Doporučujeme

Bazalka, hudba nebo šafrán. Nejlepší přírodní antidepresiva

  • 0
Napětí a stres číhají dnes doslova na každém kroku. Není proto divu, že někteří z nás sáhnou občas po „pilulkách dobré nálady“. Existují však šetrnější způsoby, jak se příjemně uvolnit.
Bazalka

Bazalková vzpruha

Silice téhle aromatické léčivky pomáhají tišit bolesti hlavy, snižují stres, zahánějí únavu i pocit úzkosti. Bazalku můžete mít doma čerstvou prakticky neustále – na záhoncích ji lze sice pěstovat jen jako jednoletku, ale doma v květináči vám vydrží po celý rok. Lístky se dají použít bez další úpravy.

Lze je také naložit do oleje, octa a soli, případně usušit. Můžete je i zamrazit či využít k přípravě čaje.

Nebo si vyrobte bazalkové pesto: Dvě hrsti listů bazalky omyjte, osušte a nasekejte. Utřete stroužek česneku a nasekejte lžíci piniových oříšků. Smíchejte s 50 ml olivového oleje, přidejte pepř a sůl a uložte do chladu.

Třezalka tečkovaná velmi dobře působí při stavech úzkosti smutku či lehké...

Třezalka o páté

Expertem na splín je třezalka tečkovaná, která u mírných forem deprese dokonce dokáže nahradit léky. Uvařte si třezalkový čaj: Dvě lžičky nasekané natě zalijte 250 ml vroucí vody, přikryjte talířkem a nechte 10 minut louhovat.

Ale pozor, třezalka zvyšuje fotosenzibilitu (citlivost na světlo), proto není vhodné vystavovat se během jejího užívání přímému slunci. Nekombinujte ji s hormonální antikoncepcí (a samozřejmě ani syntetickými antidepresivy).

Celý proces výroby čokolády začíná výběrem kakaových bobů. Brněnská čokoládovna...

Kouzlo kakaa a vanilky

Mezi účinná přírodní antidepresiva patří i kakaové boby. Obsahují totiž dopamin a serotonin, které pozitivně ovlivňují náladu. Nebaví vás chroupat je syrové? Zkuste místo toho kvalitní hořkou čokoládu nebo hrnek kakaa.

A co takhle vanilka? Oblíbené aromatické koření uklidňuje, tlumí úzkost a napětí a pomáhá proti nespavosti. Pila jste už někdy vanilkový čaj? Do 250 ml vroucí vody vložte kousek vanilkového lusku, očištěnou kůru z menšího pomeranče, dva hřebíčky a vše povařte. Přeceďte do konvičky s černým čajem.

I hudba dokáže ovlivnit naše chování v obchodě.

Zázračné frekvence

Setkali jste se už někdy s pojmem Solfeggio frekvence? Jedná se o šest čistých tónů, které údajně mají nesmírný léčebný potenciál. Zmínky o nich sahají až do starověku, kdy byly součástí zpěvů v gregoriánských chorálech během náboženských obřadů. Pak se ovšem jejich partitury záhadným způsobem ztratily. 

Solfeggio frekvence mají prý schopnost proniknout až do nejhlubších vrstev podvědomí, uzdravit tělesná i duševní zranění a uvést celý organismus do stavu dokonalé rovnováhy. Jednotlivé skladby jsou volně k dohledání na internetu (třeba na YouTube).

Zelený práškový čaj Matcha

Zelený restart

Pijete ráda zelený čaj? Uvařte si matchu. Je až desetkrát silnější než běžný zelený čaj a obsahuje nejen spoustu antioxidantů, minerálů, vitaminů a vlákniny, ale také l-theanin a theofylin – látky, které blahodárně působí na nervovou soustavu. Pravidelná konzumace navozuje hlubokou relaxaci bez stavu ospalosti, uvolňuje hladké svalstvo v průduškách, podporuje činnost srdce a zvyšuje tlak.

Květ šafránu.

Slunce v duši

Šafrán pochází z Malajsie, kde slouží jako tradiční léčebný prostředek proti sklíčenosti a depresím, což ostatně napovídá už jeho krásná zářivě žlutá barva, která je symbolem energie a radosti ze života. Blizny téhle rostliny obsahují účinnou látku safranal, která v mozku zvyšuje hladinu serotoninu. 

Šafránem můžete obarvit a ochutit různé pokrmy: rýži, pilaf, sýry, omáčky nebo těsta.

Ilustrační snímek

Na skok v Nirváně

Také v józe najdete celou řadu vynikajících relaxačních pozic, které vám nádherně uvolní tělo a zklidní mysl. Jednou z nejjednodušších, ale zároveň velmi účinných je šavásana (pozice mrtvoly, pozice blaženosti). Doporučuje se hlavně po hektickém dni, kdy vám hlavou krouží stovky nezvladatelných myšlenek.

Jak na to? Lehněte si na záda a paže dejte od těla tak, aby dlaně směřovaly nahoru. Paty položte na okraj podložky a špičky nechte spadnout do stran. Bradu mírně zasuňte do hrudní jamky. Dýchejte přirozeně a uvolněně a vydržte tak alespoň 2 minuty nebo i déle, jak vám to bude příjemné.

ilustrační snímek

Síla plného dechu

Náladu můžete ovlivnit i tzv. plným dýcháním. Stačí i 15 minut denně. Dá se provádět vstoje, vsedě nebo vleže. Uvolněte se a zavřete oči.

Klidně dýchejte nosem. Snažte se nadechnout do spodní části plic (břicho by mělo být vyklenuté).

Poté se nadechněte do střední části plic. Vypněte hrudník dopředu a nadechněte se do horní části plic. Při rozpínání hrudníku současně roztahujte ramena.

Tyhle tři fáze následně spojte do jednoho pomalého nádechu, při kterém se celý hrudník roztahuje a plní vzduchem. Pak pomalu a zvolna vydechněte, přitom postupně vtahujte břicho.

Ilustrační fotografie

V náruči tónů

Hudba ovlivňuje nejen naši mysl nebo duši, ale i celou řadu tělesných funkcí. Je prokázáno, že příznivě působí na srdeční rytmus, dýchání, svalové napětí, motoriku nebo metabolismus cukrů.

Budete-li denně 30 minut poslouchat nějakou klidnou relaxační hudbu, dojde také ke snížení vašeho krevního tlaku.

Určitý druh hudby dokáže ulevit od bolesti, zahnat úzkost či strach a urychlit látkovou výměnu. Hudba je prospěšná i při poruchách spánku, depresích a jako podpůrný prostředek při léčbě následků traumat.

ilustrační snímek

Voňavé pohlazení

Máte aromalampu? Vyzkoušejte kouzlo éterických olejů. Proti stresu a úzkosti je výborná mandarinka, pomeranč, grapefruit, majoránka, bazalka či eukalyptus. Pokud vás trápí obavy, které vám už delší dobu nedávají spát, nebo vás tíží smutek, vyzkoušejte olej z pomerančového listí (petitgrain). 

K příjemné relaxaci v jakoukoliv denní dobu se hodí ylang ylang, meduňka, bergamot, levandule, pelargonie, jasmín, kozlík, vanilka, růže. Kupujte však pouze stoprocentně přírodní produkty.

Tuňák v konzervě

Pohoda z konzervy

Klinické studie prokázaly, že omega 3 nenasycené mastné kyseliny zvyšují hladinu serotoninu v mozku a především i efektivitu jeho působení. A právě serotonin, který patří do skupiny tzv. neurotransmiterů (přenašeče nervových vzruchů), hraje důležitou roli v tom, jak se každý den cítíme. 

Omega 3 mastné kyseliny se v přirozené podobě nacházejí hlavně v tučných mořských rybách (losos, tuňák, halibut, makrela, sleď, sardinky), olejnatých semínkách či ořeších. Dále pak ve vejcích, rostlinných olejích, avokádu, špenátu, brokolici, květáku či růžičkové kapustě.


  • Vybrali jsme pro Vás