U Sázavy začala stavba drahé cyklostezky, lidi pobouřilo kácení stromů

  13:39aktualizováno  13:39
V Havlíčkově Brodě začala stavba další části cyklostezky podél řeky Sázavy. Dlouho dopředu avizovanou investici však veřejnost přijímá se značnými rozpaky. Mnoho lidí nadzvedlo kácení stromů i cena 300 metrů dlouhého úseku. Ta činí zhruba čtyřiadvacet milionů korun.

Nový úsek cyklostezky se staví v úseku mezi kostelem svaté Kateřiny a mostem přes Sázavu u katastrálního úřadu. Asfaltová cesta povede po levém břehu za hotelem Slunce. Jedná se o dosud jediný chybějící úsek cyklostezky podél Sázavy v centru města.

„Díky nové cyklostezce podél levého břehu řeky Sázavy vznikne v zastavěném území města ucelená trasa pro pěší a cyklisty,“ vyzdvihla mluvčí havlíčkobrodské radnice Alena Doležalová.

Práce na stavbě začaly v minulém týdnu. A pro část veřejnosti ne zrovna šťastně. Dodavatelská firma začala kácením vzrostlých stromů. Proti tomu se okamžitě na sociálních sítích ohradily desítky lidí.

„To už fakt není možné,“ komentovala na Facebooku Dita Netolická. „To nemyslí vážně,“ zlobila se i Kateřina Appeltová. „Zeleně všude ubývá, tak proč ještě nepokácet zdravé stromy, že?“ přidala se Petra Vacková.

Útoky míří i na místostarostu, který má u stezky cykloobchod

Podobných příspěvků pod fotografiemi pokácených vzrostlých stromů jsou desítky. Mnozí diskutující jdou ještě dál. Objevují se hodně peprné výrazy i nadávky a výpady směrem k současnému vedení města.

Fotogalerie

Někteří stavbu cyklostezky třeba spojují s osobou místostarosty Zbyňka Stejskala (ODS). Ten byl před nástupem na radnici spolumajitelem obchodu s cyklistickými potřebami u kamenného mostu. Přímo kolem prodejny má stezka vést.

„Místostarosta potřebuje, aby mu ke krámu vedla cyklostezka, když prodává kola,“ tvrdí Josef Dočekal.

Stejskal ale nařčení odmítá. „Projekt vznikal dávno před tím, než jsem vůbec do komunální politiky vstoupil. Teprve nyní se podařilo nalézt finance a získat potřebné pozemky. Že zrovna u cyklostezky bude můj obchod, je trochu hloupá náhoda. S prodejnou ale cyklostezka nemá vůbec nic společného,“ uvedl Stejskal.

V plánu havlíčkobrodské radnice je vybudování této části cyklostezky už nejméně pět let. Podle Stejskalova kolegy místostarosty Libora Honzárka (TOP 09) je to poslední část, která propojí již hotové části cyklostezky.

Podél asfaltky nechá město zasadit osmadvacet jiných stromů

„Při cestě skrz město nebudou cyklisté muset složitě přejíždět na mosty. Za touto investicí si pevně stojíme,“ vzkázal Honzárek.

Podle Doležalové bylo kácení všech stromů povoleno rozhodnutím odboru životního prostředí městského úřadu už v roce 2017.

„Záměr výstavby, bohužel, nebylo možné realizovat jiným technickým řešením tak, aby stávající dřeviny zůstaly zachovány,“ vysvětlila.

Bez zeleně ale nová stezka nezůstane. Podél ní nechá město vysázet stromy nové.

„Na dotčených pozemcích vysadíme náhradní dřeviny, a to šestnáct dubů letních a dvanáct temnoplodců černoplodých,“ ujistil Beno Trávníček z odboru životního prostředí.

Za extrémní cenou je unikátní lávka pod kamenným mostem

Obyvatelé města se podivují i nad vysokou cenou stezky. Budování třísetmetrového úseku by mělo vyjít na 24 milionů korun. V průměru tak bude jeden metr cyklostezky stát 80 tisíc. Půjde o jednu z nejdražších cyklostezek široko daleko. Polovinu nákladů uhradí dotace.

„Součástí stavby budou dva mostní objekty, a to lávka podél řeky Sázavy pod mostem u svaté Kateřiny a most přes potok Žabinec. Vybudována bude také opěrná nábřežní zeď podél řeky a nebude chybět veřejné osvětlení. Cyklostezku doplní odpočívadlo a zahradní úpravy,“ popsal, co vše bude v ceně, vedoucí odboru rozvoje města Josef Beneš.

Právě lávka pod kamenným mostem u kostela svaté Kateřiny stavbu prodraží nejvíce. „Na levé straně řeky, kudy cyklostezka povede, není žádný břeh, koryto začíná hned u pilíře mostu. Bylo třeba přijít na to, jak tudy stezku vést, aniž by narušila průtočný profil řeky a aniž by ji poškodila případná velká voda,“ popsal už dříve Honzárek.

Půjde o zajímavý architektonický prvek, tvrdí místostarosta

Projektanti řešení našli, je však nákladné a stavebně náročné. Pod krajním obloukem mostu protáhli stezku po lávce široké tři a čtvrt metru. Cyklisté by měli projíždět přibližně půl metru nad vodní hladinou a dva a půl metru pod kamennou mostní klenbou.

Speciální konstrukci by měly nést piloty zaražené pod konzolí do dna řeky mimo osu lávky tak, aby nebránily průtoku vody. Konzole by měla odolat případné velké vodě a neměla by při eventuálních povodních mostní oblouk ucpat.

„Bude to velice zajímavý architektonický prvek,“ domnívá se Libor Honzárek.

Výstavba cyklostezky by měla trvat nejméně do podzimu. Je možné, že ještě před zimou bude k dispozici veřejnosti. Vedení města ale s jejím otevřením počítá spíše až na jaře příštího roku.

Nejčtenější

Řidič neměl šanci. Dodávku na D1 částečně slisoval pod zádí kamionu

Na dálnici D1 směrem na Prahu před Velkým Meziříčím se srazilo nákladní auto s...

Na dálnici D1 směrem na Prahu před Velkým Meziříčím se srazila dodávka s kamionem. Řidič vozu po převozu do nemocnice...

Na letišti v Havlíčkově Brodě havaroval kluzák. Jeho pilot na místě zemřel

Na letišti v Havlíčkově Brodě havaroval kluzák, jeho pilot nehodu nepřežil....

Na letišti v Havlíčkově Brodě se kolem nedělního poledne zřítilo bezmotorové letadlo. Při jeho pádu utrpěl smrtelná...

Řidič dostal ve vysoké rychlosti na mokru smyk, vůz slisoval pod náklaďák

Na dálnici D1 v noci na úterý havaroval dvaačtyřicetiletý řidič osobního...

Velmi rychlá jízda na mokré vozovce se v noci na úterý stala osudnou řidiči osobního vozu BMW 540. Na dálnici D1 před...

Kouč Říha: Mrzí mě, že někteří mladí se ani neomluvili

Trénink během přípravného kempu adeptů české hokejové reprezentace v Jihlavě....

V minulé sezoně sázel na jádro zkušených, se kterými obrážel turnaje Euro Hockey Tour. A nebál se kritizovat mladé i...

Mladý řidič zabil chodce a ujel, našli ho s alkoholem v těle

U železničního tunelu v Hloubětíně zemřel po partnerské potyčce pobodaný muž...

Policisté ze Žďáru nad Sázavou řeší tragickou dopravní nehodu, při které v neděli nad ránem zemřel chodec po srážce s...

Další z rubriky

Jednoduchý jazyk a více ilustrací. Spisovatel poslechl nejmenší čtenáře

Kapříka Matlíka, hrdinu čtyř dílů oblíbené dětské knížky, dvaatřicetiletý...

Kapřík Metlík, hrdina čtyř dílů oblíbené dětské knížky, která si získala srdce už tisíců čtenářů, se vypraví i za moře....

Umírající děti mohou dožít doma, hospic dostal dotaci na paliativní péči

Ilustrační snímek

Místo anonymního prostředí nemocnic mohou nevyléčitelně nemocné děti ze Žďárska a Jihlavska dožít doma obklopeny...

Investor mění plány. Jihlavské centrum Aventin bude menší, přibude zeleň

Svah na západním okraji města Jihlavy mezi Hosovem a Horním Kosovem, kde by...

Krajské město Vysočiny trhá svůj vlastní rekord. Zatímco obchodní centrum City Park v Hradební ulici v době své...

Najdete na iDNES.cz