Kapela Jelen si dá skoro půlroční pauzu a vrátí se domů do Přibyslavi

  17:09aktualizováno  17:09
Ještě tento týden absolvuje kapela Jelen vyprodané vánoční koncerty v Brně a Praze. Pak si dají její členové pětiměsíční pauzu. A vrátí se domů na Vysočinu do Přibyslavi, kde většina z nich žije. Právě v tomto svém „rodném“ městě se v květnu Jelen znovu vrátí na pódia speciálním vystoupením.

Jelen čili (zleva) Tomáš Málek, Martin Kasal, Kateřina Tichá, Jindra Polák, Josef Málek, Alexander Smutný, Jan Rek a Ondřej Málek. Ondřej a Josef Málkovi jsou bratři, Tomáš je jejich bratranec. | foto: Archiv skupiny Jelen

Kapela je s Přibyslaví pevně spojená. Z města na Havlíčkobrodsku jsou tři její členové: Málkovi. Dva z nich jsou bratři. Ondřej Málek patří mezi zakladatele skupiny. Letos v ní začal hrát na akordeon i jeho bratr Josef.

„A kytarista Jelenů Tomáš Málek je jejich bratranec,“ usmívá se Martin Kasal, další zakladatel skupiny Jelen. Taky on je samozřejmě z Přibyslavi.

Třeba s Ondřejem Málkem se zná už od školních let. Potkávali se v místním skautském oddíle či v rytmické kostelní skupině.

„Později také v hudební skupině Šatlava, se kterou jsme vystupovali skoro deset let. Potom jsme stáli u zrodu Jelena spolu s Jindrou Polákem, frontmanem skupiny,“ vzpomíná Martin Kasal.

To se psal rok 2012. Tehdy se zakládající členové potkali ve studiu u producenta Martina Ledviny. Ten se již předtím podepsal pod zvuk desek Lenky Dusilové, Marka Ztraceného, Anety Langerové nebo Debbi.

Producentu Ledvinovi, který měl k folku a country blízko a v minulosti hrál například se skupinou Druhá tráva Roberta Křesťana, se spolupráce s Jelenem zalíbila.

„V úplných začátcích kapely Jelen jsme se často scházeli a zkoušeli u nás doma v bývalé konírně. Pražská část kapely si vždycky ráda udělala výlet k nám do Přibyslavi, kde jsme společně našli inspirativní prostředí. Povedlo se nám tady často dotáhnout naše písně do výsledné podoby,“ přibližuje Kasal.

Inspirací pro refrém hitu Magdaléna byla příhoda z tramvaje

V bývalé konírně byl slyšet i jeden z hitů, Magdaléna. Inspirace k tomuto singlu prý přišla jednou v tramvaji.

„Měli jsme napsanou písničku a pořád chybělo doladit refrén. V tramvaji jsem si vyslechl hovor dívky za mnou, která vysvětlovala muži či příteli, proč nebyla v noci doma. Nějak se do toho holka zamotávala. A mně najednou všechno do sebe zapadlo. Než jsem dojel do práce, refrén byl na světě,“ přiblížil zpěvák Jindra Polák vznik jednoho z největších hitů kapely.

Postupně se s nahráváním prvních demosnímků připojili ke kapele další členové. „Jejich počet se ustálil na čísle sedm. S Jeleny také pravidelně vystupuje zpěvačka Kateřina Marie Tichá,“ doplnil Martin Kasal.

A že Jeleni k Vysočině opravdu patří, chtějí dokázat příští rok 18. května. V tento den uspořádají hudební večer s názvem „Jelen & přátelé doma“ v areálu pod přibyslavským zámkem.

„Pro akci jsme vybrali místo s jedinečnou atmosférou, které pamatuje několik ročníků Šatlava festu. Kapacita areálu bude přizpůsobena pohodlí návštěvníků,“ pozval Martin Kasal. Doma v Přibyslavi Jelen naposledy koncertoval minulý rok ve farní stodole.

„Pomůžou nám Bandjeez s Davidem Stypkou, kteří s námi odjeli dvě společná turné. Proto byli první, na koho jsme se obrátili, jestli by společně s námi v Přibyslavi nezahráli,“ popsal květnovou akci baskytarista Ondřej Málek.

Na stejné akci se podle něj návštěvníci můžou těšit na kapelu Poetika a písničkářku Terezu Balonovou, která absolvuje s Jelenem již končící předvánoční turné. Vstupenky už jsou v předprodeji.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Autoškoly končí s výukou jízdy na motorkách, stala se pro ně rizikem

Žák po zvládnutí techniky jízdy na cvičišti jezdí v provozu sám. Instruktor na...

Získat řidičský průkaz na motocykl je v poslední době výrazně složitější a dražší. Některé autoškoly už dokonce tuto...

Po poruše tahače blokovali D1 odpočívající řidiči, kolona měla 30 kilometrů

Porucha kamionu ucpala dálnici D1 ve směru na Brno.

Porouchaný kamion ráno blokoval dálnici D1 v zúžení na 141. kilometru u Velkého Meziříčí ve směru na Brno. Jeden pruh...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Neústupný farmář soud prohrál, obchvat Havlíčkova Brodu se může stavět

Ilustrační snímek

Zahájení stavby jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu už po administrativní stránce nic nebrání. Krajský soud v...

Těžké stroje lesníků poničily zbytky středověkého hornického náhonu

Vedoucí archeologického oddělení Muzea Vysočiny David Zimola u Rantířova, na...

Důsledkem kůrovcové kalamity nejsou jen zdecimované smrkové porosty, ale také zničená středověká technická památka u...

Další z rubriky

Brodští parkouristé mají sen, chtějí zbudovat první halu na Vysočině

Protože jsou ve skupině pouze studenti a někteří z nich docházejí na stavební...

Havlíčkův Brod by se mohl stát prvním městem na Vysočině a teprve čtvrtým v České republice, v němž by zájemci našli...

750 stupňů a 70 minut. Krematorium ukázalo, jak končí cesta člověka

Přípravy stavby jihlavského krematoria podle projektu Milana Blahuta začaly v...

Česká republika je globální velmocí v oboru pohřbívání žehem. V tuzemsku je 27 krematorií, což je nejvíce na světě na...

Na nové trase hradem Roštejn turisté zažijí pravou loveckou hostinu

Kastelánka hradu Roštejn Kateřina Rozinková má napilno. Veškeré stavební práce...

Další etapa obnovy interiérů a exteriérů loveckého hradu Roštejn u Telče se blíží ke konci. Po loňském zpřístupnění...

Najdete na iDNES.cz