Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 25. března 2023 Marián

U Sázavy začala stavba drahé cyklostezky, lidi pobouřilo kácení stromů

  13:39
V Havlíčkově Brodě začala stavba další části cyklostezky podél řeky Sázavy. Dlouho dopředu avizovanou investici však veřejnost přijímá se značnými rozpaky. Mnoho lidí nadzvedlo kácení stromů i cena 300 metrů dlouhého úseku. Ta činí zhruba čtyřiadvacet milionů korun.

Nový úsek cyklostezky se staví v úseku mezi kostelem svaté Kateřiny a mostem přes Sázavu u katastrálního úřadu. Asfaltová cesta povede po levém břehu za hotelem Slunce. Jedná se o dosud jediný chybějící úsek cyklostezky podél Sázavy v centru města.

„Díky nové cyklostezce podél levého břehu řeky Sázavy vznikne v zastavěném území města ucelená trasa pro pěší a cyklisty,“ vyzdvihla mluvčí havlíčkobrodské radnice Alena Doležalová.

Práce na stavbě začaly v minulém týdnu. A pro část veřejnosti ne zrovna šťastně. Dodavatelská firma začala kácením vzrostlých stromů. Proti tomu se okamžitě na sociálních sítích ohradily desítky lidí.

„To už fakt není možné,“ komentovala na Facebooku Dita Netolická. „To nemyslí vážně,“ zlobila se i Kateřina Appeltová. „Zeleně všude ubývá, tak proč ještě nepokácet zdravé stromy, že?“ přidala se Petra Vacková.

Útoky míří i na místostarostu, který má u stezky cykloobchod

Podobných příspěvků pod fotografiemi pokácených vzrostlých stromů jsou desítky. Mnozí diskutující jdou ještě dál. Objevují se hodně peprné výrazy i nadávky a výpady směrem k současnému vedení města.

Někteří stavbu cyklostezky třeba spojují s osobou místostarosty Zbyňka Stejskala (ODS). Ten byl před nástupem na radnici spolumajitelem obchodu s cyklistickými potřebami u kamenného mostu. Přímo kolem prodejny má stezka vést.

„Místostarosta potřebuje, aby mu ke krámu vedla cyklostezka, když prodává kola,“ tvrdí Josef Dočekal.

Stejskal ale nařčení odmítá. „Projekt vznikal dávno před tím, než jsem vůbec do komunální politiky vstoupil. Teprve nyní se podařilo nalézt finance a získat potřebné pozemky. Že zrovna u cyklostezky bude můj obchod, je trochu hloupá náhoda. S prodejnou ale cyklostezka nemá vůbec nic společného,“ uvedl Stejskal.

V plánu havlíčkobrodské radnice je vybudování této části cyklostezky už nejméně pět let. Podle Stejskalova kolegy místostarosty Libora Honzárka (TOP 09) je to poslední část, která propojí již hotové části cyklostezky.

Podél asfaltky nechá město zasadit osmadvacet jiných stromů

„Při cestě skrz město nebudou cyklisté muset složitě přejíždět na mosty. Za touto investicí si pevně stojíme,“ vzkázal Honzárek.

Podle Doležalové bylo kácení všech stromů povoleno rozhodnutím odboru životního prostředí městského úřadu už v roce 2017.

„Záměr výstavby, bohužel, nebylo možné realizovat jiným technickým řešením tak, aby stávající dřeviny zůstaly zachovány,“ vysvětlila.

Bez zeleně ale nová stezka nezůstane. Podél ní nechá město vysázet stromy nové.

„Na dotčených pozemcích vysadíme náhradní dřeviny, a to šestnáct dubů letních a dvanáct temnoplodců černoplodých,“ ujistil Beno Trávníček z odboru životního prostředí.

Za extrémní cenou je unikátní lávka pod kamenným mostem

Obyvatelé města se podivují i nad vysokou cenou stezky. Budování třísetmetrového úseku by mělo vyjít na 24 milionů korun. V průměru tak bude jeden metr cyklostezky stát 80 tisíc. Půjde o jednu z nejdražších cyklostezek široko daleko. Polovinu nákladů uhradí dotace.

„Součástí stavby budou dva mostní objekty, a to lávka podél řeky Sázavy pod mostem u svaté Kateřiny a most přes potok Žabinec. Vybudována bude také opěrná nábřežní zeď podél řeky a nebude chybět veřejné osvětlení. Cyklostezku doplní odpočívadlo a zahradní úpravy,“ popsal, co vše bude v ceně, vedoucí odboru rozvoje města Josef Beneš.

Právě lávka pod kamenným mostem u kostela svaté Kateřiny stavbu prodraží nejvíce. „Na levé straně řeky, kudy cyklostezka povede, není žádný břeh, koryto začíná hned u pilíře mostu. Bylo třeba přijít na to, jak tudy stezku vést, aniž by narušila průtočný profil řeky a aniž by ji poškodila případná velká voda,“ popsal už dříve Honzárek.

Půjde o zajímavý architektonický prvek, tvrdí místostarosta

Projektanti řešení našli, je však nákladné a stavebně náročné. Pod krajním obloukem mostu protáhli stezku po lávce široké tři a čtvrt metru. Cyklisté by měli projíždět přibližně půl metru nad vodní hladinou a dva a půl metru pod kamennou mostní klenbou.

Speciální konstrukci by měly nést piloty zaražené pod konzolí do dna řeky mimo osu lávky tak, aby nebránily průtoku vody. Konzole by měla odolat případné velké vodě a neměla by při eventuálních povodních mostní oblouk ucpat.

„Bude to velice zajímavý architektonický prvek,“ domnívá se Libor Honzárek.

Výstavba cyklostezky by měla trvat nejméně do podzimu. Je možné, že ještě před zimou bude k dispozici veřejnosti. Vedení města ale s jejím otevřením počítá spíše až na jaře příštího roku.

  • Nejčtenější

Další rána pro České dráhy. Linku do Brna přes Vysočinu jim vyfoukl RegioJet

Železniční spojení mezi Prahou a Brnem přes Havlíčkův Brod bude provozovat RegioJet. Ve výběrovém řízení, kam se...

Náledí, náraz autobusu. Matka s dvěma syny přišla ve vteřině o bydlení i práci

Premium Byla sobota 25. února nedlouho po poledni. Sněžilo, silnice namrzaly. Matka samoživitelka Eva Vrátná byla se dvěma syny...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Někdy mám pocit, že jsem právě spadl z Měsíce, komentuje Jiří Holík dnešní svět

Premium Legendární hokejový útočník Jiří Holík na první pohled vypadá, jako by se ho ubíhající čas absolutně netýkal. V...

Zemřel František Prosecký, velký bystřický sběratel s tatrováckým srdcem

Rodina a přátelé se jen těžko vyrovnávají se zprávou o úmrtí Františka Proseckého z Bystřice nad Pernštejnem. Známý...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V bílé tmě na D1 bouralo 231 aut, od největší nehody v Česku uplynulo 15 let

Vraky aut, na dvacet tisíc lidí uvězněných v kolonách a několik hodin neprůjezdná dálnice D1. Tak před patnácti lety...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Pouť má zmizet z náměstí natrvalo, radnice ji chce v zámeckém parku

Letošní Svatováclavská pouť ve Světlé nad Sázavou se znovu bude konat v zámeckém parku. A to i přesto, že proti tomuto...

Hrady a zámky se za týden otevřou, Telč se chce stát Krumlovem Vysočiny

Památky ožívají. Hrady a zámky ve správě Národního památkového ústavu zahájí sezonu první dubnový víkend. Na turisty se...

Chystaná aréna čelí námitkám k výběrovému řízení i příliš obtěžující demolici

Hned po dvou liniích se vedou námitky, které v posledních dnech zaregistrovalo vedení jihlavské radnice, připravující...

Vodaři na Žďársku mají nové vedení, chce kanalizaci i do menších obcí

Investice do odkanalizování menších obcí nebo do řešení nedostatku kvalitní vody i mimo velká města žďárského regionu....

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...