Před lety byly na pokraji zániku. Teď se dětské jesle v Chotěboři na Havlíčkobrodsku potýkají s tak obrovským zájmem rodičů, že budou muset rozšířit kapacitu téměř na dvojnásobek.
„Jsou to ale mnohem příjemnější starosti než před lety. Gratulujeme si, že jsme tehdy jesle nezavřeli,“ spokojeně konstatoval chotěbořský starosta Tomáš Škaryd (ČSSD).
Jesle v Chotěboři patří k jedněm ze dvou obdobných zařízení v Kraji Vysočina. Mimo ní už jsou jen v Jihlavě. V minulosti je měla i další města, například Havlíčkův Brod a Třebíč. Přibližně před deseti lety se ale kvůli malému zájmu jesle hromadně rušily. „Nám se je podařilo udržet, ten krok nyní doceňujeme,“ dodává Škaryd.
Jesle v desetitisícové Chotěboři jsou městským zařízením. Nabízí denní docházku pro děti už od novorozeneckého věku do tří let. Kapacitu nedávno rozšířily z 15 na 21 dětí - je využitá na sto procent. „V letošním školním roce jsme museli z kapacitních důvodů až padesát dětí odmítnout,“ uvedla až neskutečné číslo ředitelka jeslí Markéta Pfefferová.
Zařízení se rozroste o 18 míst, ta se naplní i v dalších letech
Město proto uvažuje, že přes léto nechá pro potřeby jeslí adaptovat jednu ze tříd mateřské školy. Obě zařízení totiž obývají společný areál na křižovatce ulic Na Chmelnici a Kosmonautů. „Velmi vážně o tom přemýšlíme. Uvolnit jednu třídu pro školku by nebyl problém, jesle by ji potřebovaly,“ pravil Škaryd.
Ceny jeslí v Chotěboři a dalších městech v krajiChotěboř Celodenní docházka - 1 300 Kč + 28 Kč/den za jídlo Docházka 46 hodin v měsíci - 800 Kč Hlídací služba - 50 Kč/hodina Jihlava Celodenní docházka - 2 000 Kč + 28 Kč/den za jídlo Havlíčkův Brod - MŠ Domeček (pro děti od 2 let) Celodenní docházka - 2 250 Kč + 28 Kč/den za jídlo - Mamma Centrum Hlídání - 50 Kč/hodina Za dva sourozence - 80 Kč/hodina - Mateřské centrum Zvoneček Celodenní docházka (od 6.45 do 13.00) hodin - 2 000 Kč/měsíc* Pozn. *) Cena platí při docházce pět dní v týdnu, při menším počtu dnů se úhrada snižuje až na 700 Kč/měsíc – při využití služeb Zvonečku jeden den v týdnu. |
„Vytvořili bychom v ní zcela nové oddělení. Mělo by kapacitu přibližně 18 míst,“ poznamenala Pfefferová. Stavební úpravy by neměly být složité, podle optimistické varianty by se ty nejmenší děti mohly do bývalé školky nastěhovat už od září.
Podle chotěbořského starosty není velký zájem o jesle jen chvilkovou záležitostí. I když se to u takto malých dětí velice těžko předpovídá, ubývat by jich nemělo. „Podle našich odhadů by se i v příštích letech měla držet porodnost na Chotěbořsku na podobných číslech jako nyní,“ domnívá se Škaryd.
Městské jesle se přitom ale neopírají jen o Chotěbořsko. „Máme tady děti z celého Havlíčkobrodska a o naše zařízení se zajímají i rodiče ze vzdálenějších míst, jako je třeba Humpolecko a Pelhřimovsko,“ podotkla Markéta Pfefferová.
V minulosti na Havlíčkobrodsku fungovaly jesle dvoje. Vedle Chotěboře byly i v Havlíčkově Brodě. Touto dobou přesně před deseti lety však ty brodské před sebou měly poslední měsíc své existence. V září 2005 se už neotevřely.
„Objevili se pouze tři zájemci, kteří by od září vodili děti do jeslí,“ vysvětlovala to tehdejší vedoucí městského odboru sociální péče a zdravotnictví Ivana Křížová.
Děti po dvouleté rodičovské braly pouze soukromé služby
V dnešní době by to určitě bylo jinak. Mnoho maminek po porodu spěchá do práce a o děti se musí někdo postarat. Ve městě proto od té doby vznikly hned dva kluby, které nabízejí hlídání i těch nejmenších dětí. A v letošním školním roce v Brodě poprvé funguje také soukromá školka, která přijímá děti už od dvou let.
„Díky ní máme tuto situaci v Brodě vyřešenou. O znovuotevření klasických jesliček neuvažujeme,“ nechala se slyšet brodská místostarostka Ivana Mojžyšková (ČSSD).
„A pak si myslím, že dětem do tří let je nejlépe u maminky, nikoliv v jeslích,“ dodala.
Zřízení klasických jeslí zcela od základů už by v dnešní době bylo i podle Pfefferové nesmírně složité. Normy pro ně se postupně zpřísňovaly. Jesle, které přežily, se jim přizpůsobovaly postupně. Nové by do nich musely skočit okamžitě.
„Byly by to tak vysoké momentální investice, že by se to nejspíš nevyplatilo,“ myslí si ředitelka chotěbořských jeslí.
O děti se v jeslích starají speciálně vyškolené chůvy a zdravotní sestry. Právě díky nim se zařízení může starat i o novorozence. Pro malé děti je důležitý pravidelný režim a hlavně mít kolem sebe známé tváře a rodinné prostředí. Miminka potřebují i specifické vybavení a zacházení.
Podle Pfefferové ale tak malých dětí je v jesličkách minimum. „Nejvíce máme dětí dvouletých,“ říká. Spousta maminek si bere jen dvouletou rodičovskou a pak znovu nastupují do práce, školky děti přijímají až od tří let. Tyto děti už mají režim podobný tomu ve školce - přes den si hrají, cvičí, malují nebo zpívají, při pěkném počasí jdou na zahradu. Po obědě následuje odpočinek, během odpoledne si je vyzvedávají rodiče.