Doporučujeme

Bomby pro zdraví se skrývají ve skořápce, nalouskejte si

Pod skořápkami ořechů se skrývá celá škála blahodárných vitaminů a minerálů.
Lískové ořechy

Lískové ořechy

Tyto drobné plody jsou už celá staletí pokládány za posly lásky. Mladé páry podle tradice házely ořechy do ohně, aby viděly, zda skořápka (a tím i jejich vztah) vydrží. A pohádkové Popelce zase tři oříšky pomohly získat princovo srdce.

Původ: Lískové ořechy najdeme jak u nás, tak v jižní Evropě, hojně se pěstují například v Turecku. Jejich sklizeň je ovšem hodně namáhavou ruční prací.

Využití: Milujeme je nejen ve vánočním cukroví a v dortech, výborně v receptu doplní třeba i kachnu na pomerančích.

Pistáciové ořechy

Pistácie

Oblíbené orientální oříšky se pěstovaly už ve starověku a často byly vyhrazeny pouze pro krále. Listnaté stromy, na kterých pistácie rostou, dosahují také úctyhodného věku, někdy dokonce až 300 let.

Původ: Tyto plody pocházejí z Persie a dnes se k nám dovážejí především z Íránu a USA.

Využití: S cca 20 gramy proteinů na 100 gramů plodů nás pistácie dokonale zasytí. Konzumují se nejlépe v původní podobě nebo ve sladkých sušenkách, koláčích, zmrzlinách a podobně.

Vlašské ořechy

Vlašské ořechy

Tak tohle je skutečná tuzemská superpotravina! Vysoký podíl obsažených omega-3 mastných kyselin posiluje srdce, spousta vitaminu B6 zase zlepšuje schopnost koncentrace.

Původ: Na podzim padají zdravé „vlašáky“ ze stromů. Rostou běžně i v České republice, často se ale také dovážejí z Chile nebo z Kalifornie.

Využití: Ořechy jsou vynikající křupavou ingrediencí v müsli a salátech, můžete je přidat do mixéru i při přípravě pesta. Listy ořešáků se používají na odvar na vlasy.

Fakta o jádrech

Nepravé ořechy: Z botanického hlediska nepatří mandle, burské a para ořechy doopravdy k ořechům, nýbrž k peckovicím a luštěninám. Tak přísně to zde ale nebereme, špatné zařazení jim na chuti neubere.

Hluché ořechy: Tímto slovem se popisují plody prázdné, tedy skořápky bez obsahu. 

Zimní zelenina: Takovou přezdívku si ořechy vysloužily plným právem, jsou sice malé, ale co všechno dokážou! Tyhle pamlsky dozrávající na podzim obsahují spoustu vitaminů, stopových prvků a minerálů, které budeme právě v sychravém období roku potřebovat. Ořechy jsou dobré i pro krásu. 

buráky

Burské oříšky

Jsou jemné, chuťově zajímavé a díky vysokému obsahu bílkovin vás nadlouho zasytí. Není divu, že burské oříšky patří k absolutním prodejním hitům. Méně známé ale je, že se ve skutečnosti jedná o luštěninu, která v nepražené podobě připomíná fazole.

Původ: Podzemnice olejná, která doopravdy roste pod zemí, se dováží především z Jižní Ameriky, nyní ale také z USA. U nás se jí nedaří.

Využití: Známe je solené nebo v křupavém obalu. V USA je milují na chlebu jako oblíbené burákové máslo.

Makadamové ořechy

Makadamiové ořechy

Mezi ořechy by mohly být pasovány na krále, jsou totiž opravdovou lahůdkou. Tomu ovšem odpovídá i jejich cena, která se pohybuje od 700 do 900 korun za kilogram. Jejich měkké jádro přitom obklopuje tak tvrdá skořápka, že ji dokážou rozlousknout jen stroje.

Původ: Tyto báječné plody pocházejí z australských deštných pralesů. Dnes rostou ale i na Havaji.

Využití: Nejlépe se aroma ořechů rozvine, pokud je konzumujeme pražené a solené nebo i v syrovém stavu. Se svými 703 kaloriemi na 100 gramů ale rozhodně nejsou dietní.

Mandle

Mandle

Semena mandloně patří k nejoblíbenějším snackům a mají vysoký obsah prospěšných živin. Předejdete díky nim mimo jiné útokům náhlého hladu, navíc jsou i zdrojem cenného oleje pro péči o pleť.

Původ: Většina dnes pěstovaných mandlí pochází z USA či jižní a západní Evropy. Rostou na mandloních v silné skořápce.

Využití: V müsli, salátu nebo jen tak samotné, když si chcete dát něco malého na zobání, mleté na mouku, restované či syrové, použít se dají velmi různorodým způsobem. A abychom nezapomněli, jsou i nezbytnou součástí marcipánu.

Pečené kaštany

Kaštany

V dětství jsme s oblibou vytvářeli z kaštanů, tedy plodů jírovce maďalu, nejrůznější figurky. Svou chutí nás dokážou potěšit ale i jedlé kaštany, plody kaštanovníku, a to v pravém slova smyslu. Tyto ořechy totiž podporují tvorbu hormonu štěstí serotoninu.

Původ: Kaštanovníkům jedlým se daří nejlépe v teplém Středomoří. U nás se nachází zhruba 500 těchto stromů.

Využití: Pečené jedlé kaštany jsou klasikou na vánočních trzích. Budou vám ale nepochybně chutnat i v polévce nebo s masem. Například v Itálii se z nich dělá sladký krém, kterým se maže pečivo.

Para ořechy

Para ořechy

Tito malí exoti mají vysoký obsah selenu, stopového prvku, který je důležitý pro pleť a štítnou žlázu, a údajně má také afrodiziakální účinky. Raději jich ale nejezte příliš, para ořechy jsou totiž skutečná kalorická bomba.

Původ: V 17. století přivezli holandští mořeplavci první para ořechy do Evropy z tropických jihoamerických deštných pralesů. Jen tam se daří mohutným stromům dorůstajícím až do výšky 50 metrů.

Využití: Samotné nebo například nasekané v müsli či salátu jsou opravdu výborné. Dva kousky denně by vám měly stačit.

Nemáte po ruce louskáček?

Jde to i bez něj…

  • Do mrazničky s ořechy! Zhruba po hodině bude skořápka křehká a dá se snáz rozbít nějakým tvrdým předmětem, podaří se vám to tak třeba s pekanovými nebo vlašskými ořechy. 
  • U lískových ořechů se osvědčuje tato technika: Ořech zakryjte ručníkem, položte na něj vařečku nebo dřevěné prkénko a s trochou síly na něj udeřte. 
  • Skořápky vlašských ořechů se dají rozevřít nožem, který vsunete mezi poloviny na měkkém konci a pak s ním pohybujete sem a tam. Musíte ale být samozřejmě opatrná! 

  • Vybrali jsme pro Vás