SAYU, rodinná firma, která byla založena v roce 2019. Na českém trhu dosud chyběl výběr menstruačních kalhotek, který by splňoval představu zakladatelů o kvalitě, designu, provedení a funkčnosti. Proto si Jana, Majda a Pavel založili svou firmu, která bude podle jejich představ.

_______________________________________________________________________

Kdo stojí za vznikem firmy SAYU?

Prapůvodním impulzem k vytvoření vlastní značky byla takzvaná „díra na trhu“. Když jsem se před dvěma lety sháněla po menstruačních kalhotkách, nenašla jsem žádné dostatečně hezké, kvalitní, příjemné, a ještě k tomu dostupné u nás v Česku. Tehdy mého manžela napadlo, že jediným řešením bude vyrobit kalhotky vlastní – ano, byl to vlastně nápad mého muže. Oslovila jsem proto přítelkyni svého syna (brzy možná dokonce mou snachu) a svého bratra, zda by se na projektu nechtěli podílet. Oba byli nadšení. 

Od prvního nápadu do zprovoznění e-shopu uběhlo asi patnáct měsíců. Museli jsme navrhnout dobře padnoucí střihy, prozkoumat dostupné materiály a vybrat z nich ty nejlepší a také sehnat spolehlivé dodavatele v rámci České republiky. V další fázi probíhaly výzkumné práce odborníka na nanotechnologie, následovalo testování na liberecké univerzitě. Skrze tuto spolupráci vznikla jedinečná funkční membrána SAYUtech, díky níž jsou naše kalhotky tak komfortní a spolehlivé.

Prozraďte nám, jak kalhotky fungují?

Menstruační kalhotky jsou perfektně padnoucí spodní kalhotky s pevně všitou funkční vložkou. Používají se jako samostatná menstruační pomůcka nebo například jako doplněk ke kalíšku. Dotyková vrstva v kalhotkách SAYU je tvořena tou nejjemnější merino vlnou. Vlákno má tloušťku pouhých šestnáct a půl mikrometru, proto je tak hedvábné na omak. A nekouše. Merino vlna je perfektní funkční materiál. Zůstává na omak suchá, i když je plně nasátá – stále tak máte pocit sucha. Je antibakteriální, zamezuje množení a rozkladu mikroorganismů, díky čemuž nevzniká zápach. Je také termoregulační, takže se v létě nebudete v kalhotkách potit, ale v zimě naopak příjemně zahřejí. 

Sama je nosím po celý rok! Pod vrstvou merino vlny je vložena vrstva z bambusové viskózy, která je obdařena výrazně vyšší savostí než klasická bavlna. Je také antibakteriální, termoregulační a prodyšná. Poslední vrstvou je nepropustná, ale prodyšná membrána SAYUtech, která ochrání vaše oblečení. Krev zůstane spolehlivě v kalhotkách, ale zároveň se v nich nezapaříte, protože membrána dýchá. Údržba je jednoduchá, po použití se kalhotky vypláchnou a pak vyperou v pračce.

Kalhotky jsou šité v Česku, bylo těžké najít výrobce, který splňoval všechny vaše požadavky?

Najít výrobce vlastně těžké nebylo, měli jsme obrovské štěstí. Tradiční česká společnost Triola byla ochotna s námi na produktu spolupracovat. Abychom minimalizovali dovoz materiálů, snažíme se vybírat vnější látky z těch, které nabízí. Triole dodáváme jen materiály na výrobu funkční vložky – můžete si tak koupit i podprsenku, která bude ladit s našimi kalhotkami. Některé materiály pocházejí z Itálie a Španělska, ale všechny mají atesty na nepřítomnost škodlivin.

Úplet z merino vlny je vyroben na Moravě a má certifikát Oeko-Tex třídy dvě. Vlna pochází z australských „mulesing free“ chovů, což znamená, že se při chovu ovcí nepoužívají drastické metody odstraňování kůže v okolí zadku včetně ocasu.


V čem jsou kalhotky lepší než klasické vložky či tampony?

Žena průměrně menstruuje zhruba čtyřistakrát za život, přičemž na jednu menstruaci připadá kolem pětadvaceti vložek či tamponů. Po vynásobení se dostaneme k hrozivému číslu, a to k deseti tisícům kusů nerozložitelného odpadu, který zůstane ležet dlouhá léta na skládkách. Menstruační kalhotky jsou proto vhodným řešením, pokud vám životní prostředí není lhostejné. Při výrobě našich kalhotek používáme jen ty nejlepší a nejkvalitnější materiály, kalhotky by vám měly při správné údržbě vydržet opravdu dlouho.

Preferujete některý z vašich modelů? A co plánujete do budoucna?

To je těžké, miluju všechny! Ale mými nejoblíbenějšími kalhotkami jsou asi tělové do pasu. Jsou pohodlné a cítím se v nich taková obemknutá. Nemusím tak přemýšlet nad tím, co mám právě na sobě. Také se dobře kombinují s podprsenkou, ladí k nim téměř každá.

A naše plány? Právě dokončujeme model v bordó odstínu s krajkou na velmi silné krvácení, který bude mít v přední části prodlouženou funkční vložku. Zařadili jsme ho na přímou žádost některých zákaznic. V nejbližších týdnech také nově nabídneme temně modrý model na lehké krvácení či špinění. A neposlední řadě brzy rozšíříme velikostní sortiment o velikosti padesát až dvaapadesát a čtyřiapadesát až šestapadesát. Také stále pracujeme na nových střizích, plánujeme použití nových barev a krajek. Chceme přidat i velikost dvaatřicet, pro mladší dívky. A samozřejmě pokračuje výzkum a testování.

Na otázky odpovídala Jana Mohlová (na fotce vpravo). Více o značce najdete zde

SAYU
  10:00