Oblíbený Posázavský pacifik letos nejezdí. Lodě se tahají přes les

  11:42aktualizováno  11:42
Vyhledávaný kemp Stvořidla na řece Sázavě i další osady mezi Ledčí nad Sázavou a Světlou nad Sázavou jsou odříznuty od železnice. Místo takzvaného Posázavského pacifiku teď funguje jenom náhradní autobusová doprava. Nezajíždí ale až k řece.

Sjíždění Sázavy je momentálně pro vodáky složitější. Letos je totiž kvůli výluce na trati nedoveze vlak až přímo k řece. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Posázavský pacifik mezi Ledčí nad Sázavou a Světlou nejezdí kvůli opravě železničního mostu u Ledče. Komplikace to je hlavně pro vodáky a turisty, kteří přijeli k Sázavě trávit dovolenou.

„Vlak nejezdí? Opravdu? To jsme nevěděli. Bylo nám divné, že jsme ho v noci neslyšeli. Chtěli jsme si to tady projet právě po železnici. Je to čára přes rozpočet,“ říká mladá dvojice na mostě přes řeku Sázavu.

Fotogalerie

Pokud se vodáci nebo turisté chtějí dostat k zastávce náhradní autobusové dopravy, musejí například od Stvořidel jít do kopce dva kilometry náročným terénem v lese. Autobus zastavuje až na hlavní silnici.

Děti se na vlak těšily zbytečně

Stesky lidí slýchá nejčastěji Zdeňka Tvrdá, zaměstnankyně kempu na Stvořidlech, který provozuje obec Trpišovice.

„Problém to dělá hlavně vodákům a pak lidem, kteří zde zůstanou na pár dní a nemají šanci se prakticky nikam dostat na výlety. Stěžují si, že je na to dráhy neupozornily. Prodají jim lístek a oni to pak musí řešit až na místě, když je autobus místo u řeky vyloží na silnici dva kilometry od místa. Radost z toho rozhodně nemají,“ přitakává.

S plnou vodáckou výbavou se takhle minulý týden spouštěl lesem Miroslav Pala z Prahy. „Loď nám naštěstí vzala sestra autem, ale všechny bágly jsme si vezli sami. O výluce jsme nevěděli. Cesta byla ale dobře značená, řidič autobusu nám ji popsal. Šli jsme to asi půl hodiny,“ vyprávěl, zatímco balil stan a připravoval se na splutí dalšího úseku Sázavy.

Vlak hojně využívají v létě právě vodáci. Když ukončili svou cestu po řece, vraceli se i s loděmi zpět na místo vyplutí nebo si vlakem zajížděli pro auta. Teď je to pro ně komplikovanější. Někteří to podle zaměstnankyně kempu řeší tím, že si berou taxíky.

„My jsme si auta dovezli do Ledče a odtud jsme šli na Stvořidla pěšky,“ líčil jeden z party zlínských vodáků.

Notně zklamané jsou z dovolené u Sázavy rodiny s malými dětmi. „Celou dobu se děti těšily na to, že budou jezdit vláčkem, a nic z toho není,“ vypráví Jaroslav Pihar z Břeclavi, který s přáteli jezdí na Stvořidla už patnáct let. Vlak hojně využívali k výletům do okolí i za nákupy.

Proč zrovna v sezóně, zlobí se starostka

Nesnáze mají i lidé v chatové oblasti ve Smrčné. „Musíme na autobus až do Leštinky a to je pořád do kopce. Pro nás starší už je to namáhavé. Dřív jsem jezdila vlakem nakoupit do Ledče nebo do Světlé. To teď nejde, protože cesta s nákupem až z Leštinky je pro mě nemyslitelná. Když přijela vnoučata, šli jsme vždy jednu cestu na Stvořidla pěšky, zpět vlakem, protože jít obě cesty pěšky je pro malé děti náročné. Teď je po výletech,“ zlobí se chatařka z Jihlavy.

Prázdninová výluka se nelíbí ani starostce Trpišovic Marii Širajchové. „Psala jsem k této výluce připomínky. Nelíbí se mi udělat takový zásah do železniční dopravy právě o prázdninách, v době největší turistické sezony,“ říká.

Podle mluvčího Správy železniční dopravní cesty Marka Illiaše, ale opravu v jiném termínu udělat nešlo.

„Musíme výluky koordinovat podle ročního výlukového plánu, kde jednotlivé výluky na dalších tratích na sebe navazují. Chápeme, že je to přes prázdniny nepříjemné, na druhou stranu právě přes prázdniny je provoz, co se týká cestujících, relativně mírnější, než když jezdí lidé do zaměstnání a děti do školy,“ uvedl.

S tím však starostka nesouhlasí. „Železnice je ztrátová právě přes jaro a zimu. Když konečně přijde sezona, kdy lidé vlakem opravdu jezdí hodně, tak trať uzavřou,“ dodává.

Výluka v okolí Sázavy by měla trvat až do listopadu.

Nejčtenější

Staal gratuloval Nečasovi: Za rok budeme v Carolině slavit Stanley Cup

Martin Nečas (vpravo) slaví se spoluhráči ze Charlotte triumf v Calder Cupu.

Mise s názvem AHL 2018/19 došla v případě hokejisty Martina Nečase svého naplnění. Bývalý útočník Komety Brno pomohl...

Jihlava marně navrhovala opakovaní baráže. Neumožňuje to soutěžní řád

Jihlavští fotbalisté smutní, v baráži s Karvinou postup do nejvyšší soutěže...

Otevřenou výzvu fotbalové Jihlavy, která po baráži o první ligu žádala odstoupení Jozefa Chovance a Martina Wilczeka z...

Volič testoval komisi, objevil chybu a podal návrh na neplatnost voleb

Ilustrační snímek

Výsledky voleb do Evropského parlamentu rozporují dva voliči z Vysočiny. Podle nich pochybily při sčítání přednostních...

Softbalisté nadějný náskok neudrželi, s Japonskem na MS padli

Momentka ze zápasu světového šampionátu softbalistů Česko - Japonsko

Čeští softbalisté neudrželi ve třetím utkání na mistrovství světa s Japonskem nadějný náskok 3:0 a s favoritem v...

Jihlavský šéf: Jsou hranice, kde „diplomatická“ cesta není dostatečná

Nový výkonný ředitel Jihlavy Jan Staněk

Fotbalová Jihlava pokračuje po kontroverzní baráži o první ligu ve veřejné kritice, klub v dalším prohlášení navrhl,...

Další z rubriky

Nová školka stojí, otevření však oddálila o rok výroba lůžek pro seniory

Nová přístavba domova pro seniory v areálu havlíčkobrodské nemocnice je...

V Havlíčkově Brodě vyrostla nová mateřská škola. Budova je postavena, pracuje se na jejím zařízení. Rodiče a děti se na...

Milovník bonsají vytvořil z hromady kamení u domu japonskou oázu klidu

V zahradě Petra Havelky v Kněževsi je na každém kroku vidět patnáct let práce....

Kam ten soused pořád naváží tolik kamení, říkali si před pár lety lidé v Kněževsi na Žďársku. Teď už to vědí. Petr...

Stříbrný, svatební, s Putinem. Sbírka zapalovačů míří do knihy rekordů

Miloslav Jan Šnek z Přibyslavi je jedním z největších sběratelů zapalovačů na...

Miloslav Jan Šnek z Přibyslavi žije v jiném světě. Ve světě zapalovačů. Vášnivý sběratel jich nashromáždil už přes...

Najdete na iDNES.cz