Dvouletý chlapec z babyboxu žije u pěstounů, ovšem chtějí ho i příbuzní

  14:01aktualizováno  14:01
Odložený chlapec, kterého našli 18. ledna v babyboxu v Pelhřimově, se možná vrátí k biologické rodině na jih Čech. Údajně o něj totiž projevili zájem hned dva příbuzní. Případ tak může skončit u soudu.
Babybox v Pelhřimově

Babybox v Pelhřimově | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Zdravý chlapeček, kterému po nalezení v pelhřimovské nemocnici dali jméno Karel Spěváček, slaví právě dnes druhé narozeniny.

„Někde jsem sice slyšel, že měl u sebe rodný list, ale to je nesmysl. Měl v kapsičce bundičky pouze lístek, na kterém bylo napsáno datum, kdy se narodil,“ uvedl zakladatel babyboxů v České republice Ludvík Hess.

I k němu se nyní dostala informace, že o odloženého chlapce se začala zajímat původní rodina z Jihočeského kraje. „Ano, taky jsem to slyšel. Prý o něj projevili zájem dědeček a teta. Ale je to pouze zprostředkovaná informace,“ hlásil Hess.

K nějaké oficiální se nemá jak dostat. „Samozřejmě, že mě zajímá, co jsou odložené děti zač, jenže jakékoliv další kroky s nimi spojené, jsou už mimo mojí kompetenci. To je věc OSPODU (oddělení sociálně právní ochrany dětí, pozn. red.) a opatrovnického soudu,“ dodal.

V Česku je aktuálně 76 babyboxů, ovšem ani v jednom se nikdy předtím dítě, které už by chodilo a mluvilo, nenašlo.

„Ne, nikdy jsem se s něčím takovým nesetkal. Každopádně já to nekritizuji. Je sice pravda, že po morální stránce je nezvyklé odložit dvouleté dítě, nicméně pořád platí, že se to dítě dostane z horších poměrů do lepších,“ myslí si Hess.

Chlapec je nyní u pěstounů

Konkrétně malý Karel je momentálně u pěstounů, kde si podle informací iDNES.cz rychle zvyká na nové prostředí.

„Nezlobte se, ale nic vám k tomu říct nemůžu, jsme vázáni mlčenlivostí. Omlouvám se, ale nebudu se k tomu vyjadřovat,“ odmítla cokoliv v souvislosti s nalezencem komentovat vedoucí odboru pelhřimovského OSPOD Jana Sládková.

Důvodem, proč se rodiče rozhodli chlapce do pelhřimovského babyboxu odložit, byl údajně konflikt v rodině a pak také sociální důvody. Podle všeho však o svém záměru ani matka, ani otec dítěte dalším členům rodiny neřekli.

Každopádně pokud se nyní ukáže, že by se zmiňovaný dědeček či teta dokázali o dítě postarat, půjde zřejmě chlapec k nim.

„Orgán sociálně právní ochrany dětí a soud dávají přednost zájemcům z biologické rodiny, aby se dítě dostalo zpátky do svého sociálního prostředí,“ uvedla pro TV Nova vedoucí odboru sociálních věcí Kraje Vysočina Věra Švarcová.

Schránky se zmenšovat nebudou

Poté, co se ukázalo, že odloženému chlapci v babyboxu jsou bezmála dva roky, vyvstala otázka, zda by se neměly schránky upravit tak, aby už do nich podobně odrostlé děti nebylo možné umístit.

„Ne, proboha jen to ne,“ zděsil se Hess. „Snad si někdo nemyslí, že budu zmenšovat babyboxy, aby se tam vešly jenom maličké děti. Tenhle dvouletý Karel Spěváček v něm sice byl trochu natěsno, ale vešel se,“ argumentoval.

V tuto chvíli pořád není jisté, zda malému hochovi jméno Karel Spěváček skutečně zůstane. Má totiž i svoji původní identitu. A řízení o té nové bylo prozatím pozastaveno.

  • Nejčtenější

Mladý řidič v „nadupaném“ autě zabil dva lidi, může dostat až deset let

Až na deset let může jít do vězení mladý řidič, který na konci března způsobil tragickou dopravní nehodu u Vílance na...

Z Gebre Selassie je Vodná. Doma má syna a hokejistu, učí, stíhá i házenou

Na nudu si ligová házenkářka Anna Vodná v poslední době rozhodně stěžovat nemůže. Za poslední dva roky stihla porodit...

Před pěti lety útočnice zabila studenta u šaten, jeho otec cítí zlost

Roky běží, emoce zůstávají. Na den přesně před pěti roky se odehrál krvavý útok ve žďárské střední obchodní škole....

První liga: Budějovice protáhly vítěznou sérii, Kadaň šokovala Jihlavu

Hokejisté Českých Budějovic protáhli vítěznou sérii v první lize na šest zápasů. Na ledě Třebíče vyhráli 5:1. V 16....

V obci trpící tisíci aut na objížďce zkoušejí řidiče brzdit maketou radaru

Některým obyvatelům Račína na Žďársku došla trpělivost s příliš rychlými řidiči. Vzhledem k dopravní situaci v malé...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Kulturní událost roku v Jihlavě se blíží, na zimní stadion se vrátí Lucie

Už jen měsíc zbývá do hudební události roku na Vysočině. Zatímco loni kapela Lucie vyprodala velké hokejové arény,...

Čínský vlastník plánuje ve Žďasu stavbu nového závodu za osm miliard

V areálu jedné z největších firem na Vysočině by měl vyrůst nový závod. Uvnitř strojírenského a slévárenského podniku...

V obci trpící tisíci aut na objížďce zkoušejí řidiče brzdit maketou radaru

Některým obyvatelům Račína na Žďársku došla trpělivost s příliš rychlými řidiči. Vzhledem k dopravní situaci v malé...

Motorkáři symbolicky zavřeli silnice Žďárska, nechyběla historická Sahara

Několik stovek motorkářů o víkendu společnou vyjížďkou symbolicky uzavřelo silnice na Žďársku. Při svém srazu zcela...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz