Sobota 18. ledna 2020, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 18. ledna 2020 Vladislav

V Havlíčkově Brodě otevřou nové mikrojesle, zájem o ně je obrovský

  12:06aktualizováno  12:06
Pracujícím rodičům malých dětí bude od nového školního roku v Havlíčkově Brodě k dispozici nová služba. Family Point začne provozovat mikrojesle, kde se až na osm hodin denně postarají o děti ve věku od půl roku do čtyř let. O novinku je mimořádný zájem, kapacitu však navýšit nelze.

Mikrojeslí v posledních letech v celé republice přibývá. Zatím nejrozšířenější síť mají ve Zlínském a Jihomoravském kraji, kde jich je podle ministerstva práce a sociálních věcí v provozu sedmnáct, respektive šestnáct. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Mikrojesle vznikly díky podpoře evropských fondů v zařízení fungujícím pod hlavičkou Informačního a poradenského centra Vysočina. Pro rodiče bude tato služba zcela zdarma. Fungovat začnou od pondělka, poprvé se do nich ale zájemci budou moci podívat už ve čtvrtek 29. srpna odpoledne, kdy bude den otevřených dveří.

„Mnohé maminky řeší, jak se po porodu vrátit zpět do práce. Nemohou si dovolit být třeba tři roky na rodičovské dovolené, ale o jejich malé děti se nemá kdo postarat. Tento typ služby přitom v Havlíčkově Brodě ve větší míře chybí,“ vysvětlila Darja Čapková z vedení Family Pointu, proč se k otevření mikrojeslí odhodlali.

Nepůjde však o klasické jesle. Mikrojesle jsou trochu jiným typem zařízení. Fungují na principu dětských skupin. Proto mohou maximálně na osm hodin denně zajistit péči nejvýše o čtyři děti. Starat se o ně bude jedna chůva.

Místa v nových mikrojeslích budou sdílená. Znamená to, že pokud zapsané dítě nebude moci přijít, volné místo mohou využít další rodiče.

„Už teď víme, že některé děti budou docházet třeba jen na dva dny v týdnu, jiné jen na dopoledne. Stát se může, že některé děti budou nemocné. Volné kapacity zaplníme dalšími dětmi,“ popisuje Čapková.

Pokud dítě nepřijde, chůva bude volat dalším rodičům v pořadí

Jesle budou v provozu každý všední den, vždy od čtvrt na osm ráno do čtvrt na čtyři odpoledne. Sídlit budou v prostorách Českého svazu žen (ČSŽ) v Horní ulici, jen pár desítek metrů od Havlíčkova náměstí.

Fotogalerie

K dispozici tu budou mít celé jedno patro. Family Point ve spolupráci právě s ČSŽ nechal interiéry nově upravit a vybavit. „Dělali jsme nové podlahy i třeba sprchu. Prostory jsme vybavili, k dispozici bude například i myčka, a zařídili nábytkem a hračkami,“ dodala Darja Čapková.

O novou službu je v Havlíčkově Brodě nebývalý zájem. Kapacita se naplnila téměř okamžitě po oznámení záměru už dlouho před prázdninami. „Ale rodiče stále volají a ptají se. Třeba jen minulý týden se jich ozvalo pět. Zapíšeme je do pořadníku a v případě uvolnění místa na konkrétní den či čas, je budeme kontaktovat,“ konstatovala Čapková.

Jesle jako takové v Havlíčkově Brodě už řadu let nejsou. Pod hlavičkou města fungovaly do poloviny roku 2005. Poté byly kvůli nezájmu rodičů zrušeny. I když se v posledních letech tento trend obrátil a rodiče znovu po jejich zřízení začali volat, radnice je obnovovat nehodlá.

Brod spoléhá pouze na soukromé a komerční hlídací služby

„Rodiče malých dětí mají ve městě několik dalších možností, kam malé děti umístit. Dnes už hlídání malých dětí nabízí vícero komerčních subjektů. Podle mých informací má navíc další zařízení na bázi jeslí během příštího školního roku vzniknout v Kyjovské ulici,“ řekl havlíčkobrodský místostarosta Vladimír Slávka.

Mikrojesle v Česku

Podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí bylo do dnešního dne v celé republice v provozu celkem 72 mikrojeslí, zdaleka nejvíc ve Zlínském a Jihomoravském kraji, naopak v Libereckém ani jedny. Na Vysočině dosud fungují tři - v Novém Městě na Moravě, v Jemnici a v Třebíči. V letošním školním roce by v celé republice měly přibýt další čtyři desítky těchto zařízení.

Jak ale dodal, město tyto vesměs soukromé aktivity podporuje. Například právě Family Pointu poskytlo na vybavení mikrojeslí dar ve výši deseti tisíc korun.

„Osobně nejsem příznivcem toho, aby matky brzy po porodu utíkaly zpět do práce. Bohužel, dnešní doba je tak hektická, že si prostě řada z nich z mnoha důvodů nemůže dovolit být na tříleté rodičovské,“ poznamenal Slávka.

I přes velký zájem rodičů se ale nově vznikající mikrojesle ve Family Pointu ani časem nerozšíří. Kapacitu čtyř dětí vzhledem k principu fungování zařízení navýšit nelze.

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

  • Další z rubriky

Před 190 lety se v Herálci narodil jeden z nejslavnějších českých malířů

Před 190 lety se na zámku v Herálci u Havlíčkova Brodu narodil budoucí slavný malíř, jeden z nejvýznamnějších českých...

OBRAZEM: Na Vysočině bývávaly zimy, že do závějí zapadaly vlaky

„To za našich mladých let bývávaly zimy,“ slýcháme často od pamětníků. Zatímco minulá zima byla na sníh bohatá, ta...

Bez deštníku nebo s ním. Tichánková a Skopeček spolu prošli jeviště i život

Věra Tichánková se s Janem Skopečkem, svým hereckým kolegou a budoucím manželem, seznámila v jihlavském divadle. „Bylo...

Jednadvacáté století si žádá něco jiného, obhajuje Žďár změnu infocentra

Turistické informační centrum ve Žďáře nad Sázavou, umístěné v budově radnice, změní podobu. Pod svá křídla ho převezme...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz