V kulturním domě Ostrov, kde se dvoudenní akce koná, ale bude možné narazit například i na bývalého fotbalistu a věčného bouřliváka Tomáše Řepku. Dnes v 15.00 bude na stánku nakladatelství Grada podepisovat svůj „Fotbalový diář Tomáše Řepky 2019“.
Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě je po pražském literárním festivalu Svět knihy druhou největší akcí tohoto druhu v tuzemsku.
„Letos k nám zavítá přes 170 nakladatelů, kteří představí své knižní novinky a jejich autory. V loňském roce si k nám na veletrh našlo cestu přes 17 tisíc návštěvníků. Věřím, že letos bude návštěvnost ještě vyšší,“ říká ředitelka Podzimního knižního veletrhu Markéta Hejkalová.
Výběr z programu veletrhuPátek 5. 10. 2018
Sobota 6. 10. 2018
|
Stejně jako jiných akcí, tak i brodského knižního festivalu se dotýká letošní výročí vzniku samostatného Československa. Ovšem z úplně jiného úhlu. Mottem veletrhu je totiž „Století samoty - sto let od rozpadu Rakouska-Uherska“.
„Chtěla jsem připomenout, že už sto let nežijeme v takovém sepětí s ostatními národy někdejšího mocnářství. Pozvala jsem proto několik autorů z bývalých rakousko-uherských zemí, jejichž knihy vyšly i v češtině,“ vysvětluje Hejkalová.
Zlo spáchané na hokejistech
A tak do Brodu zavítá například spisovatel Josef Haslinger z Rakouska, který přiveze audioknihu Jáchymov. Publikace se věnuje československým hokejistům perzekvovaným po roce 1948. Krátce po sobotním poledni ji pokřtí hokejové legendy Jan Suchý a Otakar Janecký.
Z Německa se vydá do Brodu Sabine Dittrichová. Přiveze román Potomci mlčení, v němž připomíná osud nuceně odsunutých Němců.
Odraz uplynulého století se promítne rovněž v dalších knižních titulech. Například český historik a spisovatel Jiří Padevět představí svou knihu povídek Ostny a oprátky.
Na veletrh zavítá i Jarmila Doležalová, poslední žijící osoba z nacisty vypálených Ležáků, která bude podepisovat druhé vydání knihy Osud jménem Ležáky.
Za návštěvu stojí také sobotní beseda se Zdenou Mašínovou.
Havlíčkobrodský knižní veletrh ponese i svou vysočinskou stopu. Knižní novinky a tituly představí totiž i několik regionálních autorů.
Například František Hladík dnes po 13. hodině nabídne Pověsti z Pohledu a okolí. Bude to spjaté i s netradiční divadelní prezentací, na které se bude podílet dětský dramatický kroužek Pokustón Pohled.
Nakladatelství Novela bohemica v sobotu představí již třetí díl Pověstí z Vysočiny a ředitel Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod Michal Kamp bude prezentovat reedici knihy Konec 2. světové války na Havlíčkobrodsku.
Napsala o židovské dívce
Významnou osobností letošního veletrhu bude podle ředitelky Markéty Hejkalové spisovatelka Alena Mornštajnová, autorka bestselleru Hana. „Je to příběh židovské dívky z Valašského Meziříčí, do jejíhož osudu zasáhne nejenom válka,“ přibližuje Hejkalová.
S Mornštajnovou se mohou její fanoušci setkat v pátek nejenom na besedě, po níž bude následovat autogramiáda, ale několik vylosovaných šťastlivců může vyhrát dokonce večeři ve společnosti této oblíbené autorky. Spisovatelka bude zároveň předsedkyní poroty soutěže o nejkrásnější knihu veletrhu.