Doporučujeme

Zuby v jedné lajně. Jak si vybrat rovnátka?

  • 0
Trápí vás křivý úsměv? Dejte šanci rovnátkům – nikdy na ně není pozdě a nosí je stále více dospělých.

Problém začíná v dětství

Rovnátka, pouták

Nejčastější příčina křivých zubů v dospělosti je nedostatečná péče o zuby v dětství. Stále je mezi námi mnoho lidí, kteří si myslí, že o mléčné zuby není potřeba nijak zvlášť pečovat, protože stejně vypadnou. Jenomže ono to tak není.

Mléčné nebo také dočasné zuby mají jednu zásadní úlohu – hlídají místo pro stálé nástupce.

Když vlivem nekvalitní péče vypadnou, může se to odrazit na celém vašem úsměvu nejen v dětství, ale i v dospělosti. Například kazy na stranách dočasných zubů zmenšují prostor pro zařazení těch stálých. Nejzávažnější situace ale nastane, když je mléčný zub natolik zkažený, že se musí vytrhnout.

Zuby v železech

Kolik mohou stát rovnátka a který typ je nejlepší

Pokud se tak stane přibližně rok až rok a půl před tím, než by měl vypadnout přirozeně, jde o tzv. předčasnou ztrátu zubu. A ta má celou řadu nepříjemných důsledků – hrozí riziko posunu okolních zubů nebo jejich sklánění do mezery po vytrženém zubu, zmenší se prostor pro stálého nástupce, a ten se pak prořeže a zařadí špatně, nebo se celý skus zdeformuje.

Tohle jsou případy, kdy je potřeba dítěti nasadit rovnátka. A jsou to bohužel i velmi podceňované případy. Stává se, že rodiče ortodontickou léčbu odmítnou, dítě nechce spolupracovat nebo si zuby nedokáže dobře vyčistit – problém se tak nevyřeší a malý pacient si nese následky i v dospělosti.

Cukr škodí ve všech podobách

Ilustrační snímek

Pro zdraví vašeho chrupu je nezbytné dodržovat zdravou životosprávu, a to už od útlého věku.

Riziko zubního kazu se výrazně zvyšuje, když máte v ústech sladko. Zubům nevadí ani tak množství sladkostí, jako spíše to, jak často je konzumujete – mnohem škodlivější pro ně je, když se desetkrát denně napijete limonády, než kdybyste dva litry stejné limonády vypili najednou. To samé pak platí i o čokoládových tyčinkách a dalších cukrovinkách, z hlediska zdraví zubů totiž slazené nápoje i cukrovinky vyjdou nastejno.

Prospěšnější proto je tyhle pochoutky omezovat a už malé děti navyknout na pití vody a neslazeného čaje. Když se vhodná výživa a pitný režim spojí se správnou péčí o chrup (tj. učit děti čistit si zuby už od chvíle, kdy se prořežou, a dohlížet na to, aby byly vyčištěné skutečně dobře), rovnátka vůbec nemusí být potřeba a vy si zachováte vlastní zdravé zuby do vysokého věku.

A pokud vám to nestačí, máme pro vás ještě jeden dobrý důvod, proč svému úsměvu věnovat pozornost – ortodontická léčba, která je nutná kvůli zkaženým zubům a jejich předčasné ztrátě, může vaši rodinnou kasu připravit až o šedesát tisíc korun.

Na léčbu není nikdy pozdě

Ilustrační fotografie

Dobrou zprávou je, že i když jste zanedbali péči o zuby v dětství, spousta problémů se dá vyřešit i v dospělosti. Že jste na rovnátka příliš staří a cítili byste se s nimi trapně? To jsou zbytečné obavy.

Dnešní medicína umí problém řešit rychle, kvalitně a s téměř neviditelnými pomůckami.

Navíc trapnější je chodit po světě s nehezky zkřivenými zuby, když je tolik možností, jak je srovnat.

Redaktorka vyzkoušela neviditelná rovnátka

Má dokonce bělejší zuby

Největším přínosem současné ortodoncie je digitální plánování léčby, kdy se požadované postavení zubů a čelistí připravuje v počítači ještě před zahájením léčby.

V současné době se také zkoumají postupy, které by urychlily pohyb zubů, a přispěly tak ke zkrácení aktivní fáze léčby, tedy vlastního rovnání. Světlo, vibrace a malé i větší chirurgické zásahy v okolí rovnaných zubů zase můžou mít pozitivní vliv na látkovou výměnu v kostech, která působí na rychlost posunu zubů.

Do budoucna by pak mělo být běžné digitální snímání chrupu a 3D zobrazení celého obličeje.

Dnes to jde i bez drátků

zubař zuby

Původní sundavací aparáty, které se používaly ještě před revolucí, se dnes užívají stále méně.

Nechcete mít „železnou pusu“? Pořiďte si neviditelná rovnátka

Lékař vám dnes může „nainstalovat“ klasická fixní rovnátka se zámečky a dráty, která si dokážou poradit i se závažnějšími vadami, nebo snímací foliové systémy, které jsou prakticky neviditelné a u dospělých stále oblíbenější. Reagují na potřeby pacientů, kteří preferují co nejkratší a co nejméně omezující léčbu, nedají se ale použít u všech vad.

Jak dlouho budete muset rovnátka nosit, to se dopředu říct nedá. Aktivní ortodontická léčba může trvat šest měsíců, ale klidně i tři roky. Má přitom dvě fáze: aktivní léčbu (samotné rovnání) a retenci (stabilizaci výsledku) – k té se používají jednak fixní drátky upevněné na vnitřní straně (zejména) předních zubů, a také snímatelné aparáty na noc.

24. února 2016

Čištění musí být dokonalé

Zubaři, ilustrace

A teď se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu: jak zuby s rovnátky čistit? Pokud máte snímatelný aparát, žádné větší omezení vás nečeká. Jestliže jsou ale rovnátka fixní, ústní hygiena se komplikuje.

Na vnitřních a žvýkacích plochách zubů si vystačíte s klasickým zubním kartáčkem, na „údržbu“ plošek, kde jsou nalepená rovnátka, se ale musíte vybavit jednosvazkovým kartáčkem, kterému se také říká solo. K čištění prostor mezi jednotlivými zuby je pak namísto niti, s níž si sdrátovaný chrup zkrátka nevyčistíte, potřeba pořídit si mezizubní kartáček ve vhodné velikosti.

S výběrem vhodných pomůcek vám může poradit dentální hygienista, kterého byste měli navštěvovat alespoň třikrát za rok. Situace v ústech pacientů s rovnátky se totiž průběžně mění a hygienista může na změny včas reagovat – odstraní nový zubní kámen, zuby vyleští a vysvětlí vám, jak si s ohledem na nové změny chrup kolem rovnátek správně čistit.

Chce to trochu cviku, pořád se ale mnohem líp čistí zuby s rovnátky než ty křivé.


  • Vybrali jsme pro Vás