Začátek léta je vynikající příležitostí nejen k detoxu těla, ale i k tomu, abychom si udělali pořádek ve vztazích. Identifikujte ty, kteří vám berou energii, a naučte se je zvládat.

Nejspíš je znáte a máte jich ve svém okolí hned několik. Jsou to lidé, které kdykoli se s nimi setkáte, valí na vás jednu svoji katastrofu za druhou. Pořád si na něco nebo někoho stěžují a od vás požadují bezvýhradný souhlas a podporu. Když něco začnete říkat vy, během pár minut se vrátí zpátky ke svému tématu a jedou si zase svou.

Jsou to zkrátka lidé, kterých jste se z nějakých důvodů ­stále nezbavili a udržujete s nimi kontakt i přesto, že vám vysávají energii, způsobují špatnou náladu a ničí sebevědomí. Identifikujte ty osoby, které jsou pro vás jen přítěží, a přestaňte s nimi ztrácet čas.

http://gty.im/546825085

Poznejte je


To, že na vás někdo jen parazituje a veškeré investice do vztahu obstaráváte vy, většinou dokážete vytušit u lidí, na kterých vám nezáleží. A ­stejně tak jste schopni se těchto lidí většinou bez větších problémů zbavit. Možná se ale jedná o člověka, který vám je velmi blízký (třeba s ním sdí­líte příbuzenské vazby, nebo dokonce manželskou postel), nebo někoho, ke komu vás poutají roky vzpomínek a společných zážitků. Právě v těchto případech je mimořádně těžké přiznat si, že jde o lidskou kouli na noze, která vás víceméně jen táhne ke dnu a ubírá vám chuť do života.

„Vypočítat všechny charakteristiky nefunkčního vztahu je prakticky nemožné vzhledem k jejich šířce. Může jít o manipulativní chování, závislost, žárlivost, negativismus, sobectví,“ říká psycholožka Marcela Vojířová. „Vodítkem však mohou být převažující pocity, které po interakci s daným člověkem máte. Je samozřejmé, že nikdo nemůže být permanentně dobře naladěný, ale pokud většinově převažuje únava, skleslost, vztek nebo obecně negativní emoce, jde o poměrně spolehlivý ukazatel nefunkčního vztahu.“

Jako první krok vztahového detoxu si proto udělejte jednoduché cvičení. Na list papíru si napište seznam lidí, kteří jsou vám blízcí. Rodinných příslušníků, přátel, kamarádů i kolegů. Pak na chvíli odhoďte svou racionalitu a nechte promluvit své pocity. Ke každému člověku na seznamu napište to, co s ním máte spojené. Je jedno, jestli půjde o pocity, zážitky, možná i konkrétní věci nebo jiné osoby. Čím víc toho napíšete, tím lépe.

Potom svůj seznam odložte na několik dnů stranou (ale můžete do něj průběžně dopisovat, co vás napadne) a podívejte se na něj znovu s odstupem. Pomůže vám zorientovat se v tom, kdo z vašeho okolí vám ubírá nejvíc energie, a možná díky němu konečně spatříte i věci, které jste se doposud bála si přiznat.

  15:00,  aktualizováno  26. března 2019 10:10