Na knižní veletrh přijede fotbalový bouřlivák Řepka i žena z Ležáků

  8:49aktualizováno  8:49
V Havlíčkově Brodě začíná 28. ročník Podzimního knižního trhu. Loni se na přehlídku nakladatelů, vydavatelů a představení desítek spisovatelů přišlo podívat 17 tisíc lidí, letos by jich mohlo být i víc. Nalákat je mohou známá jména, jako jsou Zdeněk Svěrák, Michal Viewegh či Alena Mornštajnová.

Knižní veletrh je jednou z největších kulturních akcí pořádaných pravidelně v Havlíčkově Brodě. | foto: ČTK

V kulturním domě Ostrov, kde se dvoudenní akce koná, ale bude možné narazit například i na bývalého fotbalistu a věčného bouřliváka Tomáše Řepku. Dnes v 15.00 bude na stánku nakladatelství Grada podepisovat svůj „Fotbalový diář Tomáše Řepky 2019“.

Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě je po pražském literárním festivalu Svět knihy druhou největší akcí tohoto druhu v tuzemsku.

„Letos k nám zavítá přes 170 nakladatelů, kteří představí své knižní novinky a jejich autory. V loňském roce si k nám na veletrh našlo cestu přes 17 tisíc návštěvníků. Věřím, že letos bude návštěvnost ještě vyšší,“ říká ředitelka Podzimního knižního veletrhu Markéta Hejkalová.

Výběr z programu veletrhu

Pátek 5. 10. 2018

 • 10.00 - Zahájení veletrhu
 • 10.15 - Pohrátky, Kukadýlko a Vincek, Vlk a Lucinka - setkání s autorkami a autogramiáda (nakladatelství Elmavia, stánek 113)
 • 10.45 - Eva Tvrdá: Města v Českém Slezsku (Littera Silesia, salonek 1)
 • 11.00 - Samostatnost 1918: společné polsko-česko(slovenské) století. Prezentace vydavatelského cyklu Samostatnost 1918, který reflektuje století Polska a Československa a jejich společné i rozdílné dějiny. (salonek 2)
 • 12.30 - Vít Vlnas představuje knihu Tváří v tvář - Barokní portrét v zemích Koruny české. (prostor PEN)
 • 13.00 - František Hladík: Pověsti z Pohledu a okolí (prostor PEN)
 • 15.00 - Jitka Neradová: Doskočiště protektorát. Audioknihu představuje nakladatelství Tebenas. (prostor PEN)
 • 15.00 - Fotbalový diář Tomáše Řepky 2019. Autogramiáda bývalého fotbalisty na stánku Grada na jevišti.
 • 15.45 - Autogramiáda Jarmily Doležalové st., poslední žijící z vypálených Ležáků - Osud jménem Ležáky (II. vydání, u stánku nakladatelství Ronado, č. 102)
 • 16.15 - Alena Mornštajnová: Hana. Setkání s autorkou (nakladatelství Host, salonek 2)
 • 16.45 - Sabine Dittrich: Potomci mlčení. Setkání a beseda s německou autorkou o cestě do minulosti vlastní rodiny a o vině, pomstě a odpuštění. Pořádá nakladatelství Mladá fronta v salonku 1.
 • 17.30 - Irena Dousková: Rakvičky. Setkání s oblíbenou autorkou pořádá Druhé město v salonku 1.
 • 21.00 - Rock for book 2018. Michal Prokop a Framus Five. A v baru zahraje Václav Koubek. (klub Oko)

Sobota 6. 10. 2018

 • 9.15 - Pověsti z Vysočiny - třetí díl (Novela bohemica, salonek 2)
 • 9.30 - Abhejali Bernardová: Sedmička oceánů. Abhejali jako desátý člověk a čtvrtá žena na světě přeplavala sedm obtížných průlivů, mezi nimi například kanál La Manche či Kanál kostí. (prostor PEN)
 • 9.45 - Americká historička Mary Heimannová hovoří o své knize Československo, stát, který selhal. (salonek 1)
 • 10.00 - Beseda se Zdenou Mašínovou. Pořádá Kartuziánské nakladatelství v prostoru PEN.
 • 11.00 - Kai Donner: Na Sibiři mezi Samojedy (Dauphin, stánek 28)
 • 11.30 - Vráťa Ebr: Encyklopedie pražských ulic - opravník názvů, Praha milostná a další chystané knihy o Praze (prostor PEN) 
 • 11.30 - Radim Uzel. Setkání s autorem (salonek 2)
 • 12.15 - Světlana Glaserová: Trosečník sibiřský - autobiografický příběh o dramatickém útěku před Stalinem (Albatros Plus, salonek 2) 
 • 13.00 - Josef Haslinger: Jáchymov. Beseda s rakouským autorem (salonek 2)
 • 13.00 - Michal Viewegh: Muž a žena. Tradiční setkání s oblíbeným autorem v prostoru PEN
 • 13.00 - Zdeněk Svěrák: Strážce nádrže. Autogramiáda na stánku Grada na jevišti 
 • 13.30 - Arto Paasilinna: Chraň nás Pánbůh před Finem a Tři chlupatá zvířata. Křest knih u stánku Nakladatelství Hejkal, číslo 203
 • 14.15 - Děti a tvůrčí psaní. Beseda o tom, jak poznat v dítěti talent k psaní a podpořit ho (salonek 1)
 • 15.15 - Pavel Lebduška: Dobrodružství slimáka Ludvíka. Prezentace detektivně-špionážního thrilleru a zároveň pohádkového příběhu pro malé i velké (salonek 2)

Stejně jako jiných akcí, tak i brodského knižního festivalu se dotýká letošní výročí vzniku samostatného Československa. Ovšem z úplně jiného úhlu. Mottem veletrhu je totiž „Století samoty - sto let od rozpadu Rakouska-Uherska“.

„Chtěla jsem připomenout, že už sto let nežijeme v takovém sepětí s ostatními národy někdejšího mocnářství. Pozvala jsem proto několik autorů z bývalých rakousko-uherských zemí, jejichž knihy vyšly i v češtině,“ vysvětluje Hejkalová.

Zlo spáchané na hokejistech

A tak do Brodu zavítá například spisovatel Josef Haslinger z Rakouska, který přiveze audioknihu Jáchymov. Publikace se věnuje československým hokejistům perzekvovaným po roce 1948. Krátce po sobotním poledni ji pokřtí hokejové legendy Jan Suchý a Otakar Janecký.

Z Německa se vydá do Brodu Sabine Dittrichová. Přiveze román Potomci mlčení, v němž připomíná osud nuceně odsunutých Němců.

Odraz uplynulého století se promítne rovněž v dalších knižních titulech. Například český historik a spisovatel Jiří Padevět představí svou knihu povídek Ostny a oprátky.

Na veletrh zavítá i Jarmila Doležalová, poslední žijící osoba z nacisty vypálených Ležáků, která bude podepisovat druhé vydání knihy Osud jménem Ležáky.

Za návštěvu stojí také sobotní beseda se Zdenou Mašínovou.

Havlíčkobrodský knižní veletrh ponese i svou vysočinskou stopu. Knižní novinky a tituly představí totiž i několik regionálních autorů.

Například František Hladík dnes po 13. hodině nabídne Pověsti z Pohledu a okolí. Bude to spjaté i s netradiční divadelní prezentací, na které se bude podílet dětský dramatický kroužek Pokustón Pohled.

Nakladatelství Novela bohemica v sobotu představí již třetí díl Pověstí z Vysočiny a ředitel Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod Michal Kamp bude prezentovat reedici knihy Konec 2. světové války na Havlíčkobrodsku.

Napsala o židovské dívce

Významnou osobností letošního veletrhu bude podle ředitelky Markéty Hejkalové spisovatelka Alena Mornštajnová, autorka bestselleru Hana. „Je to příběh židovské dívky z Valašského Meziříčí, do jejíhož osudu zasáhne nejenom válka,“ přibližuje Hejkalová.

S Mornštajnovou se mohou její fanoušci setkat v pátek nejenom na besedě, po níž bude následovat autogramiáda, ale několik vylosovaných šťastlivců může vyhrát dokonce večeři ve společnosti této oblíbené autorky. Spisovatelka bude zároveň předsedkyní poroty soutěže o nejkrásnější knihu veletrhu.

Nejčtenější

Noční obloha nad Českem se opět rozsvěcuje, jev lidé hlásí stále častěji

Noční svítící oblaka nad Jihlavou, jak je zachytil fotograf Petr Lemberk. Jde o...

Opět po roce mohli lidé na Jihlavsku v minulých dnech pozorovat zvláštní úkaz na letní obloze. Po setmění se část nebe...

Puma americká se dostala na Vysočinu, před starostou utekla do pole

Puma americká je druhá největší kočkovitá šelma Ameriky. Může vážit i přes 100...

Puma, která se před časem pohybovala na Jindřichohradecku, je už zřejmě na Vysočině. V sobotu ráno ji pozoroval...

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal Calder Cup pro krále...

Puma mění teritorium, dostala se už na Žďársko. Policie před ní varuje

Puma americká

Velká kočkovitá šelma, kterou v sobotu ráno pozoroval starosta Želiva na Pelhřimovsku, se zřejmě přesunula na Žďársko....

Jeden útok v pátek, druhý v sobotu. Násilí poznamenalo festival v Jihlavě

Ilustrační snímek

O víkendu byli v centru Jihlavy zbiti dva muži. Jeden v pátek večer, druhý v sobotu. Oba incidenty se staly ve stejných...

Další z rubriky

Při ranní nehodě zemřel v Jihlavě motocyklista

V Nové Včelnici se srazilo osobní auto s motocyklem. (1. října 2018)

Ve středu ráno v půl páté zemřel v Jihlavě motocyklista, který havaroval v ulici Brtnická. Provoz na komunikaci je...

Jeden útok v pátek, druhý v sobotu. Násilí poznamenalo festival v Jihlavě

Ilustrační snímek

O víkendu byli v centru Jihlavy zbiti dva muži. Jeden v pátek večer, druhý v sobotu. Oba incidenty se staly ve stejných...

Vídeň v minulosti měnili i jihlavští rodáci, mají tam náměstí i ulice

Socha jihlavského rodáka Rudolfa Panholzera zdobí vídeňský park na dohled od...

Několik jihlavských rodáků se v minulosti výrazně prosadilo ve Vídni. Ať už jde o sochaře Panholzera, lékaře a politika...

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?

Najdete na iDNES.cz