Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 17. května 2022 Aneta

Rodiče dvouletého dítěte z babyboxu zřejmě za pár let navštíví policie

  0:04
Nedávno odložený téměř dvouletý chlapec v pelhřimovském babyboxu je už u pěstounů. Policie jeho biologické rodiče nestíhá, protože potomka odložili, což není na rozdíl od opuštění trestné. Pokud však jejich dítě mělo rodné číslo, za tři roky k nim policie s velkou pravděpodobností přijde.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: AP

Pokud chcete odhlásit auto, musíte projít minimálně třemi fázemi. Ekologicky ho zlikvidovat a dostat potvrzení, poté jít na registr vozidel a nakonec ještě vyřídit formality s pojišťovnou. S dětmi to funguje spíše jako sousedská hlídka. Pokud není dítě s rodiči dlouho vidět, měli byste se začít ptát a případně to oznámit úřadům. Ty to totiž podle rodného čísla poznají až za dlouho. 

„Je tady nepořádek, klidně by se podle mě mohlo stát, že by na malého Karla nikdo nepřišel,“ říká zakladatel babyboxů Ludvík Hess. „Sice jsme tak trochu policejní stát, kde se hlídá spousta věcí, ale na druhou stranu toho úřady taky hodně neřeší. Jsem přesvědčený, že se dítě může papírově ztratit. Evidence matriky je lokální záležitostí, povinná očkování jsou, ale na návštěvu k doktorovi se hromadně zvalo za minulého režimu,“ dodává Hess. A přiznává, že odložení téměř dvouletého dítěte ho zaskočilo. 

Evidování novorozenců v ČR

Narození dítěte je povinen oznámit matričnímu úřadu poskytovatel zdravotních služeb, kde porod probíhal. To se děje zasláním formuláře o narození pro ČSÚ. Pokud jde o domácí porody, připadá oznamovací povinnost na jednoho z rodičů nebo fyzickou osobu, která se o narození dozvěděla, nejpozději do tří pracovních dnů.

Následuje kolečko s podklady pro zápis do matriční knihy, do třiceti dnů dostanou rodiče rodný list. Vystavení rodného listu je upraveno zákonem o matrikách, jménu a příjmení, který spadá do gesce ministerstva vnitra. Matriční úřad zapíše dítě také do centrálního registru obyvatel, ale jen občany ČR. Dítěti se automaticky připisuje trvalý pobyt matky od data narození. 

Matrika také oznámí pojištěnce Centrálnímu registru pojištěnců bezprostředně po přidělení rodného čísla. U nás není povinná registrace dítěte u praktického lékaře pro děti a dorost.

Babyboxy, které vypadají jako inkubátor, totiž začal v roce 2005 zřizovat pro novorozené děti, které si matky nechtějí nebo nemohou nechat. Takže s velkou pravděpodobností nemají rodné číslo a úřady o nich nevědí. 

Třeba matrika Prahy 6, pod kterou spadá případ chlapečka odloženého do babyboxu o Vánocích, vyplňovala potřebné údaje o chlapci sama, podle stanovených pravidel.

„Na základě písemné lékařské zprávy z FN Motol a sdělení Policie ČR jsme přidělili dítěti rodné číslo, zapsali narození dítěte do matriční knihy a vydali rodný list. V něm je pouze datum narození (nálezu), rodné číslo, místo narození (úřad) a pohlaví. U všech ostatních údajů je napsáno: nezjištěno,“ popisuje mluvčí radnice Ondřej Šrámek. 

Další kroky jsou už na Orgánu sociálně-právní ochrany dítěte (OSPOD). Ten žádá soud o určení jména a příjmení pro dítě a řeší péči o něj. Matriční úřad čeká na rozsudek soudu o určení jména a příjmení, které zapíše do matriční knihy a vydá nový rodný list. Poté, co je dítě osvojeno, se udělá nový zápis do matriční knihy a vydá se už kompletní rodný list i s rodiči. Tím práce matrikáře končí. 

Dítě, které se narodilo doma v naprosté anonymitě, nemá rodné číslo, rodný list, trvalý pobyt ani nic podobného a pro systém neexistuje. Na druhou stranu ho bez rodného čísla neošetří žádný lékař, protože není zapsáno u žádné zdravotní pojišťovny, nevezmou ho ani do mateřské školy. 

„Pokud se bavíme o případu dvouletého dítěte, je velká pravděpodobnost, že již zápis narození byl někde udělán, dítě má již rodný list, a tak i rodiče. Najít ovšem takový zápis v českých matrikách je prakticky nemožné. Nehledě na to, že může být takto odložené dítě přivezeno i z ciziny,“ dodává Šrámek. 

A co se stane s rodným číslem dítěte, které je anonymně odloženo do babyboxu? Jednoznačná odpověď není, protože úřady se s tím ještě nesetkaly. Rodiče mají ze zákona povinnost každou změnu kolem dítěte hlásit, například i to, že už nebudou na dítě pobírat rodičovský příspěvek. „Pokud by postupovali jinak, určitě by se mohli vystavit podezření, že dítě zanedbali, ublížili mu nebo ho případně prodali a své jednání by museli vysvětlit na policii,“ vysvětluje mluvčí Prahy 6. 

Evidence spadá pod několik úřadů, které nejsou propojené

Ve výsledku může mít jedno dítě dvě rodná čísla i dvě jména. Jedno dostane  před odložením od biologických rodičů, druhé po odložení. První rodné číslo nezanikne. A úřady ho objeví nejpozději pět let po narození dítěte, kdy je povinný nástup do školky. 

Babyboxy v ČR

Schránky jsou u nás provozovány bez jakékoliv právní úpravy, jejich zřizování a provoz je soukromou iniciativou Nadačního fondu pro odložené děti STATIM. Ministerstvu zdravotnictví věcně přísluší pouze zdravotní péče poskytovaná dětem z babyboxů ve zdravotnickém zařízení. Z širšího hlediska je však problematika babyboxů meziresortní, protože práva dítěte jsou příslušná resortu MPSV, které vydalo metodiku pro případy dětí odložených do babyboxů. Rodná čísla a listy jsou pod Ministerstvem vnitra

„Jakmile je dítě zapsáno v matrice a v evidenci obyvatel, dříve či později budou rodiče některými správními orgány kontaktováni v různých záležitostech dítěte,“ uvedlo na dotaz iDNES.cz ministerstvo práce a sociálních věcí. 

Když je dítěti pět let, jsou rodiče povinni dojít ho zapsat do spádové mateřské školy. Pokud tak neučiní, dopustí se přestupku. Nejdříve by je měla kontaktovat škola, aby zjistila, proč dítě nebylo zapsáno. Podle doporučení z ministerstva školství má také rodinu nahlásit orgánu sociálně-právní ochrany dětí. Přestupek projedná obecní úřad obce s rozšířenou působností. 

Pokud by rodiče nemohli prokázat, že je dítě naživu, obec dá podnět policii. 

V případě, že by se dostatečně podařilo zjistit a prokázat původní totožnost dítěte se dvěma rodnými čísly, ministerstvo vnitra následně nové číslo odstraní a dítěti zůstane jen to původní rodné číslo.

Babyboxy jsou možností, ale nejsou dokonalé, podotýká Hess

Malý Karel je momentálně nejstarší dítě, které zdravotníci v babyboxu našli. Do té doby to byl jeden a půl roku starý chlapec v Olomouci, který byl už v pěstounské rodině, ale matka se k němu později přihlásila a byla schopná prokázat svůj rodičovský vztah k dítěti. 

Odložení dětí do babyboxu

„Dítě může do babyboxu odložit i někdo jiný než rodič a k odložení dítěte mohlo dojít v důsledku spáchání jiného trestného činu, například jde o dítě unesené jeho rodičům nebo o dítě matky, která se stala obětí trestného činu obchodování s lidmi. Problematické je i to, že dítě může do babyboxu odložit jeden z rodičů i proti vůli nebo bez vědomí druhého rodiče, který pak může dítě jen těžko dohledat,“ popisuje ministerstvo práce a sociálních věcí. 

„Matka uložením dítěte do schránky deklaruje, že ho svěřuje do péče státu - dítě má statut nalezence, ne opuštěného dítěte, a proto není stíhaná. V současné době neexistuje závazná právní norma upravující možnost anonymního odložení dítěte, ale babybox by měl sloužit jako nejkrajnější řešení, i když není stanovené žádné věkové omezení. U starších, například ročních dětí, by mělo zareagovat okolí, širší rodina a je pravděpodobné, že si někdo všimne toho, že dítě chybí,“ říká mluvčí olomouckého magistrátu Radka Štědrá, která dodává, že jsou v otázce ohrožených dětí vázáni mlčenlivostí.

Malý Karel Spěváček v babyboxu je podle samotného zakladatele inkubátorů Ludvíka Hesse výjimečný a ojedinělý případ. „Babyboxy jsou spíše pojistka, ne ideální řešení. Rodiče nemuseli chtít dát dítě k adopci jen proto, že neradi jednají s úřady. Jak říkám, není to ideální řešení, ale varianta. I když mě děsí, že někdo takhle velké dítě odloží tímto způsobem,“ říká Hess. Policie pátrá po rodičích novorozenců v případě, že jsou na dítěti známky špatného zacházení, týrání či zneužívání. Jinak je odložení anonymní, když se nikdo nepřihlásí.

Policie nepátrá po člověku, který dítě do babyboxu odložil, protože díky poskytnutí základní péče není v nebezpečí smrti.

80 let od atentátu na Heydricha

27. 5. 1942 provedli českoslovenští parašutisté atentát na zastupujícího říšského protektora na území Čech a Moravy Reinharda Heydricha.

Šedivý: Hledal jsem na přehlídce Gerasimova. Je zraněný, nebo ho Putin odstavil?

  • Nejčtenější

Šéf dopravní skupiny BusLine a syn herce Vyskočila se zastřelil

Šéf dopravní skupiny BusLine Jakub Vyskočil spáchal v noci sebevraždu. Podle zdrojů iDNES.cz se zastřelil a zanechal po...

Západ chystal invazi do Ruska, bráníme bezpečí vlasti, řekl Putin na přehlídce

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí v Moskvě přednesl při příležitosti 77. výročí porážky nacistického Německa...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sebrali nám moře, štkal Orbán. Chorvatsko si předvolalo maďarského ambasadora

Chorvatsko v úterý vzneslo diplomatický protest proti výroku maďarského premiéra Viktora Orbána. Ten odmítavý postoj...

Tajemství dopisu na rozloučenou. Co bylo za sebevraždou šéfa dopravního impéria

Premium Když v neděli večer ukončil výstřelem z pistole svůj život Jakub Vyskočil, majitel jedné z největších dopravních firem...

Putin je k smrti vyděšený, míní Kyjev o projevu. Zkresluje historii, řekl Fiala

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho generálové zrcadlí fašismus a tyranii z doby před sedmasedmdesáti lety. V pondělí...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

  • Další z rubriky

Fiala jednal se Zemanem v Lánech. Řešili i jmenování nového guvernéra ČNB

Premiér Petr Fiala v pondělí jednal v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem. Na pravidelní měsíční schůzce řešili...

Armáda chce nové tanky Leopard. Asi 15 starších by měla dostat k výcviku

Česká armáda by se mohla brzy dočkat modernizace svých tankových kapacit. Podle informací iDNES.cz by Česko mělo darem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Trefit cíl není jako pípnout šunku na kase.“ Policie láká i na víc peněz a volna

Policie, které nadále chybí více než 5 500 lidí, spustila novou náborovou kampaň nazvanou Práce 158x jinak. Klade si za...

Lídři STAN se zastali Pavla kvůli KSČ. Na Hradě si ale radši přejí Drábovou

Strany vládní koalice zatím nenašly vhodného kandidáta na Hrad a neshodují se, jak velkou překážkou pro kandidaturu je...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Bez nebezpečných injekcí do penisu si dnes nic nevyděláte, říká pornoherec

V posledních letech se ve videích pro dospělé objevuje další nerealistický prvek – hodiny trvající erekce. Pornoherec a...

Eurovizi vyhráli Ukrajinci s písní pro matky, čeští We Are Domi nezaujali

Na šedesátém šestém ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Eurovize, který se letos konal v italském Turíně, zvítězil...

Památka na sověty. Turkmenistán hodlá jednou provždy uhasit Bránu do pekla

Sovětští důlní inženýři podnikli v šedesátých a sedmdesátých letech řadu misí. Jejich expedice do Turkmenistánu v roce...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...