Rozkrajování jablíčka, pouštění lodiček z ořechů, házení střevícem… o těchto vánočních zvycích jsme všichni nejspíš slyšeli Jaké mají ale tyto a další tradice našich předků význam a co nám mohou přinést? Minimálně skvělou zábavu, zkuste je.

Co přivolá na Štědrý den smůlu?


Zametání, malování, šití, obchodování, půjčování, nechávání si cizích věcí v domě (ideální čas vrátit půjčené knihy!), vylévání vody na dvůr, psaní milostných dopisů...

A co vám naopak přinese užitek a štěstí?


? Na noc před Štědrým dnem si dejte pod polštář ořech, po probuzení ho rozlouskněte a ještě v posteli snězte. Nejenže vám to zajistí blahobyt, ale naši předci garantovali, že potom celý rok vaši postel nenavštíví blechy ani štěnice.

? Řada zvyků a tradic souvisí se štědrovečerním stolováním. Tak především u stolu by vás měl být vždy sudý počet. To zařídí štěstí, stejně tak jako když si dáte pod stůl seno. Omotání nohou stolu řetězem slibuje rodinnou soudržnost, ale také zdraví nohou všech přísedících. A když byste se ještě navíc chtěli pojistit proti zlodějům, pak dejte na tento řetěz zámek.

? Pod štědrovečerní stůl také patřily dvě ostré sekery, které měly chránit proti nemocem a úrazům.

? Na stole má být ideálně bílý ubrus, který by tam měl vydržet až do Štěpána. Pod něj pak hospodář vložil semena rostlin, které chtěl příští rok pěstovat. Zkuste to také a potom je přiložte k ostatním, až budete na jaře sázet, a zahrádka vám prý jen pokvete. Pod ubrus také patří rybí šupina (někdo ji dává na talíř), která zase slibuje bohatství.

? Slavnostní večeře se má připravit tak, aby na stole bylo či se tam vystřídalo devatero pokrmů. Devítka přivolává zázraky. A je-li jedním z nich česnek (nebo jej obsahuje), tak jste si navíc pojistili svůj život ochrannou mocí dobrých duchů.

? A nezapomeňte na jmelí! Pod ním se jen nelíbalo, ale také přálo zdraví a spokojenost. Taková přání se pak snáz plní. Darované jmelí navíc nosí štěstí, tak jím zkuste někoho podarovat!

  12:00,  aktualizováno  25. března 2019 22:21