Číst z karet nebo z dlaně umí kdekdo, ale kdo to zmákne třeba z dýmu nebo hrbolků na hlavě? Snadná odpověď: málokdo! Ale to vzápětí společně napravíme. Staré a poněkud zaprášené způsoby odhalování věcí budoucích jsou zde. A nesmějte se jim, sice jsou někdy prazvláštní, to ale neznamená, že nefungují.
Klára Vodičková radí, jak vybírat kotě v útulku

Věštecká pomůcka: zvíře

Tento způsob věštění vlastně známe všichni – stačí vidět černou kočku, která nám přeběhne přes cestu, a už couváme. Je to přece smůla a neštěstí! Ano, ale metoda zvaná apantomantie dává možnost předvídat budoucnost i díky náhodným setkáním s dalšími zvířátky. 

Vesměs to funguje jednoduše: některá zvířata znamenají radostnou událost, jiná nešťastnou. Prokletá je výše zmíněná černá kočka a prasátko, naopak pozitivní sdělení přináší holubička, koza, páv nebo slunéčko sedmitečné. Zahlédnete-li osamocenou kozu, je štěstí na vaší straně, spatříte-li opuštěné jehňátko, čeká vás období klidu. Takové stádo ovcí přináší přímo tuny radosti.

Vraťme se ale zpět ke kočkám, ty hrají hlavní roli ve felidomantii. Stačí pozorovat jejich pohyby a chování – a dozvíte se třeba, jak bude (když kočka kýchne, můžete čekat déšť), nebo to, jak dopadne vaše manželství (pokud na vaší svatbě není přítomna kočka, daleko to ve dvou nedotáhnete).

Jak správně věštit? Budoucnost vám předpoví dlaň, karty i lógr

Jinou, poněkud oodpudivější možnost čtení z budoucnosti představuje metoda nazývaná epatoskomantie. Dřív, než odhalíme její podstatu, musíme bohužel konstatovat, že tento způsob byl a je velice populární – třeba v antickém Řecku a Římě, v Japonsku nebo v Malajsii. Ve zkratce řečeno, jde o čtení ze zvířecích vnitřností… 

Pokud nepracujete v řeznictví, tohle raději nezkoušejte! Živá a svěží zvířata budou lepší, mohla by vás tak zajímat metoda zvaná alektryomantie, která předvídá budoucí události na základě chování zvířat. 

K oblíbeným věštitelům patřila vždy drůbež – kohout či slepice se vypustili do kruhu, který byl ohraničen písmeny. Na každé písmenko se umístilo zrnko pšenice – a pak už se jen sledovalo pořadí, v jakém opeřenci zrna konzumovali. To se pečlivě zapisovalo a následně vykládalo, zkrátka velká věda! 

A věřte nebo ne, v asijských zemích je zvířecí věštění stále oblíbené, často jsou také angažováni cvičení ptáci, kterým se položí otázka – a oni si pak vybírají z košíčku papírky s různými odpověďmi.