Čím dál častěji narážíte na názor, že voda, která je opěvována jako pramen života, může být nepřítelem vaší pleti. Jaká je pravda a co udělat, abyste svoji pokožku očišťovala šetrně a ještě vás hřál pocit, že se chováte ekologicky?

Nejste si stále jistá, jestli provádíte očistu obličeje správně? Vaše babička to měla kdysi mnohem jednodušší. Ke každodennímu kosmetickému rituálu jí stačil kus mýdla, žínka a čistá voda. Jenže vědci časem přišli na to, že laurylsulfát sodný ukrytý v mýdlech sice krásně pění, zato pleť se po něm ošívá a šustí suchem.


Voňavé oblázky proto časem nahradily speciální, jemnější čističe, kterých máte dnes plnou poličku. Přesto na své tváři nacházíte suchá a začervenalá místa a začínáte pojímat podezření, že vaší pokožce škodí obyčejná voda? Přesně ta, která vám teče z kohoutku a pomocí které chytré přípravky splachujete. Stalo se snad s touhle tekutinou za poslední roky něco, nebo jen začínáte podléhat marketingovým heslům kosmetických gigantů?Stav vody


Můžete ji vůbec pít? Stoprocentně! Obecně je česká voda považovaná za kvalitní, a aby bylo zaručeno její bezpečné užívání, podléhá přísnému drobnohledu hygieniků. Co se však změnilo, je povědomí o stupni tvrdosti a jejím působení ve spolupráci s některými kosmetickými přípravky na pleť.


Pouhá voda sama o sobě neškodí, jenže: Ve sprchovací hlavici se usazuje vrstva nečistot, jako jsou třeba vodní kámen, chlor a těžké kovy, které můžou pokožce bez debat škodit. Železo, zinek, měď a nikl se ve vodě sice vyskytují pouze v malých dávkách, ale i tak se mohou na vaší pokožce usazovat, měnit její pH a narušovat kožní bariéru. Nemluvě o tom, že pokud náhodou trpíte ekzémem, chlor obsažený v kohoutkové vodě může kožní potíže ještě zhoršovat. Výsledek? Podrážděná a přecitlivělá pokožka.


  15:00,  aktualizováno  26. března 2019 10:55