Ječící batole může velmi snadno přivést k záchvatu zuřivosti i vás. Pro dobro výchovy byste však měli udržet nervy na uzdě. Máme pár tipů, jak to zařídit.

Pokud se zuřícím dítětem ztratíte trpělivost a začnete taky ječet, ničemu nepomůžete. Právě naopak – výsledkem bude ještě větší scéna, než se původně zdálo. Občasný rodičovský výbuch hněvu sice není žádná katastrofa a vaše dítě stěží poznamená, přesto je mnohem lepší ovládnout se a zůstat za všech okolností v klidu. Snad vám k tomu pomůže některá z těchto strategií.


1 Dejte si pauzu

Proč to funguje na dítě: 
Pokud vyšilujícího potomka na chvíli zavřete (odborníci doporučují jednu minutu na každý rok jeho věku) do vedlejší místnosti, odstraníte tak hlavní důvod pro pokračování jeho záchvatu: získat vaši pozornost. Herec přece také nepůjde na jeviště po­-dávat výkony, když v hledišti nebude mít žádné publikum.

Proč to funguje na vás: Schovat se na pár minut za zavřené dveře a být o samotě vám dá prostor k vydechnutí. Ať už si budete číst, brousit na webu, jen tak koukat z okna nebo třeba meditovat, ta chvilka vám pomůže získat zpět potřebný nadhled a sebekontrolu.


2 Lechtací festival

Proč to funguje na dítě: Chichotání nejen rozjasní celkovou atmosféru, ale funguje také jako dokonalé fyzické uvolnění na všechny druhy napětí (a není třeba přitom bušit pěstí do zdi nebo křičet).

Proč to funguje na vás: Smích je nejlepší medicína, to věděli už naši dávní předkové. Moderní věda pak zjistila, že velmi účinně uvolňuje stres. Vědecká studie z loňského roku prokázala, že dokonce stačí jen myslet na to, jak jste se někdy od srdce zasmáli, a do krve se vám uvolní beta-endorfiny, přirozené analgetikum. Pokud vaše dítě není lechtivé, zkuste ho rozesmát osvědčenými vtipy, grimasami nebo veselými písničkami.


3 Mluv, zajímáš mě

Proč to funguje na dítě:
 Pro roční dítě je neschopnost vyjádřit své pocity slovy zdrojem frustrace, takže bude místo toho například  kousat svou sestřičku nebo rozbíjet hračky. Pokud ale dokážete popsat to, co asi chce říct, a k tomu mu nabídnete trochu empatie, bude se hned cítit lépe. „Já vím, zlobíš se, protože už musíme jít pryč,“ nebo „Já vím, chtěl jsi tu hračku a jsi smutný, protože ti ji maminka nekoupila“. Dítě je vděčné, když umíte formulovat jeho pocity, a nezřídka se uklidní.

Proč to funguje na vás: Když prohlásíte „Tak teď jsi mě opravdu naštval!“, vyjádříte nahlas, co právě teď cítíte, a to je velmi užitečné pro vaši duševní rovnováhu. Pokud to navíc neříkáte příliš často, dítě se zarazí a vytuší, že něco není v pořádku. Dáte mu vědět, jak se cítíte a že to souvisí s jeho chováním.