Stavba diskutované cyklostezky u Sázavy stojí, dělníky překvapila skála

  11:53aktualizováno  11:53
Na diskutované stavbě nové cyklostezky podél Sázavy v Havlíčkově Brodě se nepracuje a nabírá zpoždění. Je to způsobeno nečekaně tvrdým podložím pod řekou. Letos už se cyklostezku dodavatelské firmě dokončit nepovede.

Kvůli problémům s příliš pevným podložím stavba diskutované cyklostezky v Havlíčkově Brodě momentálně stojí. Dodavatelská firma čeká na speciální techniku z Polska. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Je to tak. Práce bohužel neběží podle plánu. Dojde tam ke zpoždění, které ovlivní termín dokončení celé cyklostezky,“ potvrdil havlíčkobrodský místostarosta Libor Honzárek (TOP 09).

Že je v místě stavby skála, se vědělo z průzkumů už předem. Že ale bude tak pevná, stavebníky překvapilo.

„Nepodařilo se ji prorazit piloty. Museli jsme nechat projekt přepracovat a použít jiný postup. Technologie na to jsme sehnali až v Polsku, firma je bude muset přivézt,“ přiblížil Honzárek.

Prorazit koryto Sázavy je nutné kvůli lávce, která nad hladinou řeky podjede kamenný silniční most u kostela svaté Kateřiny. Kovovou konzolu měly původně držet piloty zaražené hluboko v zemi.

Optimistická varianta padá, asfaltovat by se mělo až na jaře

Náhradní řešení bude postavené na stejném principu.

Fotogalerie

„Jen klasické piloty nahradí takzvané mikropiloty. Ty jsou tenčí, mají průměr jen asi patnáct centimetrů. Ty už by se mělo podařit zarazit. V celé České republice ale momentálně není volný stroj, který by to dokázal,“ dodal brodský místostarosta.

Celá anabáze bude mít podstatný vliv na termín dokončení stavby cyklostezky. Dnes je již jisté, že asfaltový povrch bude moci být položen až na jaře. Tudíž padá optimistická varianta, podle níž se mohli první cyklisté po stezce projet už na podzim.

„Na podzim už nestihneme všechny stavební úkony, na které je potřeba lepší počasí. Domluvíme se proto s firmou na prodloužení termínu dokončení díla,“ vzkázal Libor Honzárek.

Kritikům vadí cena, stezku spojují s podnikajícím místostarostou

Současné potíže na stavbě jen prohloubily kritiku ze strany některých odpůrců této cyklostezky. Ti se pozastavují především nad cenou 24 milionů za úsek dlouhý pouhých 300 metrů. V průměru tak vychází jeden metr stezky na osmdesát tisíc korun. A to právě kvůli speciální lávce pod kamenným mostem.

Kritici namítají, že nejde o stavbu pro všechny, ale jen pro hrstku cyklistů. Někteří spojují zahájení stavby s tím, že do pozice místostarosty města usedl Zbyněk Stejskal (ODS), který u nově budované stezky spoluvlastní obchod s cyklistickým vybavením. Stejskal ale nařčení opakovaně odmítá.

„Projekt vznikal dávno před tím, než jsem vůbec do komunální politiky vstoupil,“ uvedl.

Okruh po nábřeží z obou stran řeky je pro některé kritiky drahý luxus. „Raději bych u hotelu Slunce vybudoval náplavku pro všechny,“ nelíbí se záměr města například Karlu Stýblovi.

„Zamýšlí se někdo nad účelností vynaložených peněz na vyasfaltované cyklistické cesty? Vyasfaltovaný okruh patří na veřejná sportoviště. Chodníky by měly být dlážděné, cyklostezky šotolinové,“ dodává častý kritik brodské radnice.

Lidi rozčílilo kácení stromů na nábřeží i překopnutý plynovod

Mnoho lidí nadzvedlo už samotné zahájení výstavby stezky. Práce začaly v červenci tím, že firma vykácela několik vzrostlých stromů, které na nábřeží stály.

Město ke kácení mělo povolení už z roku 2017. „Záměr výstavby bohužel nebylo možné realizovat jiným technickým řešením tak, aby stávající dřeviny zůstaly zachovány,“ vysvětlovala před dvěma měsíci mluvčí městského úřadu Alena Doležalová. Město slibuje náhradní výsadbu.

Na konci srpna pak stavebníci naštvali ještě víc obyvatel města. Při výkopových pracích se jim podařilo překopnout jedno z hlavních plynových vedení ve městě. Stovky obyvatel byly bez dodávek plynu téměř celý den.

Přes všechny problémy vedení radnice mnohamilionovou investici opakovaně obhajuje.

„Tato cyklostezka je potřebná a dlouho plánovaná. Kolem hotelu Slunce je jediný úsek v zastavěné části města, kde cyklostezka podél řeky chybí. Lidé už nebudou muset na kolech přes kruhový objezd nebo po chodníku na kamenném mostě. Za investicí jednomyslně stojí celé vedení města, všechny odbory i výbory zastupitelstva,“ vzkázal Zbyněk Stejskal.

Stavba kontroverzní cyklostezky byla zahájena v červenci 2019:

  • Nejčtenější

Kurz 430, že dá gól. A on ho dal. Sázejícím tak vystřelil desítky tisíc

V souboji s Třebíčí vstřelil gól, který prakticky nic neřešil, ovšem hned v několika domácnostech po celé republice je...

Před pěti lety útočnice zabila studenta u šaten, jeho otec cítí zlost

Roky běží, emoce zůstávají. Na den přesně před pěti roky se odehrál krvavý útok ve žďárské střední obchodní škole....

Chomutov deklasoval Porubu, Budějovice udolaly Frýdek Místek

Sedm zápasů 12. kola měla na programu první hokejová liga. Lídr z Poruby zavítal na led Chomutova, odkud si odvezl...

Řidiči našli u silnice mrtvého chlapce, jeho smrt vyšetřuje policie

Policisté na Havlíčkobrodsku zjišťují okolnosti smrti šestnáctiletého mladíka, kterého našli řidiči v sobotu nad ránem...

Premium

Zranila nás stejným nožem. Na smrtící útok ve škole myslí vyjednavač často

Tři centimetry hluboká rána na hlavě, tři široká, na tři stehy. Takové zranění si policejní vyjednávač Petr Gruber...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Snižte nájemné, nebo odejdeme. Úřad práce zatlačil Přibyslav do kouta

Odpusťte nám nájemné, nebo u vás zrušíme pobočku. Takto ultimativně chápe radnice v Přibyslavi žádost, kterou jí zaslal...

OZS-400 Vepříkov. Nenápadným domkem procházely hovory Varšavské smlouvy

Když nedávno v malé obci Vepříkov na severu Havlíčkobrodska dělali výkopy pro kanalizaci, lžíce bagru dvakrát o cosi v...

Žďár zavede příští rok chytré semafory, zrychlí městskou dopravu

Rychlejší průjezd autobusů MHD, plynulejší provoz i snazší řešení kolizních situací na silnicích. Taková proměna...

Moštárny mají extrémně špatnou sezonu. Není ovoce, a tak zejí prázdnotou

Jen velmi krátkou sezonu letos očekávají provozovatelé moštáren na Vysočině. Lidé si oproti extrémně úspěšnému loňskému...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz