Stres je nemoc současné doby, proto je dobré tohoto strašáka poznat ze všech stran a vědět, jak proti němu bojovat.

Stres má různé podoby, proto jsme jej rozdělili do 4 oblastí.1. Stres a projevy na těle


U většiny lidí se prvotně stres projevuje výbuchem hněvu, zvýšením krevního tlaku, silného bušení srdce, bolestí v oblasti srdce... Další může být píchání v oblasti pod žebry, to je následkem křečí v oblasti žlučovodu. Pak jsou tu křeče svalů dolních končetin. Po odeznění stresové situace se křeče uvolňují a přichází bolest. Při stresové situaci je také obvyklá častá potřeba „na malou“. To zažívají hlavně studenti před zkouškami. Křeč v oblasti močového měchýře způsobuje nutkavou potřebu klidně i několik hodin před situací, která stres vyvolává. (zkouška, schůze, prezentace...)

Mezi další projevy stresu patří průjem, bolest hlavy, pocit knedlíku v krku, pokles sexuální touhy, změny v menstruačním cyklu, akné, opary...2. Stres a projevy na psychice


Jednou z prvních reakcí na stres bývá úzkost. Úzkost postupně může přerůst v různé formy strachu a obav nebo paniku. Stresem se narušuje rovnováha naší psychiky, která může mít za následek únavu, nepozornost, podrážděnost, náladovost, změny nálad, nervozitu, výpady paměti a také zmatenost.


  10:15,  aktualizováno  25. března 2019 19:27