Patříte k párům, kde to občas připomíná divokou Itálii? Nebo spíše mlčíte a ještě nikdy jste se nepohádali? Budete se možná divit, ale hádky jsou kořením vztahu.

I odborníci přes lidské duše totiž tvrdí, že konstruktivní hádky jsou pro vztah velmi prospěšné!


Petra a Mirek spolu žijí osm let a ani jednou se nepohádali. Tedy, říkají to. Nedávno jsem se nicméně dozvěděla, že začali chodit do manželské poradny, protože jim to neklape. Chyba v komunikaci. Moje kamarádka Zuzka se pro změnu se svým partnerem hádá minimálně dvakrát týdně. Oba jsou poměrně temperamentní a občas z jejich bytu zaslechnete i křik. Vztah jim ale klape jako hodinky. Zázrak? Kdepak. Prostý fakt. Podle odborníků totiž žádný vztah není dokonalý a boj, tedy hádky, jsou součástí přílivu a odlivu kompromisu.


Pokud lidé, kteří spolu žijí, nikdy slovně nebojují, není to v pořádku. Jak říká jeden můj dobrý známý: „Uvědomil jsem si, že jsme s mou ženou každý jiný a že vlastně nejsme normální, takže se občas pěkně pohádáme.“


Hádky jako terapie?

Vztah bez hádek nemusí nutně znamenat lepší vztah. I ostřejší názorová výměna s partnerem, zejména konstruktivní, je ve skutečnosti prospěšná věc. Bezkonfliktní manželství je mýtus! Jak říká například psycholog a poradce David Key, většina těch, kteří tvrdí, že se vůbec nehádají, má problémy ve vztazích. Problémy se mají řešit přímo, proto je hádka (ta konstruktivní) skvělá věc. Boj je forma vášně, která ukazuje, že vám na tom druhém ještě záleží a že vám přijde pořád zajímavý natolik, abyste investovali svou energii do hádky.


Taky to ukazuje, že máte zdravé sebevědomí a že se umíte postavit čelem problémům. A ve finále, zdravý boj je forma komunikace! Jistě, hádky jsou těžké a někdy i frustrující, ale jsou zkrátka součástí každého vztahu. Manželství nemá být snadné, a pokud je, pak je asi něco špatně. Ne nadarmo se u nás v Čechách říká: Co se škádlívá, rádo se mívá. „Když se hádka povede, může velice rychle vyčistit dusnou atmosféru mezi partnery,“ říká psycholožka Magdalena Dostálová z Poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy v Praze.


  6:00,  aktualizováno  25. března 2019 21:40