

Poměrně příznivý rok za sebou mají lesy na Vysočině, které už několik let čelí rozsáhlé kůrovcové kalamitě. V kraji,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...