Zažijte ten božský moment, kdy si namažete po koupeli tělo voňavým olejem a z té samé lahvičky si klidně přidáte i pár kapek do salátku. Uděláte tak pro své tělo zevnitř i vně to nejlepší. Všestranný kokosový olej, to je luxus u vás doma, v koupelně i v kuchyni!

Přidávejte ho do jídla

Dejte kokosovému oleji šanci a udělejte mu ve své kuchyni místo. Obsahuje míň kalorií než jiné oleje, optimalizuje metabolismus a zažívání, navíc v těle působí protizánětlivě a antibakteriálně. Můžete si ho přidat, kamkoli jen budete chtít a kde vám bude nejvíc chutnat. Neobsahuje totiž cholesterol a déle se tráví, takže vás zasytí na delší dobu, a vy si díky tomu odpustíte nezdravé sladké svačinky, které se můžou podepsat na vaší linii.

Kokosový olej je tepelně velmi stabilní, takže se vám nebude přepalovat. Například takové palačinky připravené na vrstvě „kokosáku“ jsou chuťově i na pohled neodolatelné! Na našem trhu kromě toho seženete i různé dochucené varianty, které se hodí i pro studenou kuchyni.

Pro krásu na tělo i vlasy

Pro kosmetické účely zas sáhněte po bio variantě panenského oleje (bez dochucovadel!). Má regenerační a omlazující účinky, výborně hydratuje suchou pleť a popraskanou či namáhanou kůži na kolenou nebo loktech. 

Léčí i ekzém nebo lupénku, hojí jizvičky a výborně se vstřebává do kůže, takže nemusíte mít strach, že budete po namazání klouzat po hladkých površích. Vlasům i nehtů dodává lesk.

Hrátky se skupenstvím

Kokosový olej tuhne už při teplotě kolem 24 až 25 °C, kupujte kokosový olej ve sklenicích či v kelímcích se širokým hrdlem, případně ho do nich po nákupu přelijte. Tak se k němu za všech okolností snadno dostanete. 

Kokosový olej neukládejte ani do spíže, ani do lednice, nejlépe mu bude v kuchyňské skříňce, v průhledné skleněné lahvi pak může fungovat i jako váš soukromý teploměr. Pokud bude tekutý, tak vězte, že doma máte opravdu teplo!

Pozor, neplést

Hodně lidí zaměňuje kokosový olej s palmovým či palmojádrovým. Dužina kokosových ořechů se zastudena lisuje, a tak je získáván kokosový olej. 

Palmový olej je naopak lisován z oplodí plodů palmy olejné. Z jader těchto plodů se dělá palmojádrový olej. 

Co ještě umí?

  • Smíchaný s trochou oregana pečuje o zdraví ústní dutiny (po vyčištění zubů naneste kokosový olej prstem na zuby i dásně a pár minut masírujte). 
  • Při pravidelném používání alespoň dvakrát denně redukuje známky celulitidy. 
  • Smíchaný se solí změkčuje a vyhlazuje namáhanou kůži chodidel. Malý peeling zkuste jednou za deset dní. 
  • Dochutí teplý čaj, který dovede ulevit i při bolestech v krku a nachlazení. 
  • Kávu zase doplní jako mléko, které tak budete moct vynechat. 
  • Při manikúře nezapomeňte kokosovým olejem ošetřit kůžičku nehtů, kúra podpoří jejich růst. 
  • Působí jako balzám na rty, které v létě chrání před slunečním zářením a v zimě zase před mrazy. 
  • Je výborný i jako přírodní, a tudíž zcela nedráždivý lubrikant.