S příchodem jara má většina z nás chuť začít na sobě pracovat. Právě teď je ideální čas přejít na lehčí jídelníček a věnovat více pozornosti nejen svému tělu, ale i svěžím myšlenkám. Inspiraci zdravým životním stylem vám přinese Festival Evolution, který proběhne 23. – 25. března na Výstavišti v Praze Holešovicích.

Říká se, že detoxikační diety jsou neoblíbenější na jaře. Mají naše tělo zbavit všech jedovatých látek, které se v něm přes zimu nahromadily a zároveň nastartovat rychlejší hubnutí. A stejně se to dá přenést i na myšlení. Zatímco v zimě lidé častěji ztrácejí motivaci, na jaře je jejich mysl otevřenější novým nápadům, výzvám a mají větší chuť na sobě pracovat.

Právě proto je načasování Festivalu Evolution na začátek jara naprosto ideální. Svým zaměřením totiž propojuje všechny oblasti, které jsou pro náš spokojený život důležité. Během festivalového víkendu se představí více než čtyři stovky domácích i zahraničních vystavovatelů v pěti tematických okruzích - Bio Styl, Zdraví, Eco World, Osobní rozvoj a Alternativa. A protože na festival můžete vyrazit nejen za výhodnými nákupy, ale především za inspirací a zajímavými přednáškami a workshopy, neměl by vám uniknout festivalový program. Na tom se vystoupí více než 150 účinkujících, z nichž většina patří mezi uznávané odborníky ve svém oboru.


Zdravý životní styl = spokojený život


Ať už patříte k těm, pro které je zdravý životní styl denním chlebem, nebo máte chuť na změnu, je Evolution pro vás ideální místem. S nabídkou zdravých, bio, trade fair a certifikovaných potravin se můžete blíže seznámit ve food zóně, kde si na své přijdou i vyznavači raw, vegan nebo veggie stravy. Všechny potraviny zde můžete nejen nakoupit, ale také ochutnat a právě v tom tkví jedna z předností této výjimečné akce. K dispozici zde budou i nutriční specialisté, kteří vám poradí jak na detox, nebo vám pomůžou se sestavením jídelníčku, když chcete zhubnout bez hladovění. Odborníci, kteří se zaměří na kvalitu a složení potravin a dalších výrobků, vám poradí, jak se vyznat v etiketách, a jak rozeznat opravdu kvalitní výrobky, nebo jaké mají zdravotní přínosy či rizika výrobky, které běžně kupujeme.

Jak si udržet zdraví po celý život vám prozradí Roger Green, který je autorem konceptu Stravování dlouhověkosti. MUDr. David Frej zase prozradí zajímavé a důležité souvislosti mezi tím, co jíme a jak se cítíme. Dozvíte se, jak lze stravou předcházet civilizačním nemocem a zánětům. Uznávaná imunoložka prof. Jiřina Bartůňková se zase zaměří na léčivé účinky zázvoru.

K tomu, abychom se cítili dobře, však pouhá strava nestačí, proto budou součástí festivalového dění také ukázkové lekce cvičení. Zajít můžete na lekce jógy, bollywoodského tance, taiči nebo na meditace pro začátečníky a cvičení na posílení pánevního dna.


Myslete (eko)logicky


Zdravý životní styl nezahrnuje jen péči o sebe, ale jedná se o koncept myšlení, který nás provází v běžném životě. Třeba už jen tím, že přemýšlíme nad tím, jak se vyhnout zbytečné chemii a jak se chovat ohleduplně k životnímu prostředí. Na Festivalu Evolution proto nebudou chybět ekologické prostředky do domácnosti a různé eko-vychytávky. Vyzkoušet zde můžete také bio a přírodní kosmetiku a zjistit, v čem se liší od „klasických“ kosmetických výrobků. Na workshopu Havlíkovy přírodní apotéky si můžete dokonce vyrobit vlastní přírodní krém a masku na obličej. Najdete zde také tzv. slow fashion, která klade důraz na řemeslnou dovednost, kvalitu a tradici s respektem k biodiverzitě a lidským právům. Pokud vás láká téma bezodpadové domácnosti a zajímá vás, jak může vypadat v praxi, nenechte si ujít přednášku Nataši Foltánové.


Odhalte svůj potenciál


„Když poznáte sami sebe - se svými silnými a slabými stránkami, poznáte i cíl,“ říká kouč a mentor Jan Mühlfeit, jedna z významných osobností, které na festivalu vystoupí společně s Taťánou Kuchařovou a Ondřejem Brzobohatým. Miss World a aktivistka, hudební skladatel a kouč známých osobností budou mluvit o úspěchu, silných stánkách, sebepoznání, restartu myšlení i o rovnováze v životě a ve vztahu. O tom, že má smysl jít si za svými sny, promluví na panelové diskuzi olympionik David Svoboda a Youtuberka Carrie Kirsten.


Vyrazte i s dětmi


Organizátoři festivalu mysleli i na nejmenší návštěvníky, a tak pokud vezmete s sebou děti, určitě nebudete litovat. Připraveny jsou pro ně dílničky, tvořivé workshopy, minikurzy vaření a pro nejmenší i hlídací koutek. Rodiče zase mohou zavítat na některou z přednášek věnovaných mateřským a rodičovským tématům, od přirozeného porodu, očkování, až po alternativní školství nebo odhalení dětského potenciálu.

Více informací o festivalu, jeho vystavovatelích a doprovodném programu najdete na webu www.evolution.cz.

  17:12,  aktualizováno  26. března 2019 10:05