Doporučujeme

ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Getty Images

Konec s vysedáváním! Pohyb podpoří imunitu a pomáhá proti splínům

  • 0
Podle průzkumů se pouze zhruba třetina Čechů hýbe pravidelně (což ale třeba taky znamená, že jde o pohyb jenom jednou týdně!) a dvě třetiny vůbec nebo výjimečně. Tomu bohužel odpovídá i zvýšený výskyt civilizačních nemocí, u nichž je jednou z hlavních příčin právě nedostatek pohybu.

Rozhodnutí, že se v tomto směru polepšíte, tedy zcela jistě patří k těm nejrozumnějším předsevzetím.

Ideální je hýbat se denně, nebo alespoň třikrát týdně - v tom případě ale rozloženě, ne tři dny za sebou a pak nic. Aktivita by měla trvat nejlépe půl až tři čtvrtě hodiny, ale zase ne déle než devadesát minut (pak klesá intenzita, unavíte se, hrozí úrazy nebo namožení svalů).

Pro osvojení návyku je podle odborníků psychologicky nejdůležitějších prvních šest týdnů. Vyzkoušejte si, co vás baví, ale nic nevzdávejte hned - všechno je na začátku obtížné, může chvíli trvat, než určitému cvičení, sportu nebo třeba chůzi přijdete na chuť. Slogan „nemožné ihned, zázraky do tří dnů“ u pohybu neplatí. Zlepšení zdraví, kondice, nálady i postavy se sice dostaví zcela jistě, ale až po určité době. Tak vydržte!

Nestresujte se

Nesnažte se hned zkraje trhat rekordy, začněte s mírnější intenzitou, vsaďte spíš na vytrvalost. Nestresujte se žádnými čísly, měřením výkonu, tempa či vzdáleností, soustřeďte se na to, jak se cítíte.

Teprve po zhruba třech týdnech, kdy už jste si navykla na určitý druh pohybu a začal vás i bavit, má smysl postupně zvyšovat zatížení. Mělo by být takové, abyste v něm dokázala vytrvat alespoň dvacet minut, později i déle.

U toho už je dobré hlídat si s pomocí chytrých měřičů taky tepovou frekvenci. Za horní bezpečnou hranici se zpočátku považuje 60 % maximální tepové frekvence, po pár měsících pravidelného pohybu pak i 70-80 %.

Procházka je taky pohyb

  • Pohybovou aktivitou je samozřejmě i chůze. Ta dokonce patří k nejbezpečnějším a nejzdravějším formám. Ale i když dobrý je každý krok, který uděláte po svých, výraznější zdravotní efekt se dostaví až při pravidelných, nejméně půlhodinových procházkách ve svižnějším tempu.

  • Vybrali jsme pro Vás