Doporučujeme

Pleť vám řekne, jak ji čistit. Něco jiného chce mastná, něco citlivá

  • 0
Líčíte se málo nebo vůbec, a tak vám stačí večer obličej opláchnout čistou vodou? To je velký omyl, kterým si můžete přivodit řadu nejrůznějších problémů. Nezanedbávejte péči o svou pokožku.

Nečistoty, pot a kožní maz, které na pleti během dne ulpěly, musí pryč – a to čisticími přípravky, určenými právě pro váš typ pleti. Víte, že čištění patří k těm kosmetickým procedurám, ve kterých děláme nejvíc chyb?

Čistěte pleť dvakrát denně – večer i ráno. I přes noc kůže vylučuje pot a kožní maz, který jejím povrchu pak na její vytvoří jakýsi jemný film. Ten ji sice chrání, ale zároveň brání účinným látkám z pečujících přípravků působit a dostávat se hlouběji do pokožky. Proto má čištění pleti v každodenní rutině nezastupitelné místo. Jako si vybíráte krém a další přípravky, i pro čištění volte produkty, které vyhovují typu a potřebám vaší pleti.

Normální pleť

Vše začíná u správného čištění pokožky. Pokud tento krok opomíjíte, provádíte...

Vyberte přípravek na olejové, vodní či mléčné bázi, který vám bude vyhovovat svou konzistencí. Skvělé jsou třeba pěny, mycí gely či krémy, které pleť důkladně vyčistí a také ji vyhladí a projasní.

Normální pokožka nepotřebuje žádnou zvláštní péči, ale je důležité věnovat se jí pravidelně. Čistěte ji důkladně a jemně. V přípravku by neměla chybět hydratační složka, třeba kyselina hyaluronová, skvěle funguje také vitamin C nebo ovocné kyseliny.

Náš tip: Ráno stačí umýt obličej čistou vodou. Večer pak pamatujte na důkladné vyčištění, jež odstraní i zbytky make-upu.

Nezapomínejte na oči

K odlíčení očního make-upu jsou vhodné speciální produkty, protože jemné oční partie si zaslouží velmi delikátní péči. Máte-li voděodolná líčidla, zavřete oči a na pár vteřin na ně přiložte tampon navlhčený odličovacím přípravkem. Pak kosmetiku jemně setřete. Výběr přípravku přizpůsobte především citlivosti své pleti. Při odstraňování make-upu by na řadu jako první měly vždy přijít oči a pak až zbytek obličeje.

Náš tip: Odličovací přípravek naneste na obličej a nechte pár minut působit, než jej smyjete. Má to podobný efekt jako aplikace hydratační masky.

Suchá pleť

Nezaměňujte odličování s čištěním pleti! Dopouštíte se tak obrovské kosmetické...

Vyberte pro ni takové přípravky, které ji nebudou dráždit a ještě víc vysušovat. Vhodné jsou například produkty na bázi hydrofilních odličovacích olejů či balzámů, které se aplikují na navlhčenou pleť, pak se smyjí vodou a dočistí jemným tonikem.

Vhodná jsou také odličovadla na krémově mléčné bázi, například odličovací mléka. Vyvarujte se čisticí kosmetiky s obsahem alkoholu, který by pokožku vysušil. V přípravcích na suchou pleť najdete kyselinu hyaluronovou, bambucké máslo nebo oleje, například mandlový, slunečnicový či jojobový.

Citlivá pleť

Pravidelné čištění pleti není marnivost, ale nutnost. Pomáhá ji detoxikovat i...

Pro tento typ pleti se hodí přípravky na krémovo-mléčné bázi nebo jemné čisticí pěny. Hodí se i čisticí oleje, které šetrně zbaví pleť nečistot a současně ji opečují. Ve složení by nemělo být mýdlo, alkohol, parfém, parabeny nebo jiné dráždivé látky.

Naopak prospěšnými ingrediencemi jsou másla bambucké, kakaové či mangové. Osvědčeným prostředkem ke zklidnění je i aloe vera. Pozor na přírodní kosmetiku, některé rostlinné výtažky by mohly vést k alergickým reakcím, což platí například i o propolisu a dalších včelích produktech.

Náš tip: Více je méně. Citlivé pleti nedělá dobře časté střídání produktů. Pokud si nevíte rady s výběrem, vsaďte na přípravky z lékáren.

Jak správně čistit?

Mycí mléka, oleje nebo micelární vody odličujte vatovým tamponkem. Pěny, gely nebo balzámy naneste na vlhkou pokožku a vmasírujte krouživými pohyby do pokožky. Následně je opláchněte vlažnou vodou. Můžete k tomu jemně použít i kosmetickou žínku. Nezapomeňte pleť dočistit tonikem, termální nebo pleťovou vodou.

Vyberte produkt určený pro váš typ pleti. Dáváte-li přednost přírodní kosmetice, vsaďte na květové vody. Díky těmto produktům se vyčištěná pleť dostane zpět do rovnováhy, osvěží se a připraví na vstřebávání účinných látek z následné péče. Tonikum můžete aplikovat na pleť buď tamponkem, nebo jej do pleti vklepejte přímo prsty, případně nastříkejte rozprašovačem a nechte chvíli působit.

Smíšená pleť

Důkladné odličování a čištění pleti je základem krásné a zdravé pokožky!

U tohoto typu jsou tváře obvykle suché a T-zóna (čelo, nos a brada) má sklony se mastit. Hodí se hybridní přípravky, které nejsou příliš agresivní, ale přesto důkladně čistí. Sáhněte třeba po čisticích gelech, krémech či pěnách, které pleť nejen osvěží a vyčistí, ale i zmatní a vyživí.

Vhodné jsou také micelární vody. Naneste ji na tamponek, pleť vyčistěte a opláchněte vodou. Skvělé jsou výrobky s oleji a činidly zjemňujícími póry (březové výtažky, mořské řasy, vilín a další).

Náš tip: Po základním vyčištění obličeje ještě dočistěte T-zónu odmašťující pleťovou vodou nebo tonikem.

Mastná pleť

Pokožka pozná, když ji ošidíte o potřebnou péči...

Důležité je zabránit ucpávání pórů a vzniku akné. Vyhněte se přípravkům na bázi olejů a používejte spíš čisticí gely nebo pěny, které se jemně vmasírují do pleti. Můžete k tomu využít i čisticí kartáček.

Nesmývejte je příliš teplou vodou (ta ostatně nepatří na žádnou pleť), ale jen vlažnou, která kůži tolik nevysušuje. V čistidlech by neměl chybět třeba jíl, aktivní uhlí nebo niacinamidy. Tyto látky regulují tvorbu mazu a čistí póry do hloubky. Nezapomeňte na to, že i mastná pokožka potřebuje hydratovat.

Náš tip: Jednou či dvakrát týdně dopřejte pleti peeling nebo hloubkovou čisticí masku.

Univerzál

Univerzálním odličovacím produktem jsou micelární vody, které v sobě spojují dva kroky – čištění i tonizaci pleti. Micely k sobě jemně přitáhnou částečky make-upu a dalších nečistot. Ale i micelárky vybírejte vždy s ohledem na svůj typ pleti a nezapomeňte je z obličeje ještě smýt čistou vlažnou vodou.


  • Vybrali jsme pro Vás