Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 20. května 2022 Zbyšek

Počet dětí bez jízdenky v Jihlavě rostl, revizoři ale rodiče neinformovali

  10:02
V loňském roce po propuknutí pandemie koronaviru přibylo v Jihlavě dětí do patnácti let, které revizoři zjistili v MHD při jízdě načerno. Loni jich takto odhalili 480, zatímco o rok dříve 458. Až dosud dopravní podnik přestupky rodičům neoznamoval, to se teprve nyní začíná měnit.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Dosud záleželo pouze na dětech, jestli svůj přestupek oznámí rodičům. Přitom samozřejmě platí, že čím déle trvá zaplacení pokuty, tím výše sankce narůstá. Šéf dopravního podniku Radim Rovner sdělil MF DNES, že se tuto letitou praxi s kolegy snaží změnit. A rodiče budou o černých jízdách informovat.

To by uvítala advokátka a městská zastupitelka Eva Decroix (ODS). „Dluhy vzniklé z dětských pokut za chybějící jízdenku již učinily mnoho zla a víme, že není fér je nechat na bedrech dětí. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že mé děti začínající školní docházku v Jihlavě si jízdenku necvakly a nebyly schopné se doma jednoznačně vyjádřit, jestli od revizora pokutu dostaly, nebo ne. Přišly pěšky přes půl města, uplakané a úplně vyděšené,“ popsala Decroix.

Podle ní se školáci v nastalé situaci úplně neorientují, stydí se a neumějí posoudit závažnost přestupku a jeho dopady. „Samozřejmě to závisí na věku, neb jinak chápe situaci druhák a jinak patnáctiletá slečna,“ porovnala.

Je jen na dítěti, zda doma ukáže zápis od revizora

A jak to tedy přesně chodí, když revizor zjistí dítě při jízdě načerno? Předá školákovi zápis o provedené kontrole s poučením, aby ho předal doma rodičům. A záleží už jen na dítěti, jestli to opravdu udělá.

Částka přirážky k jízdnému je 705 korun na místě. A pak už suma narůstá. Pokud je pokuta zaplacena do patnácti kalendářních dnů, platí se již 805 korun. Pak se částka zvyšuje ještě výš na 1 505 korun.

Pokud školák ani jeho rodina nezaplatí ani za rok a půl od černé jízdy, vstupuje do případu externí společnost zabývající se vymáháním peněz.

„Výše závisí na době, kdy bude částka uhrazena. Částku tvoří samotná přirážka k jízdnému 1 500 korun a zákonný úrok z prodlení maximálně 170 korun. Takových případů jsou necelé dvě stovky za rok. Stále se v nich navíc opakují stejná jména špatně přizpůsobivých osob,“ uvedl Radim Rovner, šéf dopravního podniku.

Advokátka: Výchovný efekt neroste s výší pokuty

Advokátce Decroix přijde spravedlivé u dětí do patnácti let, aby byli o kontrole informováni rodiče. Rovněž aby měli patnáctidenní lhůtu k úhradě přirážky ve snížené výši.

„Výchovný a preventivní efekt pokuty se totiž nezvýší tím, že se zvýší výše pokuty. Věřím, že i dopravní podnik má zájem na tom, aby přirážka k jízdnému byla především preventivní a od další jízdy načerno odrazovala. To ale u dětí bez spolupráce rodičů půjde jen obtížně,“ míní Decroix.

Školáci navíc nemohou dle jejího mínění uhradit pokutu na místě. „A pevně věřím, že ani neexistuje praxe, kdy by revizor přijal od dětí při kontrole úhradu pokuty na místě. Teprve pokud ani řádně informovaní rodiče přirážku nezaplatí v dané lhůtě, měla by se navyšovat. Upřímně, kdo z nás v dětských letech nezapomněl na pokutu z knihovny, dokud domů nepřišla obálka s výzvou. Většinou pak nastal ‚sekecmazec‘, pokuta byla uhrazena druhý den a my si dali příště velký pozor. Ta obálka byla větší trest než pokuta,“ přirovnala.

Podle vyjádření dopravního podniku se revizoři snaží drobné prohřešky z roztržitosti a nepozornosti u nejmladších dětí vyřešit i domluvou. „Pokutujeme především opakované prohřešky,“ uvedl Radim Rovner. MF DNES ale zná případy, kdy pokuty padly ihned při první zjištěné jízdě načerno.

Přistupují revizoři ke všem cestujícím stejně?

V Jihlavě se také již delší dobu diskutuje mezi cestujícími o jejich poznatcích, že k některým skupinám dětí jsou revizoři benevolentnější. A že je pouze upozorní, aby si bez pokuty vystoupili, pokud nemají jízdenky. 

Přistupují tedy jihlavští revizoři ke všem dětem stejně?

Podle Radima Rovnera se tak snaží v naprosté většině případů cestujících. Mimochodem, černé jízdy dětí do 15 let činí ročně v Jihlavě zhruba devět procent z celkového počtu všech pasažérů přistižených bez platného dokladu.

Podle Rovnera se nyní podnik snaží změnit letitou praxi. „Budeme přestupky písemně oznamovat zákonným zástupcům. Nemáme ale jinou možnost, jak zjistit jména a adresy zákonných zástupců než dotazováním nezletilých. Nechceme děti víc stresovat například městskou policií,“ sdělil ředitel.

Taky se podle něj s kolegy snaží rodiče i děti motivovat ke slušnosti a zodpovědnosti. „Slušné je nekrást a zodpovědné je platit za spotřebované zboží a služby. Spotřebovaná služba bez zaplacení je podle nás krádeží,“ dodal Rovner.

Dopravní podnik chystá pro žáky výuku i zlevnění

Dopravní podnik připravuje ve spolupráci s odborem školství projekt výchovy žáků. Jeho součástí bude podrobné představení dopravního podniku. Dětem chtějí školitelé ukázat i správnou obsluhu odbavovacího systému v trolejbusech a autobusech.

„Koronavirus a distanční výuka nám ale zatím neumožňují program zahájit. Zároveň připravujeme výrazné zlevnění jízdného pro školáky,“ dodal Rovner.

Pro všechny děti ve věku od šesti do čtrnácti let, které nyní jezdí za 1 875 korun ročně, chystá slevu ve výši 1 155 korun. Pokud úpravy tarifu schválí jihlavští zastupitelé, bude stát roční žákovská jízdenka výrazně méně: 720 korun. V takovém případě podnik očekává zvýšení zájmu dětí o cestování MHD a s tím též snížení jízd bez platné jízdenky.

Autor:
  • Nejčtenější

Pacientka z Vysočiny má záškrt, nemoc v ČR nebyla zachycena od roku 1995

V České republice se po sedmadvaceti letech objevila raritní forma záškrtu. O nálezu informovaly Státní zdravotní ústav...

Lidé se ke světským chovají jako k podřadným. Ale jsme slušní, říká kolotočářka

Premium Anna Dykovská jezdí s kolotoči od dětství. Do neděle byla na obří pouti ve Žďáře nad Sázavou. Když usedla k rozhovoru...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cizinci kradli z lesů kulatinu, rychle si přišli na tři čtvrtě milionu

Policistům na Vysočině se podařilo dopadnout organizovanou skupinu, která kradla a do zahraničí ke zpracování vozila...

Žďárská pouť podražila, pár minut na atrakcích stojí i trojciferné částky

Labutě a řetízkový kolotoč za 70 korun, kyvadlo Extreme za stovku, stejně jako autodrom, centrifuga, vyhlídkové kolo...

Žďárský Tokoz vymyslel bezpečnostní zámek, jenž odolá zlodějům i hackerům

Žďárskou rodinnou firmu Tokoz má většina lidí spojenou s visacími zámky. Ty jsou stále nezbytnou součástí nabídky,...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  • Další z rubriky

Trávu na Zelené hoře spásají berani, skvěle nahradí lidské síly

Již třetí sezonu spásá stádo ovcí trávu kolem žďárského poutního kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Svah...

Lidé se ke světským chovají jako k podřadným. Ale jsme slušní, říká kolotočářka

Premium Anna Dykovská jezdí s kolotoči od dětství. Do neděle byla na obří pouti ve Žďáře nad Sázavou. Když usedla k rozhovoru...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vysočina chce chránit cenné lokality, místo dlouhodobých pronájmů je vykoupí

Kraj Vysočina má plán, jak pečovat o zvláště chráněná území a přírodně cenné lokality, u kterých je péče ohrožená a...

Spoj do Brna na Vysočině skončí, úřad zakázal vozit cestující jen po kraji

Spor mezi dopravní společností United Buses a krajskými úředníky na Vysočině pokračuje. Nyní jde o linku přes Dačice,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...

Eurovizi vyhráli Ukrajinci s písní pro matky, čeští We Are Domi nezaujali

Na šedesátém šestém ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Eurovize, který se letos konal v italském Turíně, zvítězil...